Դավիթ Խաժակյանն անդրադարձավ «Աղբահանության և սանիտարական մաքրման համայնքային հիմնարկի» կառուցմանը
Երևանի ավագանու այսօրվա արտահերթ նիստին «Լույս» խմբակցության անդամ Դավիթ Խաժակյանն անդրադարձավ Գագիկ Խաչատրյանի որդիներին առնչվող ընկերության կողմից «Աղբահանության և սանիտարական մաքրման համայնքային հիմնարկ» կառուցելուն և նվիրատվություն կատարելուն։ Խոսելով Էրեբունի թանգարանի ընդարձակելու նախագծի պայմանների մասին՝ ավագանու անդամը նշեց, որ ավագանին հաստատում է քաղաքապետի կնքած, հաստատում պահանջող պայմանագրերը, սակայն օրինակ՝ Երևան քաղաքի նվիրատվության պայմանագրերը ավագանու կողմից չեն հաստատվել, միայն կնքվել են քաղաքապետի կողմից։
«Իմ քայլը» խմբակցության անդամ Գայանե Մելքոմ Մելքոմյանը նշեց, որ ավագանին հաստատում է այն պայմանագրերը, որոնք պահանջում են հաստատում, իսկ նվիրատվության ընդունելիս չկա դրույթ, որ քաղաքը՝ որպես նվիրառու, պետք է ավագանու միջոցով հաստատի պայմանագիրը, քանի որ այս դեպքում քաղաքապետը հանդես է գալիս քաղաքի անունից, և կարող է ինքը կնքել պայմանագիրը։
Որպես մտահոգություն՝ Դավիթ Խաժակյանը նշեց, որ եթե Էրեբունի թանգարանի ընդլայնման վերաբերյալ պայմանագիրը հասցեագրվում է ավագանուն, ապա ինչո՞ւ Գագիկի Խաչատրյանի հարազատների կողմից կառուցապատում և նվիրատվություն իրականացնելու վերաբերյալ ավագանին որևէ բան չի անում։
Նշենք, որ «Հետքն» այսօր հրապարակել էր հոդված՝ Գագիկ Խաչատրյանի որդիներին առնչվող ընկերությունը, որպես նվեր, կկառուցի «Աղբահանության և սանիտարական մաքրման համայնքային հիմնարկ» վերտառությամբ, որտեղ նշել էր, որ Երևանի քաղաքապետարանի հաղորդմամբ՝ «Տերյան 5» ընկերությունը Երևանի քաղաքապետարանի հետ դեկտեմբերի 10-ին կնքել է պայմանագիր, որով պարտավորվել է որպես նվեր Շիրակի փողոց հ.88/1 հասցեում իր միջոցների հաշվին և իր նյութերով կառուցել «Աղբահանության և սանիտարական մաքրման համայնքային հիմնարկ»։
Մինչ նյութի հրապարակումը «Հետքը» հարցում էր ուղարկել քաղաքապետարան՝ հետաքրքրվելով, թե ինչ միջոցների հաշվին է կառուցվելու «Աղբահանության և սանիտարական մաքրման համայնքային հիմնարկ»-ը, որին պատասխանելու փոխարեն, քաղաքապետարանը իր «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի էջում դեկտեմբերի 13-ին գրառում կատարեց՝ հայտնելով, որ «Տերյան 5» ընկերությունը Երևանի քաղաքապետարանի համար որպես նվեր «Աղբահանության և սանիտարական մաքրման համայնքային հիմնարկ» կկառուցի։
Այս հայտարարության վերաբերյալ Դավիթ Խաժակյանը նշեց․ «Ինձ հետաքրքիր է՝ ինչու համայնքային հողի վրա գույքային պարտավորություններ իրականացնում ենք ավագանու որոշմամբ, իսկ Գագիկ Խաչատրյանի հետ կապված ընկերության հետ դեկտեմբերի 10-ին կնքած պայմանագիրը չեք հասցեագրում։ Եթե չեք հասցեագրում, գոնե հասկանանք՝ էդ ինչպես եղավ, որ շինարարությունը երկար ժամանակ իրականացվում է, բայց պայմանագիրը ստորագրվեց միայն դեկտեմբերի 10-ին»,- նշեց ավագանու անդամը։

Давид Хажакян затронул вопрос строительства “Общинного учреждения по вывозу мусора и саночистке”
На сегодняшнем внеочередном заседании совета старейшин Еревана член фракции “Луйс” Давид Хажакян коснулся вопроса строительства компанией, имеющей отношение к бывшему министру финансов Гагику Хачатряну и его сыновьям, в качестве пожертвования столичной мэрии “Общинного учреждения по вывозу мусора и саночистке”. Говоря о проекте расширения территории музея “Эребуни”, Хажакян отметил, что совет старейшин утверждает заключенные мэром столицы и требующие утверждения договоры, однако те договоры, которые представляют собой пожертвования в пользу города, не утверждаются советом старейшин и лишь заключаются мэром.
Член фракции “Мой шаг” Гаянэ Мелком-Мелкомян напомнила о том, что совет старейшин утверждает те договоры, которые требуют утверждения. Что касается пожертвований, то на этот счет нет соответствующего пункта, так как в данном случае мэр выступает от имени города и может самостоятельно заключать договоры.
Давид Хажакян выразил обеспокоенность тем, что совет старейшин не предпринимает шаги в вопросе осуществления строительства общинного учреждения компанией, имеющей отношение к Гагику Хачатряну и его сыновьям, и передачи его в дар городу.
Отметим, что сегодня Hetq.am опубликовал статью о том, что 10 декабря компания “Терьяна, 5” заключила с мэрией договор, которым обязалась построить по адресу: Ширака, 88/1 “Общинное учреждение по вывозу мусора и саночистке” в качестве пожертовования для города.
До публикации статьи Hetq.am направил в мэрию запрос с просьбой сообщить, на какие средства будет построено данное учреждение. Вместо письменного ответа мэрия разместила 13 декабря на своей фейсбуковской странице запись о том, что компания “Терьяна, 5” построит в качестве пожертвования для столичной мэрии “Общинное учреждение по вывозу мусора и саночистке”.
В связи с этим Давид Хажакян поинтересовался, почему заключенный 10 декабря договор с компанией, взаимосвязанной с Гагиком Хачатряном, не имеет адресата. “В этой ситуации нам хотя бы нужно понять, как получилось, что строительство ведется уже долгое время, однако договор был подписан только 10 декабря”,- отметил в заключение член совета старейшин.