Հայտնաբերվել է ԱԱԾ նախկին պետ Գեորգի Կուտոյանի դին՝ հրազենային վիրավորումով
Քիչ առաջ Երևան քաղաքի Պարույր Սևակի փողոցի բնակարաններից մեկում հայտնաբերվել է ԱԱԾ նախկին տնօրեն Գեորգի Կուտոյանի դին՝ հրազենային վիրավորումով: Այս մասին գրառում է կատարել Քննչական կոմիտեի դեպարտամենտի տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ Նաիրա Հարությունյանը։
Ըստ նրա հայտնած տեղեկատվության՝ Քննչական կոմիտեի նախագահ Հայկ Գրիգորյանի հանձնարարությամբ այս պահին դեպքի վայր են մեկնում ՔԿ նախագահի տեղակալ, ՔԿ ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության պետ Արթուր Մելիքյանը, ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության պետի տեղակալ Վ. Մեսրոպյանը:
Դեպքի վայրում աշխատում են ՔԿ Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների քննչական բաժնի քննիչները՝ քննչական բաժնի պետ Հ. Գևորգյանի գլխավորությամբ:
Հիշեցնենք, որ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրամանագրով Գեորգի Կուտոյանը ԱԱԾ պետ էր նշանակվել 2016թ. փետրվարի 12-ին։ Մինչ այդ նա զբաղեցնում էր գլխավոր դատախազի տեղակալի, ավելի վաղ՝ նախագահի օգնականի պաշտոնը:
Գեորգի Կուտոյանի կենսագրությունը
Ծնվել է 1981թ. սեպտեմբերի 30-ին Երևանում:
2002թ. գերազանցությամբ ավարտել է Ռուսաստանի Դաշնության Ռոստովի պետական համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետը:
2005թ. ավարտել է Հայաստանի Հանրապետության գիտությունների ազգային ակադեմիայի փիլիսոփայության և իրավունքի ինստիտուտի ասպիրանտուրան, պաշտպանել է թեկնածուական ատենախոսություն «1950թ. Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների մասին կոնվենցիան Հայաստանի Հանրապետության ազգային իրավական համակարգում (սահմանադրաիրավական հետազոտություն)» թեմայով և ստացել իրավաբանական գիտությունների թեկնածուի գիտական աստիճան:
2007թ. ավարտել է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Ֆլետչերի իրավունքի և դիվանագիտության դպրոցը (Թաֆթս համալսարան):
2002-2010թթ. դասավանդել է Հայ-Ռուսական (Սլավոնական) համալսարանում, Հայաստանի Հանրապետության պետական կառավարման ակադեմիայում և Հայաստանի Հանրապետության գիտությունների ազգային ակադեմիայում:
2005-2006թթ. աշխատել է Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազությունում, նախ՝ որպես գիտաուսումնական կենտրոնի գիտական աշխատող, ապա՝ իրավական և կառուցվածքային բարեփոխումների բաժնի դատախազ:
2006-2007թթ. աշխատել է Հայաստանի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում՝ որպես Հայաստանի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանի ավագ խորհրդական, իսկ 2008-2010թթ.՝ որպես Հայաստանի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի գլխավոր իրավախորհրդատու:
2008թ. ստացել է փաստաբանական գործունեության արտոնագիր, 2010-2011թթ. զբաղվել է մասնավոր փաստաբանական գործունեությամբ:
2011-2016թթ. զբաղեցրել է Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի օգնականի պաշտոնը:
2011-2014թթ. եղել է ՀՀ Նախագահի հրամանագրով ստեղծված Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խորհրդին առընթեր հակակոռուպցիոն ռազմավարության իրականացման մոնիտորինգի հանձնաժողովի նախագահը:
Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի 2013թ. ապրիլի 17-ի հրամանագրով պարգևատրվել է Մխիթար Գոշի մեդալով:
1998-2000թթ. զինվորական ուսուցում է անցել Ռուսաստանի Դաշնության Ռոստովի պետական համալսարանի ռազմական պատրաստության ֆակուլտետում՝ պահեստի սպաների պատրաստման ծրագրով:

Обнаружено тело бывшего начальника Службы национальной безопасности Георгия Кутояна с огнестрельным ранением
Немногим ранее в одной из квартир на улице Паруйра Севака в Ереване было обнаружнео тело бывшего директора Службы национальной безопасности Георгия Кутояна с огнестрельным ранением. Об этом сообщила начальник отдела информации и связей с общественностью департамента Следственного комитета Наира Арутюнян.
В сообщении отмечается, что по поручению председателя Следственного комитета Айка Григоряна в настоящий момент на место ЧП отбывают замначальника СК РА, начальник главного управления по особо важным делам СК РА Артур Меликян, замначальника главного управления ОВД В.Месропян.
На месте уже работают следователи.
Георгий Кутоян был назначен начальником СНБ указом президента Сержа Саргсяна от 12 февраля 2016 г., после смерти занимавшего эту должность Горика Акопяна. До этого Кутоян был заместителем генпрокурора РА, еще раньше – помощником президента.
Биография Георгия Кутояна
Родился 30 сентября 1981 г. в Ереване. В 2002 г. с отличием окончил юридический факультет Ростовского государственного университета (РФ). В 2005 г. окончил аспирантуру Института философии и права Национальной Академии наук РА, защитил кандидатскую диссертацию на тему “Конвенция о правах и основополагающих свободах человека в национально-правовой системе Республики Армения (конституционно-правовое исследование)”, получив научную степень кандидата юридических наук.
В 2007 г. окончил Школу права и дипломатии имени Флетчера (Университет Тафтса) в США. В 2002-2010 гг. преподавал в Армяно-Российском (Славянском) университете, Академии госуправления РА, Национальной академии наук. В 2005-2006 гг. работал в Генпрокуратуре РА: сперва научным сотрудником научно-исследовательского центра, затем прокурором отдела правовых и структурных реформ.
В 2006-2007 гг. был старшим советником Защитника прав человека РА в администрации Омбудсмена, в 2008-2010 гг. – главным юрисконсультом администрации ЗПЧ РА.
В 2008 г. получил лицензию на адвокатскую деятельность. В 2010-2011 гг. занимался частной адвокатской практикой.
В 2011-2016 гг. занимал должность помощника президента Республики Армения.
В 2011-2014 гг. занимал должность председателя комиссии по мониторингу антикоррупционной стратегии при созданном указом президента РА Совете по борьбе с коррупцией.
Указом президента РА от 17 апреля 2013 г. был награжден медалью “Мхитар Гош”.
В 1998-2000 гг. прошел военное обучение по программе подготовки офицеров запаса на факультете военной подготовки Ростовского государственного университета РФ.