«5-րդ Ալիքի» սեփականատեր Արմեն Թավադյանը կմնա կալանքի տակ
Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Մնացական Հարությունյանի, քիչ առաջ մերժեց «5-րդ ալիքի» սեփականատեր Արմեն Թավադյանի կալանքի դեմ տարված բողոքը: Այս մասին ասաց Թավադյանի պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանը; Հիշեցնենք, որ դատարանը Թավադյանի խափանման միջոցի գործով որոշում կայացնելու համար խորհրդակցական սենյակ էր հեռացել երեկ՝ հունվարի 20-ին: Բողոքի քննությանը զուգահեռ դատարանի բակում երեկ բողոքի ակցիա էր, որին մասնակցում էին ՀՀԿ-ականներ Արմեն Աշոտյանը, Էդուարդ Շարմազանովը:
Արմեն Թավադյանը ձերբակալվել է 2019-ի դեկտեմբերի 24-ին, ապա նրան մեղադրանք է առաջադրվել կազմակերպված խմբի կողմից վկային կամ տուժողին սուտ ցուցմունք տալու նպատակով կաշառելու հոդվածով և միջնորդություն ներկայացվել դատարան՝ նրա նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու վերաբերյալ, որը բավարարվել է:
Քրեական գործով, որի շրջանակներում Թավադյանը կալանավորված է, մեղադրյալ է նաև Ռոբերտ Քոչարյանի աջակից Վարուժան Մկրտչյանը, որն, ըստ ոստիկանության տեսանյութի, Մարտի 1-ի գործով տուժողներից մեկին գումարի և հետագայում պաշտոնի դիմաց ցուցմունքից հրաժարվելու առաջարկ էր արել:

Армен Тавадян останется под арестом
Апелляционный уголовный суд под председательством Мнацакана Арутюняна немногим ранее отклонил жалобу на решение об аресте владельца телекомпании “Пятый канал” Армена Тавадяна. Об этом сообщил защитник Тавадяна Ованнес Худоян. Напомним, что для принятия поставления по делу о мере пресечения в отношении Тавадяна суд 20 января удалился в совещательную комнату. Параллельно рассмотрению жалобы защитников Тавадяна вчера во дворе суда проходила акция протеста, в которой участвовали члены бывшей правящей Республиканской партии Армен Ашотян и Эдуард Шармазанов.
А.Тавадян был задержан 24 декабря 2019 г., после чего ему было предъявлено обвинение в подкупе организованной группой свидетеля или потерпевшего с целью заставить его дать ложные показания. Представленное в суд ходатайство об аресте Армена Тавадяна было удовлетворено.
Обвиняемым по уголовному делу, в рамках которого арестован владелец ”Пятого канала”, является также сторонник экс-президента РА Роберта Кочаряна Варужан Мкртчян. Последний, согласно видеозаписи полиции, предлагал одному из потерпевших по делу 1-го марта деньги, а в дальнейшем также должность в обмен на отказ от данных им показаний.