Լիբանանից Հայաստան տեղափոխված ամուսիններն աշխատանք են փնտրում
Անժելան դպրոցական գունազարդ օրագիրը դնում է լրագրային սեղանին, հետո սկսում ենք թերթել այն, հիմնականում 8 եւ 9 գնահատականներ են: Սեղանի մոտ նստած երիտասարդ ծնողները ժպտում են: Այս դրվագը, կարծես, լցնում է մեր զրույցի կարճ դադարները:
Այս տարվա օգոստոսին Կարո Մինասյանն ու կինը՝ Սյուզի Քուշգերյանը, Լիբանանից տեղափոխվել են Հայաստան: Դա նրանց առաջին այցն է Հայաստան: Երկուսն էլ ծնվել ու ապրել են Բեյրութում: Երկու դուստր ունեն՝ 8 եւ 9 տարեկան: Բեյրութում ամուսիններով աշխատել են որպես մենեջեր, Սյուզին՝ մանկական հագուստի խանութում, Կարոն՝ ռեստորանում: Ասում են, որ գոհ էին վարձատրությունից: Ամսական 2000 դոլար էին ստանում, որը բավականացնում էր տան վարձին, երեխաների դպրոցի վճարին, սննդին:
Կարոն ասում է, որ Հայաստան գալու մտադրություն դեռ 4-5 տարի առաջ ուներ, սակայն այն ժամանակ երեխաները փոքր էին: Բայց երբ վերջին երկու տարիներին Լիբանանում կյանքն ավելի թանկացավ, երկու երեխաներն էլ արդեն դպրոցահասակ էին, Կարոն ու Սյուզին որոշել են հաստատվել Հայաստանում: Այստեղ, սակայն, նրանք ծանոթ ու բարեկամ չունեն, չնայած ասում են, թե մտածում էին, որ սա իրենց հայրենիքն է, այստեղ հնարավոր կլինի հաղթահարել բոլոր դժվարությունները, եթե աշխատանք ունենան:
Հայաստան տեղափոխվելուց հետո Երեւանում բնակարան են վարձակալել ամսական 170 հազար դրամով: Երեխաները դպրոց են հաճախում, երկուսն էլ լավ են սովորում: Սյուզին ասում է՝ Լիբանանում ամսական 600 դոլար ուսման վճար էին մուծում, իսկ Հայաստանում անվճար է դպրոցը:
«Աղվոր երկիր է, ապահով է, Լիբանանում փոքրերիս ազատ չէինք թողնում, տնից ներքեւ չէինք թողնում, տանը մենակ չէինք թողնում, այստեղ իջնում են բակ, լավ երկիր է, միայն աշխատանք է պետք»,- ասում է Կարոն:
Հայաստան գալուց հետո երկուսն էլ աշխատանք էին գտել, Սյուզին լիբանանյան ռեստորաններից մեկում աշխատում էր որպես մատուցող, իսկ ամուսինը՝ մենեջեր: Հետո երկուսով տեղափոխվել էին մեկ այլ ռեստորան, որտեղ աշխատանքային համեմատաբար ավելի լավ պայմաններ էին: Սյուզին նշում է, որ վարձատրությունն այդտեղ ավելի բարձր էր, սակայն աշխատանքը մեկ ամիս է տեւել: Ընտանիքի մայրը պատմում է, որ ռեստորանի հաճախորդներից մեկը, ով, ինչպես հետո էր պարզվել, հարկայինի աշխատակից է եղել, սենդվիչ էր պատվիրել, սակայն վճարումը կատարելուց հետո դրամարկղի աշխատակիցը ՀԴՄ կտրոնը չէր տպել, ինչի պատճառով ռեստորանը տուգանվել էր: Սյուզին ասում է, թե իրեն էին «հանցավոր» համարել, այնինչ ինքը վճարման կամ ՀԴՄ կտրոն տպելու հետ առնչություն չուներ:
Արդեն երկու շաբաթ է, ինչ ամուսիններն աշխատանք չունեն: Ասում են, որ գործ առաջարկող բազմաթիվ հայտարարությունների են արձագանքել, սակայն ոչինչ չի ստացվել:
«Բան մը կսպասեի, ուրիշ բան եղավ, փոշման չեմ, պայքարելու եմ փոքրերիս համար, եթե երեխաներ չունենայի, Լիբանանից չէի գա»,- ասում է Կարո Մինասյանը:
Լիբանան վերադառնալու մտադրություն ընտանիքը չունի: Սյուզին նշում է, որ այնտեղ օրեցօր ավելի է վատանում իրավիճակը: «Երեկ խոսում էի ընկերուհուս հետ, ասում է՝ բրնձի մի կիլոն 500 դրամից 1000 է դարձել, մսի կիլոն 5000-ից դարձել է 10000: Իրենք էլ են մտածում, որ Նոր տարուց հետո կգան, բայց երբ իրենց այսպես պատմում եմ, հիասթափվում են, ասում եմ, որ այստեղ անպայման պետք է գործ ունենաք»,- նկատում է Սյուզին:
«Հոս կյանքը շատ լավ է, շատ աղվոր երկիր է, բայց գործի վճարումները քիչ են: Տունը թանկ է, վարձքը թանկ է»,- ավելացնում է ամուսինը:
Հարցին, թե արդյոք չեն դիմել Երեւանում աշխատող լիբանանահայ գործարարներին, զրուցակիցներս պատասխանում են. «Լիբանանցին լիբանանցուն աշխատանքի չի վերցնում, ասում են՝ կարող ենք հայաստանցիին էժան գնով աշխատեցնել, քան թե ձեզ ավել տանք»:
Մեր զրույցի ամբողջ ընթացքում ամուսինների անհանգստությունը նկատելի էր: Անծանոթ երկրում, որքան էլ այն հայրենիք է, միայնակ են մնացել դժվարությունների առաջ: «Ուզում ենք աշխատենք, ապրենք, դա է, միլիոնատեր դառնալու համար չենք եկել: Ուզում եմ, որ երեխաներս դպրոց գնան, ուսանեն, երջանիկ զգան»,- ասում է Սյուզին:

Супруги, переехавшие из Ливана в Армению, ищут работу
Анжела положила на журнальный столик школьный дневник, в котором были в основном восьмерки и девятки. Сидевшие рядом с дочерью родители улыбнулись. Этот эпизод заполнил короткую паузу, возникшую в ходе нашей беседы.
В августе этого года супруги Каро Минасян и Сьюзи Кушгерян переехали из Ливана в Армению. Это был их первый приезд на историческую родину. Оба родились и выросли в Ливане. У молодых супругов две дочери - 8-ми и 9-ти лет. В Бейруте Каро и Сьюзи работали менеджерами: он в ресторане, она – в магазине детской одежды. Зарплатой были довольны, получали в месяц 2000 долларов. Этих денег хватало на аренду дома, обучение детей в школе и питание.
По словам Каро, решение переехать в Армению он принял еще 4-5 лет назад, но тогда дети были маленькие. Последние два года жить в Ливане стало трудно, цены выросли, дети должны были пойти в школу, поэтому супруги решили переехать в Армению. И хотя здесь у них не было ни родственников, ни знакомых, они считали, что на родине, имея работу, можно преодолеть все трудности.
Приехав в Ереван, они сняли квартиру за 170 тыс. драмов, дети пошли в школу. Обе девочки учатся хорошо. По словам Сьюзи, в Ливане за школьное обучение они платили 600 долларов в месяц, а в Армении школы бесплатные.
“Страна очень хорошая, безопасная. В Ливане мы никуда детей одних не отпускали, а здесь они спускаются во двор поиграть. В Армении очень хорошо, лишь бы была работа”,- говорит Каро.
После переезда супруги нашли работу: Сьюзи устроилась официанткой в один из ливанских ресторанов, а Каро работал там же менеджером. Потом оба перешли в другой ресторан, так как там больше платили. Однако работать здесь супругам пришлось только месяц. Один из посетителей ресторана, который оказался работником налоговой службы, заказал сэндвич, однако после оплаты кассирша не напечатала чек, из-за чего ресторан оштрафовали. В произошедшем обвинили Сьюзи, хотя она никакого отношения к выдаче кассовых чеков не имела.
Супруги уже две недели сидят без работы. Они откликаются на все объявления о трудоустройстве, но пока безрезультатно. “У меня были одни ожидания, а на деле все вышло иначе. Но я не жалею, буду бороться ради своих детей. Если б не дети, я бы не уехал из Ливана”,- говорит Каро.
Семья не хочет возвращаться обратно. По словам Сьюзи, в Ливане с каждым днем становится все хуже и хуже. “Вчера разговаривала с подругой. Она сообщила, что стоимость килограмма риса выросла с 500 до 1000 драмов, а килограмм мяса стоит уже не 5000, а 10.000 драмов. Ее семья тоже собиралась приехать сюда после Нового года, но когда я обрисовала ситуацию, они разочаровались. Я предупредила, что здесь обязательно нужно иметь работу”,- сказала Сьюзи.
“Здесь очень хорошо жить, страна хорошая, но за работу платят мало, плата за жилье очень высокая”,- добавил Каро.
На вопрос, обращались ли они к работающим в Ереване предпринимателям из Ливана, супруги ответили: “Ливанцы не берут на работу земляков, говорят, зачем платить вам высокую зарплату, если можно за меньшую плату нанять местных”.
В ходе нашей беседы супругам не удалось скрыть своего беспокойства. В незнакомой для них стране, даже если это историческая родина, они остались один на один с трудностями. “Мы просто хотим работать и жить. Мы приехали сюда не для того, чтобы стать миллионерами. Я хочу, чтоб мои дети ходили в школу, получили образование, были счастливы… “ – сказала Сьюзи.