Առաջարկվում է տուն-ինտերնատ ընդունել միայն բնակարան, ժառանգ և ընտանիքում աշխատունակ այլ անդամ չունեցող անձանց
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունն առաջարկում է այս տարի նվազեցնել տուն-ինտերնատներում խնամվողների թիվը, դրա փոխարեն ավելացնել այլընտրանքային ծառայություներից օգտվողների քանակը։
Այլընտրանքային ծառայություն ասելով՝ նախարարությունը նկատի ունի փոքր տներ, տնային խնամքի և ցերեկային կենտրոններ, ընտանիքներին աջակցելու և այլ ծառայություններ։
Բացի այդ, նախարարությունը նախատեսում է խստացնել տուն-ինտերնատ ընդունելության պայմանները։ Մասնավորապես՝ նախատեսվում է, որ տուն-ինտերնատ կընդունվեն միայն բնակարան, ժառանգ և ընտանիքում աշխատունակ այլ անդամ չունեցող անձինք։ Իսկ այն անձինք, ովքեր մինչ այս ցանկանում էին խնամքի ծառայություններ ստանալ տուն-ինտերնատում՝ կդիմեն այլընտրանքային ծառայություններ ստանալու համար կամ կշարունակեն բնակվել իրենց տներում (առկայության դեպքում)՝ ստանալով տնային խնամք:
Նման առաջարկություններ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը ներկայացրել է իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման միասնական կայքում։
«Նախագծի ընդունման արդյունքում առնվազն 30-40 %-ով (հստակ գնահատված հաշվարկ դեռ չի կատարվել, սակայն մոտավոր պատկերն այդպիսին է) կնվազի տուն-ինտերնատներում խնամվողների և այնտեղ ընդունվելու համար դիմողների թիվը։ Դրա փոխարեն խնամքի տրամադրում հայցող անձանց՝ իրենց գնահատված կարիքներին համապատասխան կտրամադրվեն նոր՝ առավել հասցեական, նպատակային և արդյունավետ ծառայություններ»,- հայտնել է Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը։
Այս գործընթացը ենթադրում է, որ աստիճանաբար պետք է լուծարվեն կամ վերակազմակերպվեն շուրջօրյա խնամքի հաստատությունները։
Քննարկման ներկայացված նախագծում նշված է, որ այժմ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության ենթակայության ընդհանուր տիպի երեք տուն-ինտերնատներում խնամվում է 640 շահառու, որոնց 60 %-ից ավելին ունեն զավակներ, իսկ մի մասն էլ ունի բնակարան: Գործող կարգը թույլ է տալիս տուն և ընտանիք ունեցող տարեցին ընդունել տուն-ինտերնատ, եթե ընտանիքում առկա են ինչ-ինչ խնդիրներ՝ սոցիալական մեկուսացվածություն, բարոյահոգեբանական անառողջ մթնոլորտ և այլն, և սոցիալական աջակցության տարածքային մարմնի սոցիալական աշխատողը տվել է դրական եզրակացություն:
Արդյունքում՝ մեծացել է տուն-ինտերնատներում խնամվողների և ընդունվելու համար հաշվառված անձանց թիվը, մինչդեռ տնային պայմաններում այդ տարեցներին խնամք մատուցելու դեպքում, զգալիորեն կնվազեր:
Նախարարությունը ընդգծել է, որ այս նախագծի ընդունման անհրաժեշտությունը բխում է Կառավարության ծրագրում ամրագրված՝ ծառայությունների ապաինստիտուցիոնալացման և այլընտրանքային ծառայությունների ներդրման գործընթացի իրականացման անհրաժեշտությունից:

Предлагается принимать в дома-интернаты лиц, не имеющих жилья, наследников и трудоспособного члена семьи
Министерство труда и по социальным вопросам предлагает с этого года сократить число лиц, получающих уход в домах- интернатах, взамен увеличив число пользующихся альтернативными услугами.
Под альтернативным услугами министерство понимает уход на дому, создание дневных центров, содействие семьям и другие услуги.
Кроме того, министерство предусматривает ужесточнить условия приема в дома-интернаты. В частности, предлагается принимать в эти заведения только лиц, не имеющих жилья, наследников и трудоспособного члена семьи. А те лица, которые до настоящего момента хотели получать уход в домах-интернатах, должны обратиться для получения альтернативных услуг или продолжать жить в своих домах, получая уход по месту жительства.
Проект этих предложений Министерство труда и по социальным вопросам разместило на едином сайте публикации проектов правовых актов.
“В результате принятия проекта число лиц, получающих уход в домах-интернатах, и лиц, желающих устроиться в эти заведения, сократится как минимум на 30-40%. Вместо этого лицам, обращающимся для получения ухода, будут предоставлены соответствующие их нуждам новые, более адресные, целевые и эффективные услуги”,- говорится в сообщении Минтруда.
Этот процесс требует постепенной ликвидации или реорганизации заведений круглосуточного ухода.
В вынесенном на обсуждение проекте отмечается, что в настоящее время в находящихся в подчинении Министерства труда и по социальным вопросам трех домах-интернатах общего типа содержатся 640 бенефициаров. Из них более 60% имеют детей, а часть – жилье. Действующий порядок позволяет принимать в дома-интернаты имеющих квартиры и семью пожилых людей, если в семье есть определенные проблемы: социальная изолированность, нездоровая морально-психологическая атмосфера и т.д. В этих случаях работник территориальной социальной службы дает положительное заключение.
В результате увеличивается число лиц, получающих уход в домах-интернатах, или вставших на учет для поступления в эти заведения. Между тем в случае обеспечения ухода за пожилыми людьми на дому, число лиц, обращающихся для приема в дома-интернаты, значительно сократится.
Необходимость в принятии этого проекта вытекает из прописанной в программе правительства необходимости внедрения альтернативных услуг, подчеркивает Минтруда и по социальным вопросам.