Արարատ Միրզոյան. «Վերնագիրը վարկային համաձայնագիր է` ընդդիմությունը պիտի քլնգի»
Խորհրդարանում շարունակվում է արտահերթ նիստի աշխատանքը, քննարկվում է վարկային համաձայնագրերի հարցը: Ընդդիմադիր պատգամավորները քննադատական ելույթներով հանդես եկան` դատապարտելով Կառավարությանը՝ վարկային միջոցների հաշվին բյուջեի պակասուրդը լրացնելու համար: Արտահերթ ելույթով հանդես եկավ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը` կոչ անելով քաղաքական մեծամասնությանը չսպասել ընդդիմության աջակցությանը այս նախագծերի հարցում:
«Իզուր են մեծամասնության կոչերն ուղղված ընդդիմությանը` կողմ քվեարկել այս նախագծերին: Կան չգրված կանոններ` ընդդիմությունը որպես կանոն կողմ չի քվեարկում բյուջեին, Կառավարության ծրագրին, վարկային համաձայնագրերին, մենք էլ որ ընդդիմություն լինենք, մենք էլ ենք տենց անելու, նորմալ է»,- ասաց Միրզոյանը:
ԱԺ խոսնակի համոզմամբ` վարկային համաձայնագրերի փաստարկներն իրականում կապ չունեն:
«Վերնագիրը վարկային համաձայնագիր է` ընդդիմությունը պիտի քլնգի, էս վարկային համաձայնագրերը տնտեսագիտության մասին չեն, սրանց կոնտեքստը քաղաքական է: Մեր գործերն էնքան լավ են, որ մեզ առաջարկում են էժան փող, էնպիսի առաջընթացներ ենք արձանագրել տարբեր բարեփոխումներում, մեր երկրի վստահելիությունը միջազգային գործընկերների համար էնքան է աճել, որ իրենք գիտեն, որ թեև պարտք ենք օրինակ պայմանական ասած` 5 տոկոսով, իրենք 1,6 տոկոսով են առաջարկում, գիտեն, որ տնտեսության մեջ ենք դնելու էդ փողերը»,- ասաց նա:
Միրզոյանի խոսքով` այս տարբերակից հրաժարվելն ուղղակի աբսուրդ է. «Էնպես որ մոռացեք բոլոր տնտեսական փաստարկները, սա քաղաքական հարց է, և շատ շահավետ»,- եզրափակեց Արարատ Միրզոյանը:

Арарат Мирзоян: “Раз документ называется “Кредитное соглашение”, то оппозиция должна разносить его в пух и прах”
В парламенте продолжается внеочередное заседание, на котором обсуждается вопрос кредитных соглашений. Оппозиционные депутаты выступили с критикой, осудив правительство за намерение восполнить дефицит бюджета за счет кредитных средств. Выступивший во внеочередном порядке спикер Национального Собрания Арарат Мирзоян призвал политическое большинство не ждать поддержки оппозиции в этом вопросе.
“Напрасно большинство обращается к оппозиции с призывом проголосовать за эти проекты. Есть неписаное правило: оппозиция не голосует за бюджет, программу правительства, кредитные соглашения. Если б мы были оппозицией, мы бы тоже так поступали, это нормально”,- сказал Мирзоян.
Он также отметил: “Раз документ называется “Кредитное соглашение”, то оппозиция должна разносить его в пух и прах. Эти кредитные соглашения касаются не экономики, у них политический контекст. Дела у нас идут настолько хорошо, что нам уже предлагают дешевые деньги. Мы добились такого прогресса в осуществлении различных реформ, доверие к нашей стране со стороны международных партнеров выросло настолько, что они знают: хотя мы взяли в долг под 5%, они предлагают под 1,6%, так как знают, что эти деньги мы вложим в экономику”.
По словам главы парламента, было бы абсурдно отказаться от такого варианта. “Так что забудьте о своих экономических аргументах. Это политический вопрос и очень выгодный”,- добавил А.Мирзоян.