«Թեհրանում հույսեր ունեն, որ Թրամփը կպարտվի դեմոկրատների թեկնածուին, եւ նոր նախագահը Իրանի նկատմամբ կվարի պակաս թշնամական քաղաքականություն»
Հարցազրույց իրանագետ, քաղաքագետ Արմեն Վարդանյանի հետ
-Իրանական կողմը խոստովանել է, որ ուկրաինական օդանավը սխալմամբ խոցվել է իրենց զինվորականների կողմից: 176 մարդու մահվան պատճառ դարձած այս միջադեպը արդյոք ազդեց այն բանի վրա, որ գեներալ Սոլեյմանիի մահվան համար վրեժխնդիր գործողություններն Իրանի կողմից շարունակություն չունեցան:
-Չեմ կարծում, թե խոցված ուկրաինական ինքնաթիռի միջադեպը պատճառ դարձավ, որ իրանական կողմը ավելի խիստ ձեւով չպատասխանեց Ղասեմ Սոլեյմանիի սպանությանը: Իրականում ԱՄՆ-ի վարած պատժամիջոցային եւ մեկուսացման քաղաքականության հետեւանքով Իրանը գտնվում է չափազանց ծանր վիճակում, երկիրը հայտնվել է միջազգային մեկուսացման մեջ, եւ Թեհրանին ձեռնտու չէր լարված իրավիճակի հետագա սրումը: Այդ իսկ պատճառով Իրանն ընդունեց ԱՄՆ-ին նվազագույն հարված հասցնելու եւ սեփական դեմքը փրկելու մարտավարությունը: Նույնիսկ ամերիկյան որոշ փորձագիտական շրջանակներ եւ Պենտագոնին մոտ կանգնած աղբյուրներ կարծիք հայտնեցին, որ իրանական կողմը նախապես տեղեկացրել է ամերիկյան կողմին, որ իրենք հարվածելու են ամերիկյան ռազմաբազաներին, որպեսզի ամերիկացի զինվորները հանվեն ռազմաբազաներից եւ խուսափեն մարդկային կորուստներից:
-Պարոն Վարդանյան, իրանցի զինվորականների աղետալի սխալն ի՞նչ ազդեցություն կունենա Իրան-միջազգային հանրություն հարաբերություններում:
-Իհարկե, որոշակի լարվածություն կա Իրան-Ուկրաինա, Իրան-Կանադա հարաբերություններում, բայց սխալմամբ քաղաքացիական ինքնաթիռներ խոցելու դեպքեր միջազգային պրակտիկայում նախկինում էլ են եղել, սա առաջին դեպքը չէ: Նման պայմաններում պետությունները ներողություն են խնդրում քաղաքացիական ինքնաթիռը խոցելու համար եւ փոխհատուցում վճարում զոհվածների հարազատներին: Բարեբախտաբար, Իրանը գնաց այդ ճանապարհով, ընդունեց իր սխալը եւ, կարծում եմ, կհամաձայնվի արդարացի փոխհատուցում վճարել զոհվածների ընտանիքներին, եւ հարցը կփակվի:
-Տպավորություն է, որ մեր հարեւան երկիրը մի տեսակ անկյունում է հայտնվել: Ըստ Ձեզ՝ առաջիկայում ի՞նչ քայլերի կարող է գնալ Իրանը՝ սասանված հեղինակությունը միջազգային հանրության առաջ վերականգնելու համար:
-Այն բանից հետո, երբ 2018 թ. մայիսից ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարեց միջուկային համաձայնագրից դուրս գալու եւ Իրանի նկատմամբ աննախադեպ, պատմությունը մինչ այժմ չտեսած պատժամիջոցների սահմանման մասին, Թեհրանի դեմ ձեւավորեց հակաիրանական կոալիցիա, որի առանցքային երկրներն են ԱՄՆ-ը, Իսրայելը, Սաուդյան Արաբիան եւ Արաբական Միացյալ Էմիրությունները: Եվրոպական երկրները թեեւ այս հակամարտության մեջ դիրքավորվել են որպես չեզոք կողմ, որոշ հարցերում ավելի շատ ԱՄՆ-ին են պաշտպանում, քան Իրանին: Օրինակ՝ Ղասեմ Սոլեյմանիի սպանությունից հետո Գերմանիայի եւ Մեծ Բրիտանիայի արտգործնախարարները քննադատեցին Իրանի կողմից ամերիկյան ռազմաբազաների հրթիռակոծումը: Այնպես որ Իրանի համար ամենալավ ճանապարհը ԱՄՆ-ի հետ հարաբերությունների բարելավումն է, բայց դա շատ դժվար կլինի անել:
-Ուկրաինական օդանավի խոցումից հետո երեկ Թեհրանի փողոցներում կառավարության դեմ բողոքի ցույցեր են սկսվել: Ցուցարարները պահանջում են Իրանի գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեիի հրաժարականը: Հանրային դժգոհությունն իշխանություններից իսկապե՞ս այդքան մեծ է հարեւան երկրում, թե՞ գործ ունենք արտաքին միջամտության հետ:
-Հանրային դժգոհությունները վաղուց գոյություն ունեն Իրանում եւ, բնականաբար, ժամանակ առ ժամանակ այդ բողոքի տրամադրությունները պայթում են: Իրանական հասարակության ներսում առկա դժգոհությունները կապված են այդ երկրում մարդու իրավունքների պարբերական բնույթ կրող կոպիտ խախտումների, երկրում գործող ծայրահեղ իսլամական բարքերի, ծանր սոցիալական վիճակի, գործազրկության մակարդակի բարձրացման, գնաճի եւ այլնի հետ: Վերջերս Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանին արտասահմանյան լրատվամիջոցներից մեկին տված հարցազրույցում հայտարարեց, որ Իրանն այս մեկուկես տարվա ընթացքում ամերիկյան պատժամիջոցների հետեւանքով կրել է մոտ 200 մլրդ դոլարի վնաս: Բնականաբար, դա չէր կարող չազդել Իրանի քաղաքացիների կենսամակարդակի վրա, եւ պատահական չէ, որ ժամանակ առ ժամանակ բողոքի մեծ ցույցեր են տեղի ունենում:
-Իրանցի իրավապահները երեկ ձերբակալել էին Իրանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանին, որը, ինչպես հայտարարեց տեղական մամուլը, մասնակցել է ցույցերին, կազմակերպել դրանք, չնայած ինքը՝ դեսպանը, նշել է, որ միայն հարգանքի տուրք է մատուցել զոհվածների հիշատակին: Փաստորեն, աղմկահարույց իրադարձություններն Իրանում շարունակվում են: Ըստ Ձեզ՝ իրանական կաթսան դեռ շա՞տ կեռա, թե՞ իշխանություններն առաջիկայում կկարողանան վերահսկողության տակ վերցնել ամեն ինչ:
-Կարծում եմ՝ ապագայում այդ դժգոհություններն ավելի կշատանան, քանի որ ամերիկյան պատժամիջոցների հետեւանքով իրանական տնտեսությունը գտնվում է ծայրահեղ ծանր վիճակում: Իհարկե, տարիներ շարունակ իշխանություններին հաջողվել է ուժեղ ռեպրեսիվ ապարատի օգնությամբ ճնշել այդ բողոքի ցույցերը, բայց եթե չգնան արմատական փոփոխությունների եւ իշխանության տրանսֆորմացիայի, ապա, կարծում եմ, շատ լուրջ խնդիրներ են ունենալու հենց երկրի ներսում՝ ընդհուպ մինչեւ հնարավոր է վարչակարգի փոփոխություն:
Ստեղծված պայմաններում Իրանը կա՛մ պետք է փորձի հարաբերությունները բարելավել ԱՄՆ-ի հետ, որպեսզի փոքր-ինչ մեղմվի երկրի տնտեսական եւ իր քաղաքացիների ծանր սոցիալական վիճակը, կա՛մ էլ մեծ են ռիսկերը, որ նորանոր բողոքի ցույցեր կլինեն ամբողջ երկրով մեկ՝ դրանից բխող հետեւանքներով: Թեհրանում հույսեր ունեն, որ աշնանը կայանալիք ԱՄՆ նախագահական ընտրություններին Դոնալդ Թրամփը կպարտվի դեմոկրատների թեկնածուին, եւ Միացյալ Նահանգների նոր նախագահը Իրանի նկատմամբ կվարի ավելի բարեհաճ եւ պակաս թշնամական քաղաքականություն: Այդ իսկ պատճառով, կարծես թե, դեռեւս չեն շտապում գնալ ԱՄՆ-ի հետ հարաբերությունները բարելավելու ուղղությամբ:

“В Тегеране надеются, что Трамп проиграет выборы кандидату демократов, и новый президент будет проводить менее враждебную по отношению к Ирану политику”
Интервью с иранистом, политологом Арменом Варданяном
Иранская сторона призналась, что украинский самолет был сбит по ошибке их военными. Повлиял ли этот инцидент, ставший причиной гибели 176 человек, на то, что Иран не стал продолжать мстить за смерть генерала Солеймани?
Не думаю, что инцидент со сбитым украинским самолетом стал причиной отказа Ирана от более жесткого ответа на убийство Касема Солеймани. В действительности вследствие проводимой США политики санкций и изоляции Иран оказался в чрезвычайно тяжелом положении. Страна находится в международной изоляции, и Тегерану невыгодно дальнейшее нагнетание ситуации. Поэтому Иран решил применить тактику нанесения США минимального удара и, тем самым, спасения собственного лица. Некоторые американские экспертные круги и близкие к Пентагону источники даже высказали мнение, что иранская сторона заранее предупредила США о том, что собирается нанести удары по их базам, чтобы американские солдаты были эвакуированы, что позволило бы избежать человеческих потерь.
Как может повлиять катастрофическая ошибка иранских военных на отношения Ирана с международной общественностью?
В отношениях Иран-Украина, Иран-Канада, разумеется, существует определенная напряженность, однако в международной практике случаи ошибочного сбивания гражданских самолетов бывали и раньше, так что это не первый случай. В подобных условиях государства приносят извинения и выплачивают компенсацию родственникам погибших. К счастью, Иран пошел по этому пути: признал свою ошибку и, думаю, выплатит семьям погибших справедливую компенсацию. Тем самым вопрос будет закрыт.
Складывается впечатление, что соседняя с нами страна как будто загнана в угол. Как Вы думаете, на какие шаги может пойти в ближайшее время Иран с целью восстановления пошатнувшегося авторитета в глазах международной общественности?
После того, как в мае 2018 г. президент США Дональд Трамп заявил о выходе из ядерного соглашения с Ираном и ввел беспрецедентные в истории санкции против этой страны, сформировалась антитегеранская коалиция, ключевыми странами которой стали США, Израиль, Саудовская Аравия и Объединенные Арабские Эмираты. Европейские страны, хотя и позиционировали себя в качестве нейтральной стороны, в некоторых вопросах они больше защищают США, нежели Иран. Так, после убийства Касема Солеймани министры иностранных дел Германии и Великобритании выступили с критикой бомбардировки Ираном американских военных баз. Так что для Ирана наилучший путь – налаживание отношений с США, но добиться этого будет очень трудно.
Вчера, после того, как стало известно, что украинский самолет был сбит иранскими военными, в Тегеране начались антиправительственные демонстрации. Люди требовали отставки верховного лидера, аятоллы Али Хаменеи. Действительно ли в соседней стране общественное недовольство властями так велико, или мы имеем дело с внешним вмешательством?
Общественное недовольство в Иране существует давно и время от времени проявляется в массовых протестах. Недовольство внутри иранского общества связано с регулярными грубыми нарушениями прав человека, действующими в стране нравами ислама, тяжелым социальным положением, повышением уровня безработицы, ростом цен и другими проблемами. Недавно президент Ирана Хасан Роухани в интервью одному из СМИ заявил, что за последние полтора года ущерб экономики страны от американских санкций составил более 200 млрд долларов. Разумеется, это не могло не сказаться на жизненном уровне населения, поэтому не случайно, что в стране время от времени происходят массовые митинги протеста.
Вчера иранские правоохранители задержали посла Великобритании в этой стране, который, как сообщила местная пресса, участвовал в организации митингов. Сам посол отметил, что всего лишь отдавал дань уважения памяти погибших. Фактически скандальные события в Иране продолжаются. Как Вы думаете, долго еще будет “кипеть этот котел” или властям удастся в ближайшее время взять ситуацию под контроль?
Мне кажется, в ближайшее время недовольство в стране возрастет, так как и-з-за американских санкций экономика Ирана находится в крайне тяжелом положении. Властям много лет удавалось посредством сильного репрессивного аппарата подавлять акции протеста, но если не будут осуществлены кардинальные изменения и трансформация власти, то внутри страны могут возникнуть серьезные проблемы, вплоть до возможной смены режима.
В сложившихся условиях Иран должен попытаться улучшить отношения с США, чтобы немного смягчить тяжелую экономическую ситуацию и положение своих граждан, в противном случае велик риск того, что акции протеста охватят всю страну со всеми вытекающими из этого последствиями. В Тегеране надеются, что на предстоящих осенью президентских выборах Дональд Трамп проиграет кандидату демократов, и новый президент США станет проводить менее враждебную по отношению к Ирану политику. Вот почему Иран не спешит идти по пути улучшения отношений с Соединенными Штатами.