Հնագիտության ինստիտուտի տնօրեն. «Հանրապետության հրապարակի ներկայիս տեսքը շատ կարևոր պատմամշակութային արժեք է»
«Հանրապետության հրապարակի այն տեսքը, որ մենք ունենք հիմա շատ կարևոր պատմամշակութային արժեք է: Որևէ բան, որ մենք ուզում ենք հրապարակի տարածքում անել, պետք է անենք այնպես, որ Հանրապետության հրապարակը չտուժի, բացի այդ, հրապարակը կարևոր տրանսպորտային հանգույց է»,- այսօր կայացած մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասաց Գիտությունների ազգային ակադեմիայի Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի տնօրեն Պավել Ավետիսյանը։
Շարունակելով խոսել Հանրապետության հրապարակի տակ գտնվող պատմական շերտի մասին՝ Պավել Ավետիսյանը նշեց, որ ինքն ուրախ կլինի, եթե ունենանք երկհարկանի Երևան։
«Ես միանշանակ կարող եմ ասել, որ մենք գործ ունենք ցարական՝ 1830-ական թվականներից հետո ձևավորված Երևանի հրապարակի հետ։ Այդ շինություններն իրենց ձևերով խոսում են այն մասին, որ մենք գործ ունենք ուղիղ փողոցների հետ, իսկ Երևան քաղաքում ուղիղ փողոց կառուցվել է Ռուսական կայսրության շրջանում։ Շատ կարևոր է, որ այն դառնա նախադեպ։ Դեռևս բացի գաղափարներից և հաձնարարականներից, ոչինչ չկա»,- ասաց Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի տնօրենը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի տարածքում որևէ գործողություն անելուց անհրաժեշտ է հնագիտական փորձաքննություն և եզրակացություն։ Բացի այդ, գանձագողությունը շատ տարածված երևույթ է ողջ աշխարհում, Հայաստանում ևս գանձագողերը ոսկու և թանկաժեք իրերի փնտրտուքով ավիրում են հուշարձաններ, որտեղ ոսկի չէր էլ կարող լինել։
«Մենք ունենք հուշարձանների պահպանման լուրջ պրոբլեմ: Երբ մենք որևէ ծրագիր ենք անում, կլինի ճանապարհաշինական, ջրամբարների կամ մեծ քաղաքաշինական ծրագրերի իրականացնում, որը հողային մեծ ծավալներ է ընդգրկում, անհնար է, որ որևէ հուշարձան չվնասվի։ Հայաստանի ողջ տարածքը հնագիտական տարածք է»,- ասում է Պավել Ավետիսյանը։
Դալմայի այգիներոում ընթացող շինարարության մասին խոսելիս տնօրենը նշեց, որ հողերը սեփականաշնորհված են, Դալման հուշարձանակիր տարածք չի դիտարկվում, բայց այնտեղ կա Վանի թագավորության շրջանից մնացած ջրամատակարարման համակարգ, որը մինչև հիմա գործել է։ Հուշարձանների զգալի մասը, Պավել Ավետիսյանի խոսքով, շինարարական աշխատանքների պատճառով արդեն վնասվել է։
Բանախոսը հավելեց, որ տարածքի սեփականատերերն էլ հուշարձանների պահպանությամբ հետաքրքրված են, քանի որ այն կարող է իրենց շահույթ բերել։

Директор Института археологии: “Нынешний вид площади Республики – очень важная историко-культурная ценность”
“Нынешний вид площади Республики – очень важная историко-культурная ценность. И если мы хотим что-либо предпринять на этой территории, то должны сделать это так, чтобы она не пострадала. Кроме того, площадь является важным транспортным узлом”,- сказал на сегодняшней пресс-конференции директор Института археологии Национальной Академии наук РА Павел Аветисян.
Касаясь находящегося под площадью исторического пласта, Аветисян отметил, что он будет рад созданию “двухэтажного Еревана”.
“Я могу однозначно сказать, что мы имеем дело с площадью, сформированной в Ереване в царское время, после 1830-х годов. Формы строений свидетельствуют о прямых улицах, а они были построены в Ереване в период российской империи. Очень важно, чтобы это стало прецедентом, но пока ничего, кроме идей и поручений, мы не имеем”,- сказал директор Института археологии.
По словам П.Аветисяна, перед тем, как осуществлять какие-либо действия на территории Армении, необходимо провести археологическую экспертизу, составить заключение. Кроме того, во всем мире кража ценностей является весьма распространенным явлением, люди в поисках сокровищ разрушают памятники, в которых никогда не было золота.
“У нас существует серьезная проблема сохранения исторических памятников. Реализация любой программы – дорожного строительства, сооружения водохранилищ, других крупных градостроительных проектов, которые охватывают огромные земельные площади, не обходится без повреждения какого-либо памятника. Вся Армения представляет собой археологическую территорию”,- отметил Павел Аветисян.
Говоря о строительных работах в районе садов Далмы в Ереване, директор Института археологии сообщил, что эта территория приватизирована и не рассматривается как содержащая исторические памятники. Между тем здесь имеется система водоснабжения периода Ванского царства, которая до последнего времени была действующей. Однако в результате строительных работ значительная часть исторических памятников повреждена, добавил г-н Аветисян.
Он также отметил, что собственники территории заинтересованы в сохранении памятников, так как это может принести им доход.