Ադրբեջանագետ. «Վաղ թե ուշ բանակցային սեղանին դրվելու են կարգավորման սկզբունքները»
-Տիկին Էլիբեգովա, օրեր առաջ անդրադառնալով Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտգործնախարարների վերջին հանդիպմանը, ասել էիք, որ փաստացի ունենք բանակցային փուլ, որը ծավալվում է ինչ-որ փաստաթղթի շուրջ: Ո՞րն է նման եզրահանգման հիմքը, եւ նոր ձեւավորվող փաստաթուղթը, Ձեր կարծիքով, ինչո՞վ է տարբերվելու նախորդներից:
-Հիմքը շարադրված է Ժնեւում հանդիպմանը հաջորդած պաշտոնական հաղորդագրության մեջ։ Այնտեղ հստակ նշվում է ժամանակացույցի եւ օրակարգի առկայությունը, նաեւ խոսվում է բանակցային սկզբունքների եւ դրույթների հստակեցման մասին։ Դա նշանակում է, որ արդեն ունենք հստակ ճանապարհային քարտեզ, որը, ըստ երեւույթին, եռօրյա բանակցությունների արդյունք է։ Իսկ եթե կա հստակ օրակարգ, նշանակում է՝ արդեն ընթանում են բանակցություններ։ Եթե կողմերը պարտավորեցվել են կատարել 2019-ի պայմանավորվածությունները եւ նորերը ձեռնարկել 2020-ին, դրանց հիմքում պետք է լինի փաստաթուղթ, ինչի հիման վրա են կողմերը պայմանավորվում։ Դա նույնիսկ զուտ մարդասիրական ակցիաների դեպքում է պետք, հակառակ դեպքում Մինսկի խումբը ինչպե՞ս է կազմակերպելու, օրինակ, փոխայցեր. բանավոր զրույցների հիման վրա՞, դա անլուրջ է։
Ինչ վերաբերում է բուն խնդրի լուծմանը վերաբերող փաստաթղթին, ապա հայկական կողմը պնդում է, որ այս պահին «մադրիդյան սկզբունքներն» իրենց մոդիֆիկացիաներով հանդերձ չկան սեղանին, ադրբեջանական կողմը պնդում է, որ կան։ Մինսկի խմբի համանախագահներն իրենց հերթին խնդրում են պահպանել կոնֆիդենցիալություն եւ չմանրամասնել պրոցեսը։ Եթե նույնիսկ ենթադրում ենք,որ փաստաթուղթը հենց այս պահին չկա, դա երկար տեւել չի կարող, Ադրբեջանը ուղղակի չի գա բանակցությունների խաղաղության ամրապնդման միջոցառումներն անվերջ քննարկելու, բազմիցս սպառնացել է դիմել ռազմական ճանապարհի՝ ճնշում գործադրելու համար։ Այսինքն՝ հասկանալի է, որ անվերջ երկար չբանակցել չի ստացվելու, վաղ թե ուշ սեղանին դրվելու են կարգավորման սկզբունքները։ Կլինեն էլի հները, թե ինչ-որ հրաշքով կողմերը ինչ-որ նոր բան կհնարեն, ինչն այս 25 տարում ոչ ոքի մտքով չէր անցել, դժվար է կանխատեսել։
-Եթե արդեն սկսվել են բանակցությունները, եւ կա հստակ ճանապարհային քարտեզ, ապա ինչի՞ շուրջ են բանակցելու կողմերը, փոխզիջումային ի՞նչ հնարավոր տարբերակներ են քննարկվելու՝ հաշվի առնելով, որ, հայկական կողմի հավաստմամբ, «մադրդիյան սկզբունքները» դրված չեն սեղանին:
-Ինձ էլ շատ հետաքրքրում է այդ հարցը, բայց քանի որ այսուհետ խիստ կոնֆիդենցիալ է ընթանալու պրոցեսը, այդ մասին կիմանանք այն ժամանակ, երբ փաստաթուղթը պատրաստ կլինի:
-Ժնեւյան հանդիպմանը զուգահեռ Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպանը հանդիպել էր Լեռնային Ղարաբաղի «ադրբեջանական համայնքի» ներկայացուցիչներին: Այդ համայնքի ղեկավարն էլ ասել էր, թե իրենց հիմնական ցանկությունը եւ պահանջն է վերադառնալ Ղարաբաղ ու վերականգնել իրենց սեփականությունը: Մյուս կողմից՝ ՀՀ նոր իշխանությունները որդեգրել են Արցախի իշխանություններին բանակցայինն սեղանին վերադարձնելու քաղաքականություն: Կարելի՞ է ասել, որ Ադրբեջանը փորձում է հակակշռել հայկական կողմի այս դիրքորոշմանը՝ փորձելով «ադրբեջանական համայնքին» բերել բանակցային գործընթաց:
-Այո, միանշանակ փորձում է, եւ այս պրոցեսը մեկնարկել է դեռ 2018 թվականի երկրորդ կեսից, երբ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ Արցախը պետք է վերադառնա բանակցային սեղանի շուրջ։ Ադրբեջանական կողմը արագ վերադիրքավորվեց եւ հիշեցրեց իր հին առաջարկը միջհամայնքային շփումների մասին, այսինքն՝ 2+2 ֆորմատը, ըստ որի՝ Հայաստանը եւ Ադրբեջանը բանակցում են մի մակարդակում, Ստեփանակերտը այսպես կոչված ադրբեջանական համայնքի հետ՝ մյուս։ Սա մեզ համար անընդունելի տարբերակ է, իհարկե։ Այդ համայնքի ներկայացուցիչը չպետք է իր սուբյեկտայնությամբ հավասարվի Ստեփանակերտին, իրենց մաքսիմումը մեր փախստականների շահերը ներկայացնող ՀԿ-ներն են։ Բայց այս մեկ տարվա ընթացքում մեծ աշխատանք է կատարել ադրբեջանական կողմը, այդ կառույցի ղեկավարը՝ Թուրալ Հանջալիեւը, ե՛ւ երկիր եկող պաշտոնական պատվիրակությունների հետ է հանդիպում, այդ թվում՝ ՄԽ համանախագահների, ե՛ւ արտասահման գործուղումների է գնում, ե՛ւ դեսպանների հետ ակտիվ շփվում, ե՛ւ մեկնաբանում Արցախին վերաբերող ցանկացած հարց։ Կիրակի օրն էլ գնում է պառլամենտական ընտրությունների՝ որպես Ստեփանակերտի 122-րդ ընտրատեղամասից պատգամավորի թեկնածու։
-Դեռ նախորդ տարի Նիկոլ Փաշինյանը նշել էր, որ եթե բանակցային գործընթացում ձեւավորվի այնպիսի լուծում, որն ընդունելի կհամարվի հայ ժողովրդի համար, դրա շուրջ համազգային քննարկում կլինի, եւ որոշումներն էլ պետք է կայացվեն համազգային ձեւաչափով: Կարելի՞ է ենթադրել, որ ինչքան էլ այս փուլում բանակցությունները կոնֆիդենցիալ լինեն, միեւնույնն է՝ վերջնական փաստաթուղթը կամ առաջարկները քննարկվելու են համազգային ձեւաչափով:
-Հայ ժողովուրդը համազգային ձեւաչափով 30 տարի առաջ իր որոշումն արդեն կայացրել է, այդ հարցը փակ է: Որեւէ հետքայլ այդ դիրքորոշումից հանրաքվեով թե այլ ձեւաչափով չի ընդունվի հանրության կողմից: Ավելին՝ երբ հայկական կողմն առաջարկում է գտնել լուծում, որն ընդունելի կլինի ե՛ւ հայկական, ե՛ւ ադրբեջանական կողմի համար, ինչո՞ւ հանրությանը չեն հարցնում, թե արդյոք այդ մոտեցմանը կողմ ենք: Կամ միգուցե վերջապես մեզ ներկայացվի, թե այդ նոր պաշտոնական դիրքորոշման դրույթն ինչ է նշանակում, այդ ի՞նչ լուծում է. օրինակ՝ ադրբեջանցիների վերաբնակեցումն Արցախում մտնո՞ւմ է նման լուծման ձեւակերպման մեջ:
-Ձեր ձեւակերպմամբ արդեն իսկ սկսված բանակցություններից ի՞նչ սպասել:
-Այս փուլում կկենտրոնանան տեխնիկական միջոցառումների վրա, փոխվստահության մթնոլորտ ստեղծելու փորձերի վրա, համատեղ այցեր, ինչ-որ հումանիտար ծրագրեր, որոնք բուն հարցի լուծմանը չեն մոտեցնի, բայց կստեղծեն կողմերի դիրքորոշումների մոտեցման իմտիտացիա: Ադրբեջանն, իհարկե, որեւէ քայլ չի անելու խաղաղությանը նախապատրաստվելու, իր հակահայկական քարոզչությանը եւ հայատյաց գաղափարախոսությանը վերջ դնելու ուղղությամբ: Հետեւաբար, այս պրոցեսից մեծ սպասումներ ունենալ չարժե, բայց հանրությանը դա կմատուցվի որպես առաջխաղացում գործընթացում:

Азербайджановед: “Рано или поздно на переговорный стол будут положены принципы урегулирования “
Г-жа Элибегова, несколько дней назад, касаясь последней встречи министров иностранных дел Армении и Азербайджана, Вы сказали, что фактически имеем переговорный этап, который разворачивается вокруг некоего документа. На чем основан такой вывод и чем, на Ваш взгляд, разрабатываемый сейчас документ будет отличаться от предыдущих документов?
Основание изложено в последовавшем за встречей в Женеве официальном сообщении. В нем четко указано наличие графика и повестки, говорится также об уточнении переговорных принципов и положений. Это значит, что уже имеем конкретную дорожную карту, которая, по всей видимости, является результатом трехдневных переговоров. А если есть конкретная повестка, значит, уже ведутся переговоры. Если стороны обязали выполнить договоренности 2019 года и инициировать в 2020 году новые, то должен быть документ, на основе которого стороны договариваются. Это необходимо даже в случае сугубо гуманитарных акций, в противном случае каким образом Минская группа может организовать, скажем, взаимные визиты – на основании устных бесед? Это несерьезно.
Что касается документа относительно решения основной проблемы, то армянская сторона настаивает на том, что на столе отсутствуют “мадридские принципы” со своими модификациями, азербайджанская же сторона утверждает, что они имеются.
В свою очередь сопредседатели Минской группы просят сохранять конфиденциальность и не сообщать подробности процесса. Если даже предположить, что в данный момент документа нет, то это не может длиться долго – Азербайджан просто не будет являться на переговоры для бесконечных обсуждений мероприятий по укреплению мира. Он не раз угрожал прибегнуть к вооруженному пути с целью оказания давления. Так что понятно, что бесконечно долго вести переговоры не удастся. Рано или поздно на стол будут положены принципы урегулирования. Трудно спрогнозировать, будут ли это старые принципы или каким-то чудом стороны придумают что-то новое, то, что за эти 25 лет никому не приходило в голову.
- Если переговоры уже начались и имеется конкретная дорожная карта, то вокруг чего стороны будут вести переговоры? Какие возможные компромиссные варианты будут обсуждаться, если, как уверяет армянская сторона, на столе нет “мадридских принципов”?
- Меня этот вопрос тоже очень интересует, но поскольку процесс впредь будет конфиденциальным, то об этом мы узнаем только после того, как документ будет готов.
- Параллельно женевской встрече посол США в Азербайджане встретился с представителями “азербайджанской общины” Нагорного Карабаха. Руководитель общины заявил, что их основное желание и требование – вернуться в Карабах и восстановить свою собственность. С другой стороны новые власти РА проводят политику по возвращению за стол переговоров представителей Арцаха. Можно ли говорить о том, что Азербайджан пытается уравновесить позицию армянской стороны, добиваясь подключения к переговорному процессу “азербайджанской общины”?
- Да, однозначно пытается. И этот процесс начался со второй половины 2018 г., когда Никол Пашинян заявил, что Арцах должен вернуться за стол переговоров. Азербайджанская сторона очень быстро перестроилась и напомнила о своем старом предложении относительно межобщинных контактов. Речь идет о формате “2+2”, по которому Армения и Азербайджан ведут переговоры на одном уровне, а Степанакерт с так называемой азербайджанской общиной – на другом. Для нас этот вариант, разумеется, неприемлем. Уровень субъектности этой общины не должен быть равен уровню субъектности Степанакерта. Их максимум – представляющие интересы наших беженцев общественные организации. Однако за этот год азербайджанская сторона проделала большую работу. Руководитель структуры Турал Ганджалиев встречается с приезжающими в страну официальными делегациями, в том числе сопредседателями МГ, ездит в заграничные командировки, активно общается с послами, комментирует любой вопрос по Арцаху. А в воскресенье он идет на парламентские выборы как кандидат в депутаты от 122-го избирательноого округа Степанакерта.
- Никол Пашинян еще в прошлом году сказал, что если в переговорном процессе сформируется решение, которое будет приемлемо для армянского народа, то вокруг него состоится общенациональное обсуждение, и решение тоже будет принято в общенациональном формате. Можно ли предположить, что, несмотря на сохранение на данном этапе конфиденциальности переговорного процесса, окончательный документ или предложения все равно будут обсуждаться в общенациональном формате?
- Свое решение в общенациональном формате армянский народ принял 30 лет назад, так что этот вопрос закрыт. Общественность не примет отступление даже на шаг от этой позиции ни референдумом, ни другим форматом. Более того, почему, когда армянская сторона предлагает найти решение, которое будет приемлемо и для армянской, и для азербайджанской стороны, не спрашивают общественность, поддерживает ли она такой подход. А может, нам наконец скажут, что означает это положение новой официальной позиции, что это за решение. Скажем, входит ли в формулировку такого решения переселение азербайджанцев в Арцах.
- Что ожидать от уже начавшихся, как Вы сказали, переговоров?
- На данном этапе сосредоточатся на технических мероприятиях, на попытках создания атмосферы взаимного доверия, совместных визитах, которые не приблизят к решению самой проблемы, но создадут имитацию сближения позиций сторон. Азербайджан, конечно, не сделает ни одного шага в направлении подготовки к миру и отказу от армянофобской идеологии. Следовательно, больших ожиданий от этого процесса иметь не стоит, однако общественности это будет преподнесено как подвижка в процессе.