Քաղաքագետ. «Մերձավոր Արեւելք է վերադառնում Ռուսական, Օսմանյան, Պարսկական կայսրությունների հետնորդների հակամարտությունը»
Հարցազրույց «Աշխարհ» ռազմավարական հետազոտությունների կենտրոնի ղեկավար Հրաչյա Արզումանյանի հետ
-Ուկրաինական օդանավի խոցումից հետո Թեհրանում հակառավարական բողոքի ցույցերը շարունակվում են: Մասնակիցները նույնիսկ երկրի գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեիի հրաժարականն են պահանջում: Ի՞նչ հետեւանքների կարող է հանգեցնել այս բողոքի ալիքը՝ հաշվի առնելով, որ առաջիկայում Իրանում տեղի են ունենալու խորհրդարանական ընտրություններ: Արեւմուտքի միջամտություն տեսնո՞ւմ եք այս ցույցերի կազմակերպման հետեւում:
-Վերլուծելով ուկրաինական օդանավի խոցումից հետո Իրանում տեղի ունեցող բողոքի ցույցերը՝ պետք է հիշել որ 2019 թ. նույնպես տեղի էին ունեցել բողոքի մարդաշատ ցույցեր, որոնք ուղեկցվել էին զոհերով: Այլ կերպ ասած՝ իրանական հասարակության մեջ առկա է ցույցերի տրամադրությունը, եւ ուկրաինական օդանավի հետ կապված իրավիճակը «ձգան» ծառայեց նոր, ոչ այդքան շատ, բայց կարեւոր ցույցերի, քանի որ դրանցում միջազգային հանրության համար կարեւոր կարգախոսներ հնչեցին Իրանում քաղաքական համակարգը փոխելու անհրաժեշտության վերաբերյալ: Պետք է խոստովանել, որ սա լուրջ սիմպտոմ է, որն ամեն ինչից զատ պայմանավորված է սերնդափոխությամբ: Իսլամական հեղափոխությունից անցել է 40 տարի, արդեն մեծացել է երկրորդ սերունդը, որը փոփոխություններ է ուզում:
Իրանում իշխանությունը բավականաչափ ուժեղ է եւ, ամենայն հավանականությամբ, կկարողանա դիմակայել ցույցերին, բայց հրապարակային արտահայտված անվստահությունն ու կոռուպցիայի եւ ստի մեղադրանքները ուժեղ հարված են: Իրանի իշխանությունները պիտի դասեր քաղեն եւ մտածեն քաղաքական բարեփոխումների ու իշխանությունը փոփոխվող աշխարհին եւ տարածաշրջանին ադապտացնելու մասին: 1979-ի Իրանը եւ 2020-ի Իրանը երկու շատ տարբեր իրողություններ են: Երկիրը կատարել է տնտեսական, տեխնոլոգիական ցատկ եւ մի քանի դար տեւած թուլությունից ու միջազգային ասպարեզում որպես ինքնուրույն դերակատար փաստացի բացակայելուց հետո կարողացել է վերականգնել իր դերը Մերձավոր Արեւելքում իբրեւ տարածաշրջանային ուժի կենտրոն: Միաժամանակ արմատապես փոխվել է տարածաշրջանը, առհասարակ՝ աշխարհը, եւ իրանական իշխանությունները պիտի հարմարվեն նոր իրողություրններին կամ էլ ստիպված կլինեն հեռանալ: Այս եւ միայն այս իմաստով կարելի է զուգահեռներ անցկացնել ԽՍՀՄ-ի հետ, որը չկարողացավ հարմարվել փոփոխություններին ու փլուզվեց:
Հարցին, թե արդյոք արտաքին կենտրոններն ու երկրները, առաջին հերթին՝ ԱՄՆ-ն, մասնակցում են ցույցերին, կարելի է ասել, որ նրանք պիտի աջակցեն ցույցերին: Դա բնական է, եթե հիշենք, որ երկու երկրները հակամարտության մեջ են ու պարտավոր են օգտագործել մյուս կողմի թուլությունն ու սխալները՝ սեփական նպատակներին հասնելու համար: Սակայն խոսել ԱՄՆ-ի կողմից ցույցեր կազմակերպելու մասին չափազանցություն կլինի: Ավելի շուտ ականատես ենք փորձի՝ Իրանում տեղի ունեցող գործընթացներն օգտագործել սեփական նպատակների համար:
Ի՞նչ հաջողություն կունենան ցույցերը: Կարծում եմ՝ իրանական իշխանությունները բողոքի ներկա ալիքի հարցը կլուծեն, բայց, կրկնեմ, մնում են դժգոհության խորքային պատճառներ, որոնք Իրանը ոչ միայն ու ոչ այնքան պետք է ճնշի, որքան արձագանքի, ինչը թույլ կտա իրանական պետականությանը ադապտացվել 21-րդ դարի եւ իրանական հասարակության իրողություններին:
-Ներկայում տարածաշրջանում, ըստ էության, անվտանգության փխրուն իրավիճակ է, որը ցանկացած պահի կարող է խաթարվել: Իրան-ԱՄՆ լարված հարաբերությունների զարգացման ի՞նչ սցենար եք կանխատեսում:
-Անհրաժեշտ է հասկանալ, որ ԱՄՆ-ի ու Իրանի առճակատումը դասական գծային մոդելով չի ընթանում, որի դեպքում կա կոնֆլիկտի սկիզբ, դրան հաջորդում են էսկալացիան, սուր փուլն ու ռազմական բախումը, ինչից հետո կնքվում է համաձայնագիր, եւ խաղաղություն է հաստատվում: 21-րդ դարում հակամարտությունները հազվադեպ են զարգանում այս սցենարով: Ականատես ենք առճակատման զարգացման ոչ գծային մոդելով եւ պարույրաձեւ իրականության մեջ, երբ լարվածության մի շրջապտույտը հաջորդում է մյուսին: Ընդ որում՝ յուրաքանչյուր շրջապտույտ ունի իր ամպլիտուդն ու քայլը ժամանակի մեջ. մի շրջապտույտի ընթացքում տեսնում ենք տնտեսական պատժամիջոցներ, որոնք կիրառվում են տարիներով, մյուսում՝ անկանոն ռազմական գործողություններ եւ պրոքսի-պատերազմներ, երրորդում էլ հնարավոր են լայնամասշտաբ ռազմական գործողություններ կամ էլ լարվածության անկում եւ վերադարձ հակամարտության ավելի փափուկ տարբերակների:
Բայց, ամեն դեպքում, սա առճակատում է պատերազմի այս կամ այն տեսակի կիրառմամբ, ինչի նպատակը հակառակորդին հանձնվելն ու սեփական կամքը կատարել ստիպելն է: ԱՄՆ-ն նպատակ ունի հասնել Իրանում իշխանափոխության եւ տարածաշրջանային նկրտումներից հրաժարման: Եվ եթե առաջինը կարելի է պատկերացնել, դժվար է հասկանալ, թե ինչպես պետք է Իրանին ստիպել հրաժարվել Մերձավոր Արեւելքում իր բազմադարյա դերից:
Իրանն էլ նպատակ ունի ստիպել ԱՄՆ-ին հեռանալ Մերձավոր Արեւելքից, ու հակամարտության ներկա շրջապտույտը նրան մոտեցրել է այդ խնդրի լուծմանը: Սա ինչ-որ չափով համընկնում է ԱՄՆ-ի ռազմավարական խնդիրներին, քանի որ վերջինս ցանկանում է կենտրոնանալ Չինաստանի եւ Ասիա-խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի հետ հարաբերությունների վրա: Մերձավոր Արեւելքում Իրանի հետ հերթական «անհույս» պատերազմի մեջ խրվելը վաղուց ԱՄՆ-ի շահերից չի բխում: Վերջինս անկախության է հասել Մերձավոր Արեւելքի ածխաջրածիններից ու կարող է իրենց թույլ տալ կենտրոնանալ Իսրայելի անվտանգության պաշտպանության վրա՝ առանց տարածաշրջանում անմիջական ռազմական ներկայության: Սակայն ԱՄՆ-ի հեռանալը կբերի տեկտոնական փոփոխությունների եւ բոլորովին այլ սցենարների, որոնք Հայաստանի կողմից վերամշակման կարիք կունենան:
-Արդեն Իրան են այցելել Քաթարի էմիրն ու Սիրիայի վարչապետը: Ի՞նչ է սա նշանակում, մեր հարեւանն սկսել է աջակիցնե՞ր փնտրել տարածաշրջանում:
-Իրանը դաշնակիցներ ունի տարածաշրջանում, եւ մենք ականատես ենք դառնում խորհրդակցությունների, որոնց շրջանակներում այս երկիրը ճշգրտելու է իր հետագա քայլերը: Սա նորմալ պրակտիկա եւ դիվանագիտություն է ճգնաժամային պայմաններում: Իրանի ամենամոտ նպատակը ԱՄՆ-ին Իրաքից դուրս մղելն է, եւ մեր հարեւանը ձեռնարկում է քայլեր, որոնք թույլ կտան գնահատել տարածաշրջանի երկրների, առաջին հերթին՝ գործընկերների ու դաշնակիցների վերաբերմունքը իրադարձությունների նման զարգացմանը: Ընդ որում՝ շատ դիտորդների համար անսպասելիորեն կարող է ավելի մեծ լինել այն երկրների թիվը, որոնք պատրաստ կլինեն աջակցել Իրաքից ու տարածաշրջանից ԱՄՆ-ի հեռանալուն:
-Ի տարբերություն ոչ հաճելի իրավիճակում հայտնված Իրանի՝ արտաքին ճակատում բավականին ակտիվ է Թուրքիան, որը, ի հեճուկս միջազգային հանրության հորդորների, զորք ուղարկեց Լիբիա, մինչ այդ էլ Թուրքիան մտել էր Սիրիա՝ համագործակցելով Ռուսաստանի հետ: Ընդ որում՝ «Թուրքական հոսք» գազատարի բացումով նոր թափ են ստացել ռուս-թուրքական տնտեսական կապերը: Իրանի մեկուսացումն ու Թուրքիայի ակտիվացումն ի՞նչ փոփոխություններ կարող է բերել տարածաշրջանում:
-Իրանն իսկապես հայտնվել է բարդ իրավիճակում եւ պետք է արձագանքի բազմաթիվ մարտահրավերների ու սպառնալիքների: Սակայն դրանց մյուս կողմը հնարավորություններն են, եւ Իրանը կարող է ներկա իրավիճակը շրջել իր օգտին: Մերձավոր Արեւելքում Իրանի հնարավորությունները ես այդքան բացասական չէի գնահատի: Վերջին տասնամյակներում տարածաշրջանում իրավիճակը, շատ առումներով ԱՄՆ-ի ջանքերի շնորհիվ, դասավորվել է Իրանի օգտին, որը ցույց է տվել ԱՄՆ-ի ռազմավարական վրիպակներն օգտագործելու եւ դրանք սեփական առավելության վերածելու իր կարողությունը: Չէի խոսի Մերձավոր Արեւելքում Իրանի ներկայության եւ հնարավորությունների նվազման մասին:
Նմանապես միանշանակ չէ Թուրքիայի եւ Մերձավոր Արեւելքում թուրքական ազդեցության ապագան: Այո, Թուրքիան վերադառնում է կայսերական, նեոօսմանական գաղափարախոսությանն ու ռազմավարությանը, որոնց շրջանակներում նա մտադիր է կրկին ռազմական ներկայություն հաստատել Մերձավոր Արեւելքում եւ Հյուսիսային Աֆրիկայում: Դա օսմանյան քաղաքականության բնական, ավանդական վեկտորն է: Թուրքիան ստեղծում է ռազմաբազաներ, ռազմական ու տնտեսական աջակցություն է ցուցաբերում տարածաշրջանի երկրներին, սակայն կասկածելի է, որ նման քաղաքականությունը հաջողություն կունենա, քանի որ տարածաշրջանում կան նաեւ այլ աշխարհաքաղաքական եւ ռեգիոնալ ուժային կենտրոնների շահեր: Թուրքիան չի կարող վերադարձնել դոմինանտ դիրքը Մերձավոր Արեւելքում՝ անխուսափելիորեն հակասության մեջ մտնելով այլ ուժային կենտրոնների, այդ թվում՝ Ռուսաստանի հետ: Ռուս-թուրքական հարաբերությունները դժվար է անամպ անվանելը ոչ միայն Լիբիայում, այլեւ Սիրիայի հյուսիսում գտնվող նույն Իդլիբ նահանգում, էլ չեմ ասում Կովկասի ու Ղրիմի մասին:
Առայժմ կարելի է արձանագրել, որ շատ առումներով ԱՄՆ-ի քաղաքականության շնորհիվ Մերձավոր Արեւելք է վերադառնում 19-րդ դարի եւ 20-րդ դարասկզբի երեք ավանդական՝ Ռուսական, Օսմանյան, Պարսկական կայսրությունների հետնորդների հակամարտությունը: Այս իրավիճակում տարածաշրջանի երկրների սահմանները դառնում են պայմանական ու կարող են վերանայվել: Դասական առճակատմանն ավելանում են 21-րդ դարի իրողություններն ու ածխաջրածնային ռեսուրսների եւ դրանց տեղափոխման ուղիների համար պայքարը: Հակամարտության նման ծավալը լավ տեսանելի է Լիբիայի համար պայքարի օրինակով, ինչպես նաեւ Միջերկրական ծովում վերջերս հայտնաբերված եւ Հունաստանի ու Իսրայելի տնտեսական գոտում գտնվող գազի ստրատեգիական պաշարների համար պայքարով:
-Պարոն Արզումանյան, Թուրքիայի աշխուժությունը տարածաշրջանում արդյոք կարող է սահմանային գործողություններ սկսելու պարարտ հող ստեղծել Ադրբեջանի համար:
-Թուրքիայի հնարավորություններն ու պոտենցիալը բավարար չեն՝ Լիբիայից մինչեւ Կովկաս աշխարհագրական տարածքում ռազմական ակտիվություն դրսեւորելու համար: Բացի դրանից՝ Կովկասը մնում է Ռուսաստանի դոմինանտ շահերի տիրույթ, որոնց դերը Թուրքիայի համար կրիտիկական է: Քիչ հավանական է, որ Թուրքիան կհամարձակվի ռազմական գործողություններ ծավալել կամ դրանց դիմելու համար սադրել Ադրբեջանին: Սակայն Թուրքիայից բացի Հարավային Կովկասում կան այլ ուժային կենտրոններ եւս, որոնք կարող են Ադրբեջանին դրդել չմտածված քայլի, որը, ամենայն հավանականությամբ, աղետալի հետեւանքներ կունենա նրա համար: Որքա՞ն ադեկվատ է Ադրբեջանի քաղաքական ղեկավարությունը, որքա՞ն ադեկվատ է գնահատում իրավիճակը Կովկասում եւ Մերձավոր Արեւելքում. սրանք բավականին բարդ եւ կարեւոր հարցեր են, որոնք պիտի քննարկի հայկական քաղաքականությունը, դիվանագիտությունը եւ հետախուզությունը:
Ամեն դեպքում, հայկական պետականությունը պետք է պատրաստ լինի դեպքերի անսպասելի զարգացման, այդ թվում՝ ռազմական գործողությունների՝ պաշտպանելու եւ իրացնելու հայ ազգային շահերը: Ընդ որում, կրկնեմ, անհրաժեշտ է գիտակցել, որ Մերձավոր Արեւելքում սահմանները շատ առումներով պայմանական են դարձել ու կարող են փոխվել ուժային կենտրոնների եւ ռեգիոնի երկրների գործողությունների հետեւանքով: Հայաստանը պետք է պատրաստ լինի նման սցենարների:

Политолог: “На Ближний Восток возвращается противоборство Российской, Османской и Персидской империй”
Интервью с руководителем Центра стратегических исследований “Ашхар» Грачья Арзуманяном
-В Тегеране продолжаются антиправительственные протесты, которые начались после того, как власти страны признались в сбитииукраинскоголайнера. Протестующие даже требуют отставки верховного лидера страны Али Хаменеи. Какие последствия может иметь эта волна протестов, учитывая, что в ближайшее время в Иране предстоят парламентские выборы? Видите ли Вы вмешательство Запада в организацию этих акций?
-Анализируя разворачивающиеся протесты в Иране после сбития украинского самолета, надо помнить, что в 2019 году также проходили многочисленные протесты, сопровождавшиеся жертвами. Другими словами, протестные настроения в иранском обществе присутствуют, и ситуация с украинским самолетом послужила триггером для новых, не таких многочисленных, но важных протестов, так как прозвучали важные для международной общественности лозунги о необходимости изменения политического строя в Иране. Это серьезный симптом, надо признать, связанный помимо всего прочего со сменой поколений. Со времени Исламской революции прошло 40 лет, выросло уже второе поколение, которое хочет перемен.
Власть в Иране достаточно сильна и, вероятнее всего, справится с демонстрациями, однако высказанное публично недоверие и обвинения в коррупции и лжи это сильный удар. Власти Ирана должны будут извлечь уроки и задуматься о политических реформах и адаптации власти к изменяющемуся миру и региону. Иран 1979 и 2020 годов - две сильно различающиеся реальности. Страна совершила экономический, технологический рывок и смогла восстановить свою роль регионального центра силы на БВ после нескольких веков слабости и фактического отсутствия на арене в качестве самостоятельного актора. Также радикальным образом изменился регион, мир в целом, и иранские власти должны адаптироваться к новым реалиям или же будут вынуждены уйти. В этом и только в этом смысле можно провести параллели с СССР, который оказался не состоянии адаптироваться к изменениям и распался.
Участвуют ли внешние центры силы и страны, в первую очередь США, в протестах? Можно сказать, что они должны поддерживать протесты. Это естественно, если помнить, что две страны находятся в противоборстве и обязаны использовать слабость и промахи другой стороны для достижения своих целей. Однако говорить об организации протестов со стороны США будет преувеличением. Скорее всего мы наблюдаем попытку использовать складывающийся контекст и процессы в Иране в своих целях.
Насколько успешными могут быть протесты? Думаю, иранские власти справятся с нынешней волной протестов, но, повторюсь, остаются глубинные причины недовольства, требующие от Ирана не только и не столько подавления, но отклика, позволяющего адаптировать иранскую государственность к реалиям 21 века и реалиям иранского общества.
-В настоящее время в регионе сложилась, по сути, хрупкая ситуация в плане безопасности, которая в любой моментможет нарушиться. Каков Ваш сценарий развития напряженных отношений между Ираном и США?
-Важно понимать, что противоборство США и Ирана разворачивается не в рамках классической линейной модели, когда имеется начало конфликта, за которым следует эскалация, острая фаза и военный конфликт, после завершения которого подписывается соглашение и наступает мир. Противоборства в 21 веке крайне редко разворачиваются под данному сценарию. Мы наблюдаем разворачивание противоборства в рамках нелинейной модели и спирального пространства конфликта, когда один виток напряженности сменяется другим. Причем каждый виток может иметь свою амплитуду и шаг по времени, когда на одном витке мы видим экономические санкции, применяемые на протяжении многих лет, на другом – иррегулярные военные действия и прокси-войны, на третьем возможны широкомасштабные военные действия или спад напряженности и возврат к более мягким формам противоборства.
Однако в любом случае это противоборство с использованием тех или иных форм ведения войны с целью принудить противника признать поражение, выполнить свою волю. США намерены добиться смены власти в Иране и отказа от региональных амбиций. И если первое можно себе представить, то каким образом принудить Иран отказаться от своей вековой и тысячелетней роли на Ближнем Востоке, не совсем понятно.
Иран имеет намерение вынудить США покинуть Ближний Восток, и нынешний виток противоборства приблизил его к решению данной задачи, которая в определённой степени совпадает и со стратегическими задачами США. США намерены сосредоточиться на взаимоотношениях с Китаем и Азиатско-Тихоокеанским регионом. «Увязание» на Ближнем Востоке в рамках очередной «безнадежной» войны с Ираном на многие годы не в интересах США, которые добились независимости от углеводов БВ и могут себе позволить сосредоточиться на задаче защиты безопасности Израиля без непосредственного военного присутствия в регионе. Однако уход США из региона приведет к тектоническим изменениям и совершенно другим сценариям, которые требуют проработки со стороны Армении.
-Иран уже посетили эмир Катара и премьер-министр Сирии. Что это означает? Наш сосед начал искать союзников в регионе?
-Иран имеет союзников в регионе, и мы наблюдаем консультации, в рамках которых он будет уточнять свои дальнейшие шаги. Это нормальная практика и дипломатия в условиях кризиса. Ближайшей стратегической целью Ирана является выталкивание США из Ирака, и он предпринимает шаги, позволяющие оценить отношение стран региона, в первую очередь партнеров и союзников, к такому развитию событий. Причем совершенно неожиданно для многих наблюдателей круг стран, которые будут готовы поддержать уход США из Ирака и региона, может оказаться шире, чем представляется сегодня.
-В отличие от оказавшегося вне очень приятной ситуации Ирана Турция на внешнем фронтедовольна активна. Несмотря напризывы международного сообщества, эта страна направила войска в Ливию. До этого Турция в сотрудничестве с Россиейвошла в Сирию. При этом с открытием газопровода “Турецкий поток” российские-турецкие экономические связиполучилиновый размах. К каким изменениям в регионе могут привести изоляция Ирана и активизация Турции?
-Иран действительно оказался в сложной ситуации и должен формировать отклики на множество вызовов и угроз. Однако другой стороной вызовов и угроз являются возможности, и Иран способен обратить нынешнюю ситуацию в свою пользу. Я бы не стал столь однозначно негативно оценивать шансы и возможности Ирана на БВ. Последние десятилетия ситуация в регионе, во многом благодаря действиям США, складывалась в пользу Ирана, который показал свою способность использовать стратегические промахи США и обращать их в преимущество. Я бы не стал говорить об уменьшении присутствия и возможностей Ирана на БВ.
Также неоднозначной является будущее Турции и турецкого влияния на БВ. Да, Турция возвращается к имперской неоосманской идеологии и стратегии, в рамках которой она намерена вновь установить свое военное присутствие на БВ и Северной Африке. Это естественный, традиционный вектор османской политики. Турция создает военные базы, оказывает военную и экономическую помощь странам региона, однако сомнительно, чтобы данная стратегия оказалась успешной, так как в регионе присутствуют и интересы других геополитических и региональных центров силы. Турция не сможет вернуть себе доминирующее положение на БВ, неизбежно вступая в противоборство с другими центрами силы, в том числе и Россией. Отношения России и Турции сложно назвать безоблачными не только в Ливии, но и в той же провинции Идлиб на севере Сирии, не говоря о Кавказе, Крыме.
Пока что можно констатировать, что благодаря во многом политике США на БВ возвращается противоборство трех наследников традиционных империй 19 начал 20 века – Российской, Османской и Персидской империй. В такой ситуации границы государств региона становятся условными и могут пересматриваться. К классическому противоборству добавляются реалии 21-го века и борьба за углеводородные ресурсы и маршруты их транспортировки. Данная размерность противоборства хорошо видна на примере борьбы за Ливию и недавно открытые стратегические запасы газа в Средиземном море, находящиеся в экономической зоне Греции и Израиля, разрабатывающие проект транспортировки газа в Европу.
-Г-н Арзуманян, может ли активизация Турции в регионе создать благодатную почву для начала Азербайджаном действий на границе?
-Возможности и потенциал Турции недостаточны чтобы демонстрировать военную активность с географическим размахом от Ливии до Кавказа. Кроме того, Кавказ остается сферой доминирующих интересов России, роль которой является критической для Турции. Маловероятно, чтобы Турция решилась на разворачивание военных действий или провоцировала Азербайджан начать такие действия. Однако помимо Турции на Южном Кавказе присутствуют и другие центры силы, которые могут подтолкнуть Азербайджан на необдуманный шаг, который с большой вероятностью будет иметь катастрофические последствия для него. Насколько адекватным является политическое руководство Азербайджана, насколько адекватно оно оценивает ситуацию на Кавказе и БВ – это достаточно сложные и важные вопросы, которыми должна задаваться армянская политика, дипломатия и разведка.
В любом случае армянская государственность должна быть готова к неожиданному развитию событий, в том числеи к военным действиям для защиты и реализации армянских национальных интересов. При этом, повторюсь, необходимо осознавать, что границы на Большом Ближнем Востоке стали во многом условными и могут быть изменены благодаря действиям центров силы и стран региона. Армения должна быть готова к таким сценариям.