Գագիկ Ծառուկյանն ուզում է ընդլայնել տրավերտինի հանքավայրը՝ մոտենալով «Գոռավանի ավազուտներ» պետական արգելավայրին
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության առաջնորդ, ԱԺ պատգամավոր Գագիկ Ծառուկյանին պատկանող «Մուլտի գրուպ սթոուն» ՓԲԸ-ն ուզում է ընդլայնել Արարատի տրավերտինի հանքավայրի մակերեսը։ Այն 4,3 հա էր կազմում, ընդլայնման դեպքում կդառնա 6,3 հա։ Այս պարագայում տրավերտինի բաց հանքավայրը «Գոռավանի ավազուտներ» պետական արգելավայրից կգտնվի ընդամենը 885մ հեռավորության վրա:
Ընկերությանն այդ հանքավայրի համար 2004-ին տրամադրվել էր բնապահպանական փորձաքննական եզրակացություն և հանքարդյունահանման թույլտվություն 2003-2015թթ․-ի համար։ Ժամկետը երկարացվել էր մինչև 2020թ․ ապրիլի 30-ը։ Ժամկետի ավարտով և նոր տարածքների ներգրավման նպատակներով պայմանավորված՝ կազմվել է գործող բացհանքի ընդլայնման նախագիծ։
Ընդլայնվող բացհանքից Վանաշեն համայնք հեռավորությունը կկազմի 2 կմ, Ավշար համայնք՝ 4 կմ, ցեմենտի գործարան՝ 1,5կմ, Վեդի գետից՝ 1,5 կմ: Բացհանքը ամենից մոտ գտնվելու է «Գոռավանի ավազուտներ» պետական արգելավայրին։
Արգելավայրի պահպանության օբյեկտն է Անդրկովկասում բնական ջուզգունի (Calligonum polygonoides) միակ ամբողջական աճման էկոհամակարգը՝ իր յուրօրինակ ֆլորայի և ֆաունայի էնդեմիկ, հազվագյուտ և անհետացող տեսակներով:
Արգելավայրի վերականգնման աշխատանքների ծրագրից տեղեկացնում ենք, որ սա միակ տեղամասն է Փոքր Կովկասում, որտեղ ներկայացված են ջուզգունի համակեցությունները, և այն խիստ հազվագյուտ է ողջ Կովկասի համար:
«Արգելավայրը անոթավոր բույսերի հազվագյուտ և անհետացող տեսակների բացարձակ թվաքանակով Հայաստանում գտնվում է առաջին տեղում /10 տեսակներ գրանցված են Հայաստանի Կարմիր գրքում/: Ընդհանուր առմամբ, արգելավայրի տարածքում աճում են 160 տեսակի անոթավոր բույսեր»,- մանրամասնված է ծրագիրը:
«Գոռավանի ավազուտներ» արգելավայրը «Խոսրովի անտառ» պետական արգելոցի կազմում է։ «Խոսրովի անտառ» պետական արգելոցի տնօրենի տեղակալ Սմբատ Ղարիբյանը մեզ հետ զրույցում ասաց, որ այն արտադրամաս չէ, այլ ընդամենը քարհանք և մեծ ազդեցություն չունի շրջակա միջավայրի վրա։
«Մերը ավազուտներ են, անապատային և կիսաանապատային էկոհամակարգ, մեր արգելավայրին կպած կամ հարակից չէ, ուղղակի ազդեցություն ավազուտների վրա չի գործում»,-նշեց արգելոցի փոխտնօրենը։
Նա տեղյակ չէր, որ հանքավայրն ուզում են ընդլայնել։ Մեր հարցին, թե որքան պետք է լինի նմանատիպ տնտեսական գործունեության հեռավորությունը արգելավայրից, Սմբատ Ղարիբյանը պատասխանեց, որ օրենքով բուֆերային կամ պաշտպանիչ գոտու հստակ չափ չկա, որով, օրինակ, 100 մետրը համարվեր արգելոցի պահպանման գոտի։ Հետևաբար, եթե վերամշակման արդյունաբերություն չէ, այդքան ազդեցություն չի ունենա։
Պայթեցումների կամ փոշու տարածումն արդյոք չի՞ վնասի տարածքի էնդեմիկ տեսակներին, արգելոցի փոխտնօրենը նշեց, որ իրենք աշխատում են պահպանել արգելավայրի ներսում գտնվող տեսակները․ «Արգելավայրի տարածքից դուրս մեր իրավասությունների մեջ չեն»։

Prosperous Armenia Party leader MP Gagik Tsarukyan wants to expand the area of the Ararat travertine stone mine owned by his Multi Group Stone CJSC.
If the project goes through, the mine would be a mere 885 meters from the Goravan Sands State Sanctuary, a rare sand desert ecosystem in the province of Ararat with unique flora and fauna.
The mine now measures 4.3 hectares. Tsarukyan wants to expand it by two hectares.
In 2004, the company was provided with a permit for that mine for the period 2003-2015. The deadline was extended to April 30, 2020. Given the extended permit deadline and to include new mining areas, the company has drafted an expansion plan.
The expanded mine will be two milometers from the Vanashen community, four from Avshar and 1.5 from the Vedi River 1.5 km.
The sanctuary, established in 1959, is the only complete ecosystem of natural growth of the desert shrub Calligonum polygonoides in the South Caucasus, with endemic, rare and extinct species of its unique flora and fauna.
“The sanctuary is the first in Armenia with absolute numbers of rare and endangered species of vascular plants (10 species are listed in the Red Book of Armenia). There are 160 species of vascular plants growing in the sanctuary in general,” reads the sanctuary’s Reconstruction Project Report.
The Goravan Sands Sanctuary is a part of the Khosrov Forest State Reserve.
Smbat Gharibyan, the reserve’s deputy director, told Hetq that the mine, given that it merely a quarry and not a processing plant, does not negatively impact the environment.
Gharibyan was unaware that the company wanted to enlarge the mine site.
When asked if mining operations so close to the sanctuary wouldn’t pose a risk to the flora and fauna, Gharibyan said the law wasn’t clear on the size of environmental buffer zones in such cases.
Gharibyan repeated his claim that the mine wouldn’t pose a risk to the sanctuary.
When asked if quarry explosions and dust they’d raise wouldn’t pose a problem for endemic species in the area, Gharibyan replied: “We work to preserve species within the sanctuary. We have no jurisdiction for anything outside it.”