Գագիկ Խաչատրյանի որդիներին առնչվող ընկերությունը, որպես նվեր, կկառուցի «Աղբահանության և սանիտարական մաքրման համայնքային հիմնարկ»
Ֆինանսների նախկին նախարար Գագիկ Խաչատրյանի և նրա որդիներին փոխկապակցված «Տերյան 5» ՍՊԸ-ն Երևանի քաղաքապետարանի համար, որպես նվեր, «Աղբահանության և սանիտարական մաքրման համայնքային հիմնարկ» կկառուցի։
Երևանի քաղաքապետարանի հաղորդմամբ՝ «Տերյան 5» ընկերությունը Երևանի քաղաքապետարանի հետ դեկտեմբերի 10-ին կնքել է պայմանագիր, որով պարտավորվել է որպես նվեր Շիրակի փողոց հ.88/1 հասցեում իր միջոցների հաշվին և իր նյութերով կառուցել «Աղբահանության և սանիտարական մաքրման համայնքային հիմնարկ»։ Ընկերությունը և՛ կիրականացնի շինարարական, և՛ գույքի բարելավման աշխատանքներ։ Աշխատանքները նախատեսված է ավարտել մինչև 2020թ. հունվարի 31-ը:
«Տերյան 5» ընկերությունը հիմնադրվել է 2009 թվականի փետրվարին։ Ընկերությունը նախկինում ունեցել է «Միլենիում կոնտրակշեն» անվանումը, սակայն այս տարվա հուլիսին այն անվանափոխվել է «Տերյան 5» ՍՊԸ-ի։ «Հետքը» դեռևս 2014 թվականի հունիսին գրել էր, որ Գագիկ Խաչատրյանին և նրա որդիներին փոխկապակցված «Միլենիում կոնտրակշեն» ընկերությունը պատմամշակութային հուշարձան ճանաչված Աֆրիկյանների ակումբի տեղում հյուրանոցային համալիր է կառուցելու։
«Տերյան 5» ընկերության միակ բաժնետերն այս պահին Հարություն Թադևոսյանն է, որը նաև հանդիսանում է Խաչատրյաններին առնչվող «Մեգաթոյ» ՍՊԸ-ի միակ սեփականատերը, և մի շարք ընկերություններում, այդ թվում՝ «Դելտապրո» ՍՊԸ-ում որպես ընկերության բաժնետեր փոխարինել է Գագիկ Խաչատրյանի որդուն՝ Գուրգեն Խաչատրյանին։ Նշենք, որ Խաչատրյաններին փոխկապակցված «Մեգա Ֆուդ» ընկերության իրավաբանական նախկին հասցեն նույն Հարություն Թադևոսյանի գրանցման հասցեն էր։
Երևանի քաղաքապետարանը գրավոր հարցումներին պատասխանելու փոխարեն «Ֆեյսբուքում» գրառումներ է անում
Դեռևս դեկտեմբերի 2-ին «Հետքը» գրավոր հարցմամբ դիմել էր Երևանի քաղաքապետարան՝ խնդրելով պարզաբանել, արդյոք «Տերյան 5» ընկերությունն է կառուցում «Աղբահանության և սանիտարական մաքրման համայնքային հիմնարկ»-ը։ Քաղաքապետարանից դեկտեմբերի 3-ին ստացանք պատասխան, որում ասվում է․ «Ինչ վերաբերվում է «Տերյան 5» ՍՊԸ-ին, ապա այդ ընկերությունը չի դիմել Երևանի քաղաքապետարան, հետևաբար նաև որևէ պայմանագիր քաղաքապետարանի հետ չի կնքվել»։
Դեկտեմբերի 6-ին գրավոր հարցմամբ կրկին դիմեցինք քաղաքապետարան՝ հետաքրքրվելով, թե ինչ միջոցների հաշվին է կառուցվելու «Աղբահանության և սանիտարական մաքրման համայնքային հիմնարկ»-ը, եթե այն լինելու է նվիրատվություն, ապա ով է լինելու կառուցապատողը։ Մինչ օրս մենք քաղաքապետարանից որևէ պատասխան չենք ստացել՝ թեև անցել է օրենքով նախատեսված 5-օրյա ժամկետը։ Սակայն Երևանի քաղաքապետարանն, առանց մեր գրավոր հարցմանը պատասխանելու, իր «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի էջում դեկտեմբերի 13-ին գրառում կատարեց՝ հայտնելով, որ «Տերյան 5» ընկերությունը Երևանի քաղաքապետարանի համար որպես նվեր «Աղբահանության և սանիտարական մաքրման համայնքային հիմնարկ» կկառուցի։
Քաղաքապետարանի հաղորդմամբ՝ «Տերյան 5» ընկերությունը հիմնարկի տարածքում իրականացնելու է ընդհանուր բարեկարգում՝ կոմունիկացիաներով, այդ թվում՝ արտաքին լուսավորությամբ և տեսախցիկներով։ Բացի այդ, կառուցվելու են պահակատներ, սպասարկող շինություններ, երկու ավտոլվացման կետ, վառելիքի լիցքավորման կայան, ավտոտեխսպասարկման հոր, մինչև 70 բեռևատար (աղբատար) մեքենաների համար նախատեսված շվաքարաններ:
«Տերյան 5»-ը իր միջոցների հաշվին կասֆալտապատի նաև հիմնարկի ամբողջ տարածքը՝ 8800 քմ մակերեսով, կապահովի տարածքի ջրահեռացումը։
«Շնորհակալություն բոլոր նվիրատուներին: Քաղաքին Ձեր օժանդակությունն անհրաժեշտ է»,- գրառման մեջ նշել է Երևանի քաղաքապետարանը։

Компания, взаимосвязанная с сыновьями Гагика Хачатряна, построит общинное учреждение по вывозу мусора и саночистке
ООО “Терьяна, 5”, взаимосвязанное с бывшим министром финансов Гагиком Хачатряном и его сыновьями, построит для мэрии Еревана в качестве пожертвования “Общинное учреждение по вывозу мусора и саночистке”.
10 декабря компания “Терьяна, 5” заключила со столичной мэрией договор о строительстве на собственные средства “Общинного учреждения по вывозу мусора и саночистке”, которое будет находиться по адресу: ул.Ширака, 88/1. Работы планируется завершить до 31 января 2020 г.
Компания была основана в феврале 2009 г. и называлась “Миллениум контракшн”, однако в июле этого года она была переименована в ООО “Терьяна, 5”. Hetq.am еще в июне 2014 г. писал о том, что имеющая отношение к Гагику Хачатряну и его сыновьям компания “Миллениум контракшн” построит на месте дома Африкянов, признанного историко-культурным памятником, гостиничный комплекс.
На данный момент единственным акционером компании “Терьяна,5” является Арутюн Тадевосян. Он также единственный акционер взаимосвязанных с Хачатрянами ООО “Мегатой” и ряда других компаний. Так, в ООО “Дельтапро” Тадевосян как акционер компании сменил сына Г.Хачатряна Гургена Хачатряна. Отметим, что юридическим адресом взаимосвязанной с Хачатрянами компании “Мега Фуд” является адрес прописки Арутюна Тадевосяна.
Мэрия Еревана вместо того, чтобы отвечать на письменные запросы, делает записи в Фейсбуке
23 декабря Hetq.am направил в столичную мэрию письменный запрос, которым просил пояснить, является ли компания “Терьяна, 5” застройщиком “Общинного учреждения по вывозу мусора и саночистке”. 3 декабря пришел ответ, в котором говорилось, что ООО “Терьяна, 5” не обращалось в мэрию Еревана, следовательно какой-либо договор с мэрией не был заключен.
6 декабря мы вновь направили письменный запрос с просьбой пояснить, на какие средства будет построено “Общинное учреждение по вывозу мусора и саночистке”, и если учреждение должно быть построено за счет пожертвований, то кто будет застройщиком. Ответ мы до сих пор не получили, хотя по закону на это предусмотрено пять дней. Зато 13 декабря мэрия написала на своей фейсбуковской странице, что “Учреждение по вывозу мусора и саночистке” построит в качестве пожертвования для ереванской мэрии компания “Терьяна, 5”.
Согласно сообщению мэрии, указанная компания выполнит на территории учреждения работы по общему благоустройству, проведению коммуникаций, которое включает внешнее освещение и установку камер видеонаблюдения. Кроме того, будут построены строения для обслуживания, две автомойки, станция заправки горючим, пункт техобслуживания, ангары на 70 грузовых автомобилей.
Компания также заасфальтирует всю территорию учреждения - 8800 кв.м, обеспечив ее системой водоотвода.