Երևանի 33-րդ թաղամասի քանդման աշխատանքները կսկսվեն ապրիլին
Երևան քաղաքի «Ֆիրդուս»-ի շուկայի հարևանությամբ գտնվող 33-րդ թաղամասում քաղաքաշինական ծրագրի իրագործման նպատակով օտարված տարածքի քանդման և հողային աշխատանքները նախատեսվում է սկսել այս տարվա ապրիլ ամսին: Այս մասին «Հետքի» հարցմանն ի պատասխան հայտնել է Երևանի քաղաքապետարանը։
Հիշեցնենք, որ Կառավարության 2018թ․ մարտի 22-ի՝ նույն տարածքի վերաբերյալ երկրորդ անգամ կայացված որոշմամբ տարածքի նկատմամբ ճանաչվել էր գերակա շահ: Տարածքը բաժանվել է 18 առանձին մասերի և համապատասխանաբար 18 ընկերությունների միջև, որից մեկը «Սիթի սենթր դիվելըփմենթ» ՓԲԸ-ն է, մնացյալ 17-ը՝ Արևմտյան Հայաստանի տեղանուններ պարունակող ընկերություններ են:
«Կառավարության վերը նշված որոշմամբ ձեռք բերող ճանաչված կազմակերպությունները պարտավորվել են քաղաքաշինական ծրագրի իրականացման նպատակով «Հանրության գերակա շահերի ապահովման նպատակով սեփականության օտարման մասին» օրենքով սահմանված կարգով ձեռք բերել որոշմամբ տարածքում ընդգրկված գույքային միավորները, ինչպես նաև կենսագործել քաղաքաշինական ծրագիրը, որի իրականացման համար ներդրվել է մոտ 70 մլն դոլարին համարժեք ՀՀ դրամ»,- հայտնել է Երևանի քաղաքապետարանը։
Երևանի քաղաքապետարանը տեղեկացրել է, որ այդ տարածքի օտարման գործընթացի վերջնաժամկետ է սահմանվել 2023թ. հունվարի 1-ը: Զուգահեռ, նաև ընկերությունների կողմից իրականացվում են նախագծային աշխատանքներ:
«Ներկայումս դեռևս չօտարված անշարժ գույքերի սեփականատերերի հետ ընթանում է բանակցային գործընթաց, և, ըստ ձեռք բերողների հավաստիության, մինչև սեփականության օտարման գործընթաց սկսելու վերջնաժամկետը ձեռք կբերվի ՀՀ կառավարության 22.03.2018թ. 332-Ն որոշման հավելվածում ընդգրկված և դեռևս չօտարված անշարժ գույքը»,- հայտնել է քաղաքապետարանը:
Վկայակոչած որոշմամբ նոր՝ հուշարձան-շենքեր էին ներառվել գերակա շահ ճանաչված տարածքում, որոնք նախորդ՝ 2007-ի որոշմամբ դուրս էին մնացել կառուցապատումից։ Մասնավորապես, Տիգրան Մեծ 1 հասցեի հուշարձան-շենքն ընդգրկվել էր նախագծում։ Սակայն շենքի սեփականատերերը շարունակում են պայքարել իրենց սեփականության իրավունքի համար և չեն ցանկանում հանձնել շենքը նոր սեփականատերերի, մանավանդ, որ այն ներառված է ՀՀ կառավարության 2004թ. հոկտեմբերի 7-ի 1616-Ն որոշմամբ հաստատված Երևան քաղաքի պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների պետական ցուցակում:

В апреле в Ереване начнутся работы по сносу 33-го квартала
В апреле в Ереване начнутся работы по сносу построек на территории, отчужденной с целью реализации градостроительной программы в 33-ем квартале, который расположен рядом с рынком Фирдуси. Об этом Hetq.am сообщили в мэрии столицы.
Напомним, что вторым решением правительством РА от 22 марта 2018 г. в отношении данной территории признан превалирующий интерес. Вся территория разделена на 18 участков, которые выделены восьми компаниям. Одна из них – ЗАО “Сити сентр девелопмент”, остальные носят названия местностей в Западной Армении.
В ответе мэрии говорится, что вышеуказанные компании с целью реализации градостроительной программы обязались приобрести в установленном законом порядке находящиеся на данной территории имущественные единицы, а также претворить в жизнь градостроительную программу, для реализации которой инвестирована сумма, эквивалентная 70 млн долларов.
Мэрия также отметила, что конечный срок процесса отчуждения этой территории - 1 января 2023 г. Одновременно с этим компании занимаются проектными работами.
В настоящее время с собственниками неотчужденной недвижимости ведутся переговоры, сообщила мэрия.
В соответствии с вышеупомянутым решением в признанную превалирующим интересом территорию включены новые здания-памятники, которые предыдущим решением от 2007 г. не были охвачены застройкой. В частности, проект уже включает здание-памятник по адресу: Тигран Мец, 1. Однако собственники здания продолжают вести борьбу за свое право на собственность и не хотят передавать дом новым владельцам, тем более, что он включен в утвержденный решением правительства РА 1616-Н от 7 октября 2004 г. государственный список недвижимых памятников истории и культуры города Еревана.