Քննչական կոմիտեի Երևանի քննչական վարչության նախկին պետ Ջոն Ֆարխոյանի մեղադրանքը առանձնապես խոշոր չափով կաշառք տալն է
Քննչական կոմիտեի Երևանի քննչական վարչության նախկին պետ Ջոն Ֆարխոյանը մեղադրվում է առանձնապես խոշոր չափով կաշառք տալու մեջ։ Այս մասին «Հետք-ին հայտնում են ԱԱԾ լրատվական ծառայությունից։ Թե ինչ դիրքորոշում ունի Ֆարխոյանը մեղադրանքի վերաբերյալ, մեզ հայտնի չէ, նրա պաշտպանը գործի վերաբերյալ հարցերի չի պատասխանում։
Նշենք, որ Ֆարխոյանը ձերբակալվել է փետրվարի 5-ի, լույս 6-ի գիշերը։ Դատարանը, սակայն, ոչ իրավաչափ է ճանաչել նրա ձերբակալման որոշումն, ու փետրվարի 6-ին նա ազատ է արձակվել։ Այս պահին ևս նա ազատության մեջ է։ Դատարանը 5 մլն դրամի չափով գրավ է կիրառել նրա նկատմամբ։
Ֆարխոյանը, հիշեցնենք, անցնում է Քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահ Վահագն Վերմիշյանի գործով։ Վերջինս մեղադրվում է առանձնապես խոշոր չափով կաշառք ստանալու մեջ։ Ֆարխոյանը Քննչական կոմիտեում աշխատանքից ազատվել է 2020-ի հունվարին։ Նա նախկինում եղել է Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազ։

Джону Фархояну предъявлено обвинение в даче взятки в особо крупном размере
Бывшему начальнику ереванского следственного управления Следственного комитета Джону Фархояну предъявлено обвинение в даче взятки в особо крупном размере. Об этом Hetq.am сообщили в Службе национальной безопасности.
Узнать отношение Фархояна к предъявленному ему обвинению не удалось, так как его защитник не отвечает на вопросы по уголовному делу.
Отметим, что Джон Фархоян был задержан в ночь на 6 февраля. Суд, однако, признал решение о задержании неправомерным, и 6 февраля Фархоян был отпущен под залог в 5 млн драмов.
Джон Фархоян проходит по делу председателя Комитета градостроительства Ваагна Вермишяна, который обвиняется в получении взятки в особо крупном размере.
Фархоян ушел с занимаемой должности в январе 2020 г. Ранее он был прокурором столичных округов Арабкир и Канакер-Зейтун.