«Ոչ»-ի քարոզչության ձևավորման համար դեռ պատգամավորներ չեն դիմել
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը (ԿԸՀ) հրապարակել է սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեի «Այո»-ի քարոզչության կողմ պատգամավորների ցանկը:
«Այո»-ի քարոզչության լիազոր ներկայացուցիչը պատգամավոր Վահագն Հովակիմյանն է, որն էլ խորհրդարանում ներկայացնոմ էր սահմանադրական փոփոխությունների նախագիծը:
«Այո»-ի քարոզչության կողմ պատգամավորների ցանկը հետևալն է՝ Վահագն Հովակիմյան, Մխիթար Հայրապետյան, Տաթևիկ Հայրապետյան, Վահե Ղալումյան, Սարգիս Խանդայան, Հայկ Կոնջորյան, Նարեկ Զեյնալյան, Ալեքսեյ Սանդիկով, Լուսինե Բադալյան, Մերի Գալստյան, Արման Բոշյան, Արուսյակ Ջուլհակյան, Նարեկ Մկրտչյան, Անդրանիկ Քոչարյան, Տիգրան Կարապետյան, Հակոբ Սիմիդյան, Կարեն Համբարձումյան, Հովիկ Աղազարյան, Հովհաննես Հովհաննիսյան, Թագուհի Ղազարյան, Մարիա Կարապետյան, Տիգրան Ուլիխանյան, Հռիփսիմե Գրիգորյան, Սոս Ավետիսյան, Արման Եղոյան, Բաբկեն Թունյան, Ալեքսանդր Ավետիսյան, Լիլիթ Մակունց, Արմեն Խաչատրյան, Սիփան Փաշինյան, Հրաչյա Հակոբյան, Հովհաննես Իգիթյան, Սերգեյ Մովսիսյան, Արգիշտի Մեխակյան, Սոնա Ղազարյան, Հերիքնազ Տիգրանյան, Լիլիթ Ստեփանյան, Արսեն Ջուլֆալակյան, Գայանե Աբրահամյան, Մաթևոս Ասատրյան, Արեն Մկրտչյան, Ռուբեն Ռուբինյան, Անուշ Բեղլոյան, Արմեն Փամբուխչյան:
Տեղեկացնենք, որ այս պատգամավորների մեծ մասը սահմանադրական փոփոխությունների նախագծի համահեղինակներին էին, որն առաջին ընթերցմամբ խորհրդարանը մերժեց, ապա ընդունեց հանրաքվե անցկացնելու որոշում:
Մինչ այսօր՝ 18.00-ն, կարող են ԿԸՀ դիմել այն պատգամավորները, որոնք սահմանադրական փոփոխությունների նախագծին դեմ կամ ձեռնպահ էին քվեարկել՝ «Ոչի» քարոզչության կողմ ձևավորելու համար: Այդ ուժերն են «Բարգավաճ Հայաստանը» և «Լուսավոր Հայաստանը», որոնք արդեն իսկ հայտարարել են, որ հանրաքվեի պրոցեսին մաս չեն կազմելու:
Վաղվանից էլ մեկնարկում է քաղաքացիների կողմից «Ոչի» քարոզչության ճակատ ձևավորելու ժամկետը. «Ոչ»-ի քարոզչության կողմ կարող է ձևավորել առնվազն 50 քաղաքացիներից բաղկացած խումբը:
Տեղեկացնենք նաև, որ այսօրվանից մեկնարկել է սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեի քարոզչությունը, այն ավարտվում է ապրիլի 3-ին:
Հանրաքվեն նշանակվել է ապրիլի 5-ին:
Այդ փոփոխությունները կյանքի կոչվելու դեպքում ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանի և ՍԴ վեց անդամների լիազորությունները վաղաժամ կդադարեն (որոնք նշանակվել կամ ընտրվել են մինչ 2015 թվականի Սահմանադրության 7-րդ գլխի ուժի մեջ մտնելը):

Никто из депутатов НС пока не обращался по вопросу формирования агитлагеря противников конституционных изменений
Центральная избирательная комиссия обнародовала список депутатов, выступающих в поддержку референдума по конституционным реформам.
Полномочным представителем сторонников агитации в пользу внесения изменений в Конституцию является Ваагн Овакимян, который и представил в парламенте проект конституционной реформы.
В список депутатов, агитирующих в пользу изменений в Конституции, вошли: Ваагн Овакимян, Мхитар Айрапетян, Татевик Айрапетян, Ваге Галумян, Саркис Хандаян, Айк Конджорян, Нарек Зейналян, Алексей Сандыков, Лусинэ Бадалян, Мери Галстян, Арман Бошян, Арусяк Джулакян, Нарек Мкртчян, Андраник Кочарян, Тигран Карапетян, Акоп Симидян, Карен Амабарцумян, Овик Агазарян, Ованнес Ованнисян, Тагуи Казарян, Мария Карапетян, Тигран Улиханян, Рипсимэ Григорян, Сос Аветисян, Арман Егоян, Бабкен Тунян, Александр Аветисян, Лилит Макунц, Армен Хачатрян, Сипан Пашинян, Грачья Акопян, Ованнес Игитян, Сергей Мовсисян, Аргишти Мехакян, Сона Казарян, Эрикназ Тигранян, Лилит Степанян, Арсен Джулфалакян, Гаянэ Абрамян, Матевос Асатрян, Арсен Мкртчян, Рубен Рубинян, Ануш Беглоян, Армен Памбухчян.
Отметим, что большинство этих депутатов являются соавторами проекта конституционных изменений, который был отклонен парламентом в первом чтении, после чего было принято решение о проведении референдума по конституционным изменениям.
До 18.00 17 февраля в ЦИК могут обратиться те депутаты, которые выступают против проекта конституционных изменений или воздержались при голосовании за проведение агитации против конституционной реформы. Это партии “Процветающая Армения” и “Просвещенная Армения”, которые уже заявили о том, что не примут участие в референдуме.
Завтра стартует процесс формирования агитлагеря противников изменений в Конституции. Эту сторону может сформировать группа, состоящая как минимум из 50 граждан.
Отметим, что сегодня начинается агитационная кампания в пользу конституционных изменений, которая продлится до 3 апреля. Референдум назначен на 5 апреля.
В случае осуществления конституционной реформы полномочия председателя Конституционного суда Грайра Товмасяна и шести членов КС будут досрочно прекращены.