Գագիկ Ծառուկյանն ուզում է ընդլայնել տրավերտինի հանքավայրը՝ մոտենալով «Գոռավանի ավազուտներ» պետական արգելավայրին
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության առաջնորդ, ԱԺ պատգամավոր Գագիկ Ծառուկյանին պատկանող «Մուլտի գրուպ սթոուն» ՓԲԸ-ն ուզում է ընդլայնել Արարատի տրավերտինի հանքավայրի մակերեսը։ Այն 4,3 հա էր կազմում, ընդլայնման դեպքում կդառնա 6,3 հա։ Այս պարագայում տրավերտինի բաց հանքավայրը «Գոռավանի ավազուտներ» պետական արգելավայրից կգտնվի ընդամենը 885մ հեռավորության վրա:
Ընկերությանն այդ հանքավայրի համար 2004-ին տրամադրվել էր բնապահպանական փորձաքննական եզրակացություն և հանքարդյունահանման թույլտվություն 2003-2015թթ․-ի համար։ Ժամկետը երկարացվել էր մինչև 2020թ․ ապրիլի 30-ը։ Ժամկետի ավարտով և նոր տարածքների ներգրավման նպատակներով պայմանավորված՝ կազմվել է գործող բացհանքի ընդլայնման նախագիծ։
Ընդլայնվող բացհանքից Վանաշեն համայնք հեռավորությունը կկազմի 2 կմ, Ավշար համայնք՝ 4 կմ, ցեմենտի գործարան՝ 1,5կմ, Վեդի գետից՝ 1,5 կմ: Բացհանքը ամենից մոտ գտնվելու է «Գոռավանի ավազուտներ» պետական արգելավայրին։
Արգելավայրի պահպանության օբյեկտն է Անդրկովկասում բնական ջուզգունի (Calligonum polygonoides) միակ ամբողջական աճման էկոհամակարգը՝ իր յուրօրինակ ֆլորայի և ֆաունայի էնդեմիկ, հազվագյուտ և անհետացող տեսակներով:
Արգելավայրի վերականգնման աշխատանքների ծրագրից տեղեկացնում ենք, որ սա միակ տեղամասն է Փոքր Կովկասում, որտեղ ներկայացված են ջուզգունի համակեցությունները, և այն խիստ հազվագյուտ է ողջ Կովկասի համար:
«Արգելավայրը անոթավոր բույսերի հազվագյուտ և անհետացող տեսակների բացարձակ թվաքանակով Հայաստանում գտնվում է առաջին տեղում /10 տեսակներ գրանցված են Հայաստանի Կարմիր գրքում/: Ընդհանուր առմամբ, արգելավայրի տարածքում աճում են 160 տեսակի անոթավոր բույսեր»,- մանրամասնված է ծրագիրը:
«Գոռավանի ավազուտներ» արգելավայրը «Խոսրովի անտառ» պետական արգելոցի կազմում է։ «Խոսրովի անտառ» պետական արգելոցի տնօրենի տեղակալ Սմբատ Ղարիբյանը մեզ հետ զրույցում ասաց, որ այն արտադրամաս չէ, այլ ընդամենը քարհանք և մեծ ազդեցություն չունի շրջակա միջավայրի վրա։
«Մերը ավազուտներ են, անապատային և կիսաանապատային էկոհամակարգ, մեր արգելավայրին կպած կամ հարակից չէ, ուղղակի ազդեցություն ավազուտների վրա չի գործում»,-նշեց արգելոցի փոխտնօրենը։
Նա տեղյակ չէր, որ հանքավայրն ուզում են ընդլայնել։ Մեր հարցին, թե որքան պետք է լինի նմանատիպ տնտեսական գործունեության հեռավորությունը արգելավայրից, Սմբատ Ղարիբյանը պատասխանեց, որ օրենքով բուֆերային կամ պաշտպանիչ գոտու հստակ չափ չկա, որով, օրինակ, 100 մետրը համարվեր արգելոցի պահպանման գոտի։ Հետևաբար, եթե վերամշակման արդյունաբերություն չէ, այդքան ազդեցություն չի ունենա։
Պայթեցումների կամ փոշու տարածումն արդյոք չի՞ վնասի տարածքի էնդեմիկ տեսակներին, արգելոցի փոխտնօրենը նշեց, որ իրենք աշխատում են պահպանել արգելավայրի ներսում գտնվող տեսակները․ «Արգելավայրի տարածքից դուրս մեր իրավասությունների մեջ չեն»։

Гагик Царукян намерен расширить месторождение травертина, которое вплотную приблизится к госзаказнику “Горавани авазутнер”
ЗАО “Мульти групп стоун”, принадлежащее лидеру партии “Процветающая Армения”, депутату Национального Собрания Гагику Царукяну, намерено расширить площадь месторождения травертина в Арарате. Сейчас она составляет 4,3 га, а после расширения достигнет 6,3 га. В этом случае открытое месторождение окажется на расстоянии всего 885 метров от государственного заказника “Горавани авазутнер” (“Гораванские пески”).
В 2004 г. компания “Мульти групп стоун” получила заключение экологической экспертизы и разрешение на добычу травертина в период с 2003 по 2015 гг. Затем этот срок был продлен до 30 апреля 2020 г. В связи с истечением установленного срока, а также с целью охвата новых территорий был составлен расширенный проект действующего открытого карьера.
В случае реализации этого проекта расстояние от месторождения до общины Ванашен составит 2 км, до общины Авшар – 4 км, до цементного завода - 1,5 км и столько же до реки Веди. Как видим, ближе всего к открытому месторождению окажется госзаказник “Горавани авазутнер”. Здесь объектом сохранения является единственная в Закавказье экосистема целостного роста природного жузгуна (Calligonum polygonoides) с ее своеобразной флорой и эндемическими, редкими и исчезающими видами фауны.
Из программы работ по восстановлению заказника следует, что это единственный участок на Малом Кавказе, где представлены крайне редко встречающиеся на всем Кавказе сочетания жузгуна.
В программе отмечается, что заказник занимает первое место в стране по абсолютному числу редких и исчезающих видов растений, десять из которых занесены в Красную книгу Армении.
Заказник “Горавани авазутнер” входит в состав государственного заповедника “Хосровский лес”. В беседе с нами замдиректора заповедника Смбат Гарибян отметил, что речь идет не о цехе, а всего лишь о месторождении камня, которое не окажет серьезного воздействия на окружающую среду. “У нас пески, пустынная и полупустынная экосистема. А месторождение не соседствует с заказником, прямого воздействия на пески не оказывает”,- сказал Гарибян.
Он, однако, не знал, что компания намерена расширить площадь месторождения. На вопрос, каким должно быть расстояние между местом подобного рода экономической деятельности и заказником, Смбат Гарибян ответил, что в законе конкретная площадь буферной или защитной зоны не указана. Следовательно, если речь не идет о перерабатывающей промышленности, то воздействие не будет значительным.
На вопрос, не повредят ли подрывные работы или распространение пыли эндемическим видам растений, замдиректора сказал, что они стараются сохранять имеющиеся у них виды. А то, что происходит за пределами заказника, не входит в нашу компетенцию, добавил Смбат Гарибян.