Ինչ տեղեկություններ են փորձել հեռացնել Գեորգի Կուտոյանի կենսագրականից
Ազգային անվտանգության ծառայության նախկին տնօրեն Գեորգի Կուտոյանի կենսագրությունը hy.wikipedia.org կայքում խմբագրվել է։ Այս մասին տեղեկանում ենք «Վիքիպեդիայի» խմբագրումների պատմությունների բաժնից։
Գեորգի Կուտոյանի մահվան մասին լուրն ամենաթարմ խմբագրումն է, որը կատարվել է hy.wikipedia.org-ում զետեղված Կուտոյանի կենսագրականում։ Ստորև ներկայացնում ենք փոփոխությունների ժամանակագրությունը և փոփոխված-խմբագրված տեղեկությունը։
ԱԱԾ նախկին տնօրենի մահվանը նախորդող օրը՝ 2020 թվականի հունվարի 16-ին, ջնջվել է նրա կենսագրությունը, սակայն կարճ ժամանակ անց այն վերականգնվել է մեկ այլ մասնակցի կողմից։ Կենսագրությունը ջնջող մասնակցի անունը «Գեորգի Կուտոյան» է եղել։
Նույն գործողությունները կատարվել են այս տարվա հունվարի 3-ին։ Այդ օրը կենսագրությունը ջնջել է կրկին «Գեորգի Կուտոյան» անունով մասնակիցը, սակայն վերականգնվել է։ Դրանից հետո արդեն «46.71.150.60» IP հասցեից են ջնջել կենսագրությունը, որը կրկին վերականգնվել է։ IP հասցեն ցույց է տալիս որպես Վանաձոր քաղաքում գրանցված հասցե։
Միանշանակ հնարավոր չէ պնդել, որ օգտատերը եղել է հենց ԱԱԾ նախկին տնօրենը։ Տեսականորեն չի բացառվում նաև, որ հենց ինքն է եղել։
Գեորգի Կուտոյանի կենսագրականում փոփոխություն է եղել նաև 2019 թվականին։ Մայիս ամսին մի օգտատեր ավելացրել է Կուտոյանի և ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Ուրիխանյանի բարեկամական կապի մասին տեղեկությունը։ Հունիսի 21-ին մեկ այլ օգտատեր ջնջել է այդ տեղեկությունը՝ նշելով, որ դա ոչ նշանակալի տեղեկատվություն է։
ԱԱԾ նախկին տնօրենի կենսագրականում ավելի վաղ՝ 2018 թ-ի մայիսի 10-ին է ավելացում արվել։ Ավելացվել է տեղեկություն, որ նախագահի հրամանագրով ազատվել է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենի պաշտոնից։
«Վիքիպեդիան» ազատ բովանդակությամբ բազմալեզու հանրագիտարան է, որը կառուցում են Վիքիպեդիա կայքից օգտվողները և խմբագիրները՝ ազատ խմբագրման ձևաչափով։
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ Երևան քաղաքի Սևակի փողոցի բնակարաններից մեկում այսօր հայտնաբերվել է ԱԱԾ նախկին տնօրեն Գեորգի Կուտոյանի դին։

Какие сведения пытались удалить из биографии Георгия Кутояна
Размещенная на сайте hy.wikipedia.org биография бывшего директора Службы национальной безопасности РА Георгия Кутояна подверглась редактированию. Об этом нам стало известно в разделе историй редактуры Википедии.
Последним сведением, добавленным в размещенную на сайте hy.wikipedia.org биографию экс-главы СНБ РА, стало сообщение о его смерти. Ниже представляем хронологию изменений, а также измененную и отредактированную информацию.
Накануне смерти Георгия Кутояна, 16 января 2020 года, его биография была удалена, но вскоре восстановлена другим участником.
Имя удалившего биографию участника было “Георгий Кутоян”.
Те же действия были совершены 3 января этого года. В тот день биография была удалена опять-таки участником по имени Георгий Кутоян, но вскоре восстановлена. После этого биографию удалили уже с IP-адреса “46.71.150.60”, но опять восстановили. IP-адрес, как оказалось, был зарегистрирован в городе Ванадзор.
Нельзя однозначно утверждать, что пользователем был именно бывший директор СНБ, но вместе с тем теоретически не исключено, что это был именно он.
Изменение в биографию Кутояна было внесено и в 2019 г. В мае некий пользователь добавил информацию о родственной связи между бывшим директором СНБ и депутатом Национального Собрания Тиграном Уриханяном.
21 июня эту информацию удалил другой пользователь, отметивший, что это сведение не представляет важность.
Еще раньше, 10 мая 2018 г., биография Г.Кутояна была дополнена сведением о том, что указом президента РА он освобожден от должности директора Службы национальной безопасности при правительстве Республики Армения.
Википедия представляет собой общедоступную многоязычную универсальную интернет-энциклопедию со свободным контентом, которую создают пользователи и редакторы сайта Википедии в формате свободной редактуры.
Ранее мы сообщили о том, что сегодня в одной из квартир на улице Паруйра Севака в Ереване было обнаружено тело бывшего директора СНБ Георгия Кутояна.