Արգելվել են զինծառայողներին այցելությունները և պարտադիր ժամկետային զինծառայողների արձակուրդները
Պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությունը հայտնում է, որ տարածաշրջանում, մասնավորապես՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում արձանագրված նոր կորոնավիրուսային հիվանդության դեպքերի պատճառով, փետրվարի 25-ից ՀՀ զինված ուժերի բոլոր զորամասերում արգելված են զինծառայողների ծնողների և հարազատների այցելությունները, պարտադիր ժամկետային զինծառայողների բոլոր տեսակի արձակուրդներն ու ազատ արձակումները, այդ թվում՝ վերականգնողական (բուժական) արձակուրդների տրամադրումը (բացառությամբ «Ես եմ» ծրագրով զինվորական ծառայություն անցնող զինծառայողների):
«Զինված ուժերում կանխարգելիչ միջոցառումները նպատակ ունեն կանխել կորոնավիրուսային հիվանդության ներթափանցումը զորամասեր, հնարավորինս ապահովագրել զինծառայողներին վարակվելուց և անհրաժեշտության դեպքում ճիշտ կազմակերպել հակահամաճարակային գործողությունները:
Հորդորում ենք բոլոր զինծառայողների հարազատներին զերծ մնալ զորամասեր այցերից, գիտակցաբար մոտենալ ձեռնարկվող միջոցառումներին, քանի որ դրանք բխում են հենց զինծառայողների շահերից»,- ասվում է հաղորդագրությունում:

The Armenian Ministry of Defense says that given the drastic spread of the coronavirus in neighboring Iran, parents and relatives of those serving in the Armenia Army will no be permitted to visit them and that all types of leave and vacation time for conscript soldiers will be cancelled, including certain types of medical leave.
The ministry, in a statement released today, urges parents of military service personnel not to attempt to visit the bases where their children are serving.
“We urge the relatives of all servicemen to refrain from visits to military units and to be conscious of the measures taken since they are in the best interests of the servicemen,” the statement reads.