Գագիկ Խաչատրյանի կալանքի ժամկետը ևս երկու ամսով երկարացնելու միջնորդություն է ներկայացվել դատարան
Ազգային անվտանգության ծառայությունը Ֆինանսների նախկին նախարար, ՊԵԿ նախկին նախագահ Գագիկ Խաչատրյանի կալանքի ժամկետը երկարացնելու միջնորդություն է ներկայացրել դատարան: Այս մասին «Հետք»-ի հարցին ի պատասխան հայտնեցին ԱԱԾ լրատվական ծառայությունից՝ տեղեկացնելով նաև, որ միջնորդությունը դեռևս չի քննվել:
Նշենք, որ Գագիկ Խաչատրյանն անազատության մեջ է արդեն 6 ամիս: 2019-ի օգոստոսի 27-ին նա ձերբակալվել, ապա երկու ամսով կալանավորվել է, որից հետո ԱԱԾ-ն արդեն երրորդ անգամ է նրա կալանքի ժամկետը երկարացնելու միջնորդություն ներկայացնում դատարան:
Խաչատրյանը մեղադրում է Քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ) և 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (առանձնապես խոշոր չափերով վատնում կատարելը):
Գագիկ Խաչատրյանի պաշտպանները բազմիցս բարձրաձայնել են այն մասին, որ նա առողջական լուրջ խնդիրներ ունի և ստացիոներ բուժման կարիք: Խաչատրյանին վերագրվում է շուրջ 7 մլրդ դրամ գումարի յուրացում և վատնում: Թեև նա մեղադրանքը չի ընդունում՝ այս գումարից որոշ մաս՝ շուրջ 230 մլն դրամ փոխանցվել է ԱԱԾ դեպոզիտ հաշվին: Նրա պաշպան Երեմ Սարգսյանը վերջերս՝ Վերաքննիչ դատարանում Խաչատրյանի կալանքի հարցով նիստերից մեկի ժամանակ հայտարարել է, որ Խաչատրյանի հարազատները պատրաստ են հանուն նրա առողջության դատարանի դեպոզիտ հաշվին փոխանցել նրան վերագրվող ամբողջ գումարը:

Представлено очередное ходатайство о продлении срока ареста Гагика Хачатряна
Служба национальной безопасности представила очередное ходатайство о продлении на два месяца срока ареста бывшего министра финансов, бывшего председателя Комитета госдоходов Гагика Хачатряна. Об этом Hetq.am сообщили в пресс-службе СНБ, отметив, что ходатайство пока не рассматривалось.
Г.Хачатрян находится под арестом уже шесть месяцев. Он был задержан 27 августа 2019 г., после чего арестован на двухмесячный срок. За это период СНБ трижды ходатайствовала в суде о продлении срока ареста бывшего должностного лица.
Г.Хачатрян обвиняется в злоупотреблении должностными полномочиями, вызвавшем по неосторожности тяжкие последствия, а также в растрате в особо крупном размере.
Адвокаты неоднократно заявляли о наличии у их подзащитного серьезных проблем со здоровьем, требующих стационарного лечения.
Бывшему главе Минфина вменяется в вину хищение и растрата в размере 7 млрд драмов. И хотя Хачатрян не признает предъявленное ему обвинение, часть этой суммы – около 230 млн драмов – он перечислил на депозитный счет СНБ. Защитник Ерем Саргсян на одном из судебных заседаний заявил, что родственники готовы ради здоровья Гагика Хачатряна перечислить на депозитный счет суда всю сумму приписываемого ему хищения.