Երևանում երկու տարի ապօրինի բաց հանք է շահագործվում
Երևանի Աջափնյակ համայնքի Տիչինայի փողոցի երթևեկելի հատվածից անհնար է չնկատել ճանապարհաեզրում գործող քարի բաց հանքավայրը։ Այդտեղ աղմուկով ու փոշի տարածելով աշխատում է ծանր տեխնիկան` էքսկավատորը և միաշերեփ անվային բարձիչը: Ճանապարհաեզրին կանգնած են փոխադրող բեռնատարները։ Որևէ գրություն կամ տեղեկատվական պաստառ, որ տարածքը գործող հանքավայր է, չկա։
Վարորդները և աշխատողները խուսափում են զրույցից։ Մեր հարցերին, թե որ հանքավայրն է կամ որ ընկերության տարածքում են աշխատում, պատասխանում են՝ չգիտենք։ Ըստ ամենայնի, ընկերության ղեկավարության հետ հեռախոսազանգից հետո, 5 րոպե անց մոտենում է տնօրենը, ով նաև ընկերության հիմնադիր-սեփականատերն է՝ Վալոդյա Գրիգորյանը։ Ընկերությունն այդպես էլ կոչվում է՝ «Վալոդյա Գրիգորյան» ՍՊԸ։
2016 թվականին հիմնադրված ընկերությունը Երևանում երկու հանքավայրի ընդերքօգտագործման իրավունք ունի։ Էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարությունից 2017-ին ստացել է ընդերքօգտագործման իրավունք միանգամից 2 տարածքի համար՝ Աջափնյակի դոլերիտային բազալտների հանքավայրի և Նորքի բազալտի հանքավայրի Լիլիթ-Գոռ տեղամասի համար։
Աջափնյակի դոլերիտային բազալտների հանքավայրը գտնվում է Աջափնյակ համայնքի հյուսիս-արևմտյան հատվածում գոյություն ունեցող արդյունաբերական հանգույցների հարևանությամբ: Հանքավայրը մոտակա բնակավայրին կամ կառուցապատված տարածքներին շատ մոտ է, մոտ 300 մ է հեռու:
Վալոդյա Գրիգորյանը պատրաստակամորեն ցույց է տալիս արդյունահանվող տարածքը և պատասխանում մեր հարցերին։ Պատմում է, որ տարածքից բազալտ են արդյունահանում, որը որակով համապատասխանում է շուկայում եղած պահանջարկին։ Բացի դրանից, բազալտի վերամշակման արտադրամաս ունեն, նաև բազալտ են արտահանում Ռուսաստանի Դաշնություն։ Վալոդյա Գրիգորյանը արտահանման ծավալները 2020-ին պատրաստվում է կրկնապատկել։ Նաև նախատեսում են մասնակցել Հայաստանում պետական շինարարական ծրագրերին։
«Քանի որ մեր Մերձավանի քարի արտադրամասը երկար տարիների պատմություն ունի, հենց բազալտ ենք կտրում, որոշեցինք ուրիշներից առնելու փոխարեն՝ մերը ունենալ։ «Արդիբաշ» ՍՊԸ-ից էինք օգտվում, որը հարակից տարածքում էր արդյունահանում իրականացնում»,- ասում է Վալոդյա Գրիգորյանը։
«Արդիբաշ» ՍՊԸ-ն 2017-ին հրաժարվել է այդ տեղամասի ընդերքօգտագործման իրավունքից։ Նույն տարվա ապրիլին Էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանը ստորագրել է ընկերության ընդերքօգտագործման իրավունքից հրաժարման հավաստագրի հրամանը։ Իսկ մինչ այդ՝ 2017թ․ փետրվարի 7-ին, «Վալոդյա Գրիգորյան» ՍՊԸ-ն ստացել է նույն տեղամասի համար ընդերքօգտագործման իրավունք։ Տնօրենի հավաստմամբ, 2017թ․ երրորդ եռամսյակից սկսել են բազալտ արդյունահանել այդտեղից։
«Լավ բազալտը հիմնականում Երևան համայնքում է։ Սա թե չափերով, թե ծավալներով փոքր հանքավայր է համարվում, ճիշտ է՝ շահագործման իրավունքը 18 տարի ժամկետով է, որը 18 տարվա մեջ, կարծում եմ, կսպառվի»,- ասում է Վալոդյա Գրիգորյանը։
Վերջինս նշում է, որ 1,6 հա տարածք են վերցրել Երևան համայնքից այս հանքավայրի շահագործման համար։ Լրացուցիչ ուսումնասիրություն, նախքան շահագործումը, չեն իրականացրել, վերցրել և հիմք են ընդունել խորհրդային տարիների ուսումնասիրությունները։ Հորատման և հավելյալ ծախսերից խուսափելու համար Վալոդյա Գրիգորյանը որոշել է հիմնվել նախկին տվյալների վրա։
«Այստեղ պաշարների հետ կապված խնդիրներ կան, ոնց որ նստած է մեր վրա պաշարները, չի համապատասխանում տոկոսային առումով երկրաբանական ֆոնդի տվյալներին։ Պետք է հանձնաժողով ստեղծվի, փորձաքննություն անցնի նորից»,- ասում է հանքավայրը շահագործողը։
Երևանի քաղաքապետարանին գրավոր հարցում ենք ուղարկել՝ պարզելու, թե որքան տարածք է տրամադրվել ընկերությանը և որքան վարձավճար է սահմանվել տարածքում ընդերքօգտագործում իրականացնելու համար։ Պարզվեց, «Վալոդյա Գրիգորյան» ՍՊԸ-ն առհասարակ որևէ պայմանագիր չունի Երևանի համայնքապետարանի հետ։
Երևանի քաղաքապետարանն առաջին պատասխանում տեղեկություններ է հայտնել ընկերության Նորքի բազալտի հանքավայրի Լիլիթ-Գոռ տեղամասի մասին։ Սակայն Աջափնյակի տեղամասի համար տեղեկատվություն չէր տրամադրել՝ պատճառաբանելով, որ տվյալ ընկերության հետ Աջափնյակի այդ հատվածում ընդերքօգտագործման համար պայմանագիր կնքված չկա։ Ավելի ուշ, մեր կրկնակի հարցադրումից հետո, քաղաքապետարանը հայտնեց, որ «հողամասի սահմանների ճշտման աշխատանքների ավարտից հետո օրենսդրությամբ սահմանված կարգով ընկերության հետ հնարավոր կլինի կնքել վարձակալության պայմանագիր»:
Էկոլոգիական իրավունքի մասնագետ, Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի նախկին ղեկավար Արթուր Գրիգորյանը պարզաբանեց, որ եթե փաստացի ընդերքօգտագործում է իրականացվում, որի դեպքում չկա համայնքի հետ կնքված հողօգտագործման իրավունքը հաստատող փաստաթուղթ, ապա օրենքով ընդերքօգտագործում չէր կարող իրականացվել։
Մասնավորապես, ՀՀ ընդերքի մասին օրենսգրքի 17-դ հոդվածի 3-րդ մասի համաձայն՝ ընդերքօգտագործման իրավունք ունեցող անձի հետ համայնքի ղեկավարը՝ համայնքի ավագանու որոշմամբ կնքում է հողօգտագործման պայմանագիր։ Ընդերքի օգտագործման իրավունք ստացած անձը չի կարող սկսել հանքարդյունահանման աշխատանքներն առանց տվյալ տարածքի համապատասխան սեփականատիրոջ համաձայնության կամ հողատարածքի օգտագործման պայմանագրի:
«Հողօգտագործման պայմանագիրը պարտադիր պայման է ընդերքօգտագործում իրականացնելու համար»,- նշեց Արթուր Գրիգորյանը։
Ընկերության նախագծից տեղեկանում ենք, որ բացահանքի տարածքը նախատեսված է եղել 0.84 հա: Արտաքին լցակույտի զբաղեցրած տարածքը պետք է կազմեր 0.7 հա: Այսինքն` տրամադրվելիք տարածքը՝ հանքավայրի օբյեկտների շինարարության և բացահանքի շահագործման համար ընդհանուր պետք է կազմեր 1.5 հա:
Բացահանքի եզրագծում ներփակված հաշվեկշռային (մարվող) պաշարների ծավալը պետք է կազմեր 49 500 խմ դոլերիտային բազալտի զանգված, իսկ հեռացվող մակաբացման ապարների ծավալը` 22500 խմ : Դոլերիտային բազալտի արդյունաբերական պաշարների ծավալը` բնամասերում թողված 4500 խմ կորուստների դեպքում պետք է կազմեր 45000 խմ դոլերիտային բազալտի զանգված, բացահանքի տարեկան արտադրողականությունը` 2750 խմ մարվող և 2500 խմ արդյունահանվող դոլերիտային բազալտի զանգված:
Նախագծում նաև խոստացել էին, որ բացահանքի աշխատանքների կազմակերպման համար կառուցվելու է արտադրական հրապարակ` իր անհրաժեշտ կառույցներով:
Փաստորեն, երկու տարի Աջափնյակի հանքավայրից ընդերքօգտագործում է իրականացվել՝ առանց Երևան համայնքի հետ հողի վարձակալության պայմանագրի։

Company Operates Illegal Mine in Yerevan for the Past Two Years
Clouds of dust and the clamor of heavy excavating machinery greet those walking or driving down Tichina Street in Yerevan’s northern Ajapnyak District.
For the past two years, an open-pit stone mine has illegally operated at the site.
We saw no construction notices at the site. A casual passerby wouldn’t have a clue as to what’s going on.
Truck drivers and workers were tightlipped when we asked the name of the company operating the mine. They said they knew nothing.
Five minutes later, after a call was made to company management, Valodya Grigoryan, the director of Valodya Grigoryan LLC, strolled out to talk to us.
Founded in 2016, the company has the right to operate two underground mines in Yerevan. In 2017, the Ministry of Energy Infrastructure and Natural Resources granted it permits to mine to areas simultaneously – the Ajapnyak dolerite basalt mine and Lilit-Gor site of Nork basalt mine.
The Ajapnyak dolerite basalt mine is located next to manufacturing hubs in the north-western part of Ajapnyak District. The mine is some 300 meters from residential areas.
Valodya Grigoryan happily showed us the mine and answered our questions.
He said that basalt is extracted from the area, which is in line with the quality demand in the market. In addition, they have a basalt processing plant and export basalt to the Russia. Grigoryan intends to double exports by 2020. They also plan to participate in state-owned construction projects in Armenia.
Valodya Grigoryan
“Since our Mertzavan stone plant has a long history of cutting basalt, we decided to have our own instead of taking it from others. We used Ardibash LLC, which was mining the adjacent area,” said Grigoryan.
In 2017, Ardibash LLC waived the right to use the land in that area. In April of the same year, the Minister of Energy Infrastructure and Natural Resources Ashot Manukyan signed a decree to give the company a waiver. And before that, on February 7, 2017 Valodya Grigoryan LLC was granted the right to use the subsoil for the same site. According to the director, they began to extract basalt from there in the third quarter of 2017.
“Good basalt is mainly in the Yerevan community. This is a small mine in both size and volume. It is true that the permit to operate the mine is for eighteen years. I believe the mine will be exhausted by then,” Grigoryan said.
He says they have taken 1.6 hectares of land from the Yerevan community to operate the mine. Additional research prior to commissioning was not undertaken. They used studies carried out in the Soviet era. Valodya Grigoryan decided to rely on previous data to avoid drilling and additional costs.
Hetq wrote to the Yerevan Municipality to find out how much space the company has been allocated and how the company was paying for the land lease.
It turns out that Valodya Grigoryan LLC has no contract with the Municipality of Yerevan.
The Yerevan Municipality, in its first response, reported information on the Lilit-Gor site of the Nork Basalt mine. However, no information was provided for the Ajapnyak site, since that there was no contract for the use of the land in that part of Ajapnyak.
Later, following our repeated questioning, the municipality stated that: "After the completion of the land boundary adjustment work, it will be possible to conclude a lease agreement with the company in accordance with relevant legislation."
Artur Grigoryan, a specialist in environmental law and former head of the Environmental and Soil Inspectorate, clarified that utilizing the land without a permit from the community in question is illegal.
According to Article 17 (3) of Armenia’s Mining Code, the community head concludes a land use contract with the person authorized to use the land. The person entitled to use the subsoil may not start mining without the consent of the respective owner of the subsoil or the contract of use of the land.
"The land use contract is a mandatory condition for underground use," Artur Grigoryan said.
From the company’s business plan for the mine, Hetq learnt that the open pit area was to be 0.84 hectares. The area occupied by the external filler should have been 0.7 ha. Thus, the area to be provided for the construction of the mine facilities and the open pit operation should have been 1.5 hectares total.
The plan also promised that a production site with its necessary structures would be built to organize the open pit work.