Ուսանողները Մաշտոցի այգու կառուցապատման այլընտրանքային նախագիծ են պատրաստում
Ցանկացած գործ ըստ նախագծի պետք է արվի, մինչդեռ Մաշտոցի այգում կառուցապատումը չի համապատասխանում նախագծին: Կա հակասություն, կա ներկայացվածի և իրականացվածի միջև խզում: Այս մասին պնդում են երիտասարդ ճարտարապետները:
Մաշտոցի այգու պայքարը հատել է բնապահպանականի սահմանը: Ակտիվիստներին են միացել Երիտասարդ ճարտարապետներ՝ ՀՊՃՇՀ մագիստրատուրայի երկրորդ կուրսեցիներ, որոնք արդեն իսկ ներգրավված են մասնագիտական ոլորտում: Նրանք պատրաստ են այգու կառուցապատման համար ներկայացնել այլընտրանքային նախագծեր՝ հաշվի առնելով նաև միջազգային փորձն ու էկոքաղաքները:
«Մենք ուզում ենք ցույց տալ, որ ճարտարապետները չեն քանդում, այլև ունեն առաջարկներ, որոնք լսող չկա»,- ասում է ՀՊՃՇՀ մագիստրանտ Ստեփան Դավթյանը:
Ըստ ճարտարապետների՝ ներկա կառուցապատումը սխալ է ոչ միայն բնապահպանական, այլև անվտանգության տեսանկյունից: Նման մոտեցման պատճառը գործից անտեղյալ լինելն է, հեռանկարային ծրագրերի հետ հաշվի չնստելը:
«Շատ լուրջ խնդիրների փունջ կա այստեղ. արագ լուծումներն այսօր ձեռնտու չեն: Եթե որևէ մեկն ուզում է արագ շահույթ ստանալ, երևի թե նրան հետաքրքիր չեն հեռանկարային ծրագրերը»,- ասում է Ստեփանը:
Երիտասարդ ճարտարապետները բացատրում են, որ Մաշտոցի այգին նախատեսված է էվակուացիայի համար՝ հաշվի առնելով տեղանքի սեյսմիկ գոտի լինելը: Տարածքը կանաչապատել են՝ լուծելով նաև էկոլոգիական խնդիրը:
Տաղավարապատ այգին կառաջացնի մի շարք խնդիրներ. առաջնայինը տարածքի բնակչության և բուժհիմնարկների անվտանգությունն է, էվակուացիոն ազատ գոտիների բացակայությունը, ապա նոր էկոլոգիան:
Մինչդեռ հասարակական սպասարկման գործառույթները կարելի էր կազմակերպել ներքևում: Ճարտարապետներն առաջարկում են ստորգետնյա կառուցապատում, որը չի վնասի տարածքին, ավելին՝ բեռնաթափման խնդիր կլուծվի, կստեղծվեն լրացուցիչ ստվերներ, որոնք անհրաժեշտ են արևոտ Երևանին:
«Զուտ կանոնակարգելու համար պետք չի բուտկաներ դնել. բազմաթիվ այլ լուծումներ կան: Մենք կապացուցենք, որ շատ ճարտարապետներ այլ կերպ են մտածում»,-հավաստիացնում է մագիստրանտ Լուսինե Մխոյանը:
Այլընտրանքային նախագիծը, որ պատրաստում են ուսանողները, կներկայացվի Մաշտոցի այգում՝ հանրամատչելի շնորհանդեսի տեսքով:
Մինչ այդ մոտ 300 ուսանող և երիտասարդ ճարտարապետ ստորագրել է հետևյալ հայտարարությունը.
«Երևանի Գլխավոր պողոտայի կանաչ տարածքի Եզնիկ Կողբացի-Մաշտոց հատվածի շինարարության ապօրինի գործընթացը պետք է կասեցվի:
ՄԵՆՔ ԴԵՄ ԵՆՔ ՔԱՂԱՔԻ ՀԻՄՆԱԿԱՆ ԿԱՆԱՉ ԱՌԱՆՑՔԻ ԿԱՌՈՒՑԱՊԱՏՄԱՆԸ :
ԳԼԽԱՎՈՐ ՊՈՂՈՏԱՆ ՀԱՆՐԱՅԻՆ ԿԱՆԱՉ ՏԱՐԱԾՔ Է ՈՒ ՊԱՀՊԱՆՎՈՒՄ Է ՀԱՆՐՈՒԹՅԱՆ ԿՈՂՄԻՑ: ՊԱՀԱՆՋՈՒՄ ԵՆՔ ՎԵՐԱԴԱՐՁՆԵԼ ԳԼԽԱՎՈՐ ՊՈՂՈՏԱՅԻ ԱՅԳՈՒՆ ՀԱՐԻՐ ՏԵՍՔԸ:

Студенты разрабатывают альтернативный проект застройки сквера на проспекте Маштоца
Любая застройка должна осуществляться в соответствии с проектом, между тем строительство, которое ведется в сквере на проспекте Маштоца, не соответствует проекту. Между представленным проектом и тем, что строится на самом деле, существуют противоречия, утверждают молодые архитекторы.
Борьба за сохранение сквера на проспекте Маштоца давно перешла границу сугубо экологической проблемы. К активистам присоединились молодые архитекторы – студенты 2-го курса магистратуры Ереванского государственного университета архитектуры и строительства. Они разрабатывают альтернативные проекты застройки сквера с учетом международного опыта и требований экогородов.
“Мы хотим показать, что архитекторы не разрушают, что у них есть предложения, к которым никто не прислушивается”,- говорит магистрант Степан Давтян.
По словам молодых архитекторов, нынешняя застройка неправильна не только с точки зрения экологии, но и с точки зрения безопасности. Причина подобного подхода состоит в том, что не учитываются перспективные программы.
С учетом того, что прилегающий к проспекту Маштоца район входит в сейсмозону, сквер предусмотрен для эвакуации. Вместе с тем территория была озеленена, что позволило решить экологическую проблему, говорят студенты-архитекторы.
Установка здесь торговых павильонов приведет к ряду проблем, первоочередными из которых являются безопасность проживающего здесь населения и расположенных медучреждений, отсутствие свободных эвакуационных зон и только потом экология.
Между тем функции общественного обслуживания можно организовать в нижней части сквера, отмечают архитекторы, предлагая подземную застройку, которая, по их словам, не нанесет ущерб территории, более того решит проблему загруженности, создаст дополнительные теневые зоны, так необходимые Еревану в жаркий сезон.
Альтернативные проекты, над которыми работают студенты-архитекторы, будут представлены вниманию общественности в сквере на проспекте Маштоца.
А пока 300 студентов и молодых архитекторов подписали следующее заявление:
“Необходимо прекратить процесс незаконного строительства на участке улиц Езника Кохбаци-Маштоца, в зеленой зоне Главного проспекта Еревана.
МЫ ПРОТИВ ЗАСТРОЙКИ СТЕРЖНЕВОЙ ЗЕЛЕНОЙ ЗОНЫ ГОРОДА. ГЛАВНЫЙ ПРОСПЕКТ ЯВЛЯЕТСЯ ОБЩЕСТВЕННОЙ ЗЕЛЕНОЙ ТЕРРИТОРИЕЙ И ОХРАНЯЕТСЯ ОБЩЕСТВЕННОСТЬЮ. ТРЕБУЕМ ВЕРНУТЬ СКВЕРУ НА ГЛАВНОМ ПРОСПЕКТЕ НАДЛЕЖАЩИЙ ВИД.
Молодые архитекторы и студенты Ереванского государственного университета архитектуры и строительства”.