Արման Աբովյան. «Ես կարծում եմ, որ պետք է հեռացվի նաև սադրիչը` պարոն Բաբաջանյանը»
Խորհրդարանում Քրեական օրենսգրքի նախագծի քննարկման ժամանակ վիճաբանության ավարտին ելույթով հանդես եկավ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արման Աբովյանը` վստահեցնելով, որ ԱԺ պատգամավոր Արման Բաբաջանյանն արդեն որերորդ անգամ սադրում է:
«Սադրում է ուղիղ, սադրում է անուղիղ, ես, ճիշտն ասած, չհասկացա ինչն այդպես բորբոքեց պարոն Բաբաջանյանին, որ այստեղ մենք տեսանք մեկ դերասանի թատրոն: Ինչ էր ասել պարոն Պետրոսյանը, խնդրում եմ ուշադիր ևս մեկ անգամ լսենք, վիրավորել է, կպել է, ասում եք վիրավորել է, ինչով է վիրավորել, խնդրում եմ ևս մեկ անգամ ընթերցեք: Պարոն Բաբաջանյանը ևս մեկ անգամ սադրում է, հասկանում եմ՝ ինչի համար է սադրում, որ լրատվամիջոցում, որը պարոն Բաբաջանյանի հովանավորության տակ է, հայտնվի մի գրառում` ԲՀԿ-ն պաշտպանում է կրիմինալը, ոչ, չի ստացվի մեր վզին փաթաթել այն, ինչ գոյություն չունի»,- ասաց Աբովյանը:
Արման Աբովյանի խոսքով` ԲՀԿ-ն պաշտպանում է քաղաքացու իրավունքները, իսկ վերոնշյալ օրենքը ոչ թե ոտանահարում է գողական աշխարհի, այլ հենց քաղաքացու իրավունքները:
«Ես կոչ եմ անում բոլորին հանգստանալ, չտանենք դեպի սրում, արդեն իսկ տեսնում եմ գրառումներ, որոնք անընդունելի են, մե՞նք էլ գրառում անենք: Դիմում եմ նախագահությանը` եթե դահլիճից կարգապահական պատճառով ԲՀԿ-ից 4 սադրիչ է հեռացվում, ապա ես կարծում եմ, որ պետք է հեռացվի նաև սադրիչը` պարոն Բաբաջանյանը»,- ասաց Աբովյանը:
«Լավ է, որ այդպես եք կարծում, բայց նման կարգապահական տույժ կիրառելու իրավունք ունի նիստը նախագահողը»,- ասաց ԱԺ նախագահը:
Հիշեցնենք, որ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը կարգապահական պատասխանատվության է ենթարկել ԲՀԿ-ական 4 պատգամավորի` վերջիններիս թույլ չտալով ներկա գտնվել նիստերի դահլիճում: Վիճաբանությունն առաջացել էր Գևորգ Պետրոսյանի, ապա Արման Բաբաջանյանի ելույթներից հետո:

Арман Абовян: “Должен быть удален и провокатор – господин Бабаджанян”
В ходе сегодняшнего обсуждения в Национальном Собрании проекта Уголовного кодекса между депутатами вспыхнул спор. Когда страсти немного улеглись, слово взял секретарь фракции “Процветающая Армения” Арман Абовян, который заявил, что независимый депутат Арман Бабаджанян уже неоднократно выступает с провокационными заявлениями.
“Он провоцирует прямо, провоцирует косвенно. Я, честно говоря, не понял, что так возмутило г-на Бабаджаняна, в результате чего мы здесь стали свидетелями театра одного актера. Что такого сказал г-н Петросян? Прошу еще раз внимательно послушать его выступление. Вы говорите, он оскорбил. Кого оскорбил? Г-н Бабаджанян вновь провоцирует. Я понимаю, с какой целью: чтобы СМИ, которому он покровительствует, написало, что “Процветающая Армения” защищает криминал. Нет, не получится навязать нам то, что не существует”,- заявил А.Абовян.
По словам депутата, “Процветающая Армения” защищает права человека, а вышеупомянутый закон попирает не права криминального мира, а именно права человека.
“Я обращаюсь к президиуму: если в дисциплинарном порядке из зала удалены четыре провокатора из фракции “Процветающая Армения”, то, думаю, должен быть удален и провокатор – г-н Бабаджанян”,- сказал Арман Абовян.
“Хорошо, что вы так считаете, но право применять дисциплинарное взыскание имеет только председательствующий на заседании”,- отметил спикер НС.
Напомним, что глава парламента Арарат Мирзоян применил дисциплинарное взыскание к четырем депутатам от “Процветающей Армении”, не позволив им остаться в зале заседаний.
Спор вспыхнул после выступлений депутата фракции “Процветающая Армения” Геворка Петросяна и независимого депутата Армана Бабаджаняна.