Էդմոն Մարուքյան. «Սա կախյալ դատավորներ ունենալու մեխանիզմ է»
Այս մասին «ՀՀ դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ կատարելու փաթեթի առաջին ընթերցմամբ քննարկմանն ասաց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը: Հիշեցնենք, որ այս փոփոխությունները ներառում են դատավորների վեթինգի գործընթացը:
«Եղան ելույթներ, որ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը ստուգում է դատավորների բարեվարքությունը, հիմա հարց` հանձնաժողովը ստուգու՞մ է դատավորների բարեվարքությունը: Ո՛չ, որովհետև եղած դատավորների բարեվարքությունը չի ստուգել, այլ ստուգում է հայտարարագրերը, որոնք մաթեմատիկական ճշգրտությամբ թվեր են: Գործող դատավորներ կան, գիտեք ինչ գումարներ են հայտարարագրել, Hetq.am-ում կան էդ նյութերը: Հիմա հանձնաժողովը հայտարարագրերը ստանալու է և չի կարող որևէ հարց դրանց վերաբերյալ տալ ու հետ գնալ»,- ասաց նա:
Մարուքյանի խոսքով` Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովն ապագա դատավորների թեկնածուների հայտարարագրերը նայելու է, տեսնի՝ ով որքան գույք ունի, և միայն այդքանը, ինչը չի կարող համարվել բարեվարքության ստուգում:
«Մենք խոսում էինք վեթինգի գործընթացի մասին, եղած դատավորների զտման, իսկ սա կախյալ դատավորներ ունենալու մեխանիզմի ներդրում է»,- ասաց Մարուքյանը:
ԼՀԿ ղեկավարի խոսքով՝ առաջարկվող փոփոխություններով դատավորին կարելի է աշխատակարգային խախտման համար կարգապահական վարույթի մեջ ներառել, ինչպես` աշխատանքից ուշանալու համար, սակայն ինչ պետք է անել այն դեպքերի հետ, երբ դատավորը մինչ կեսգիշեր վճիռ է գրում, արդյոք դա նորմա՞լ է:
«Էս փաթեթը պետք է կտոր-կտոր բերվեր, կան բաներ, որոնց կողմ ենք, կան` դեմ ենք: Եթե ուզում ենք ունենալ արդար դատական իշխանություն, պետք էր հնարավորինս քիչ միջամտություն իշխանության կողմից: էն որ հեղափոխությունից հետո ամեն օր ասում էիք` բոլոր դատավորները կոռումպացված են, վերջին լսումներին տեսնեմ, ասում են` դե մի տասը տոկոս դատավորներ կան, մաքրենք, սաղ կդզվի: Բա բոլոր դատավորներին ուր էիք անվանարկում, դրա համար ձեր խոսքին հետևեք»,- ասաց Մարուքյանը:
Պատգամավորի խոսքով` մի շարք առաջարկներ ունեն, եթե դրանք ընդունվեն, այն ժամանակ էլ հստակ կլինի՝ աջակցում են փաթեթին, թե ոչ;

Эдмон Марукян: “Это механизм появления зависимых судей”
Предлагаемый пакет изменений в Судебном кодексе РА представляет собой механизм появления зависимых судей. Об этом заявил в ходе сегодняшнего обсуждения в первом чтении пакета изменений в законе РА “Судебный кодекс” руководитель парламентской фракции “Просвещенная Армения” Эдмон Марукян.
Напомним, что изменения предусматривают процесс веттинга судей.
“В некоторых выступлениях отмечалось, что Комиссия по предупреждению коррупции проверяет этику судей. Напрашивается ворос: проверяет ли комиссию этику судей? Нет, потому что она проверяет декларации, которые содержат математически точные цифры. Есть действующие судьи, которые сами знаете, какие суммы зарабатывают. Эти материалы можно найти на сайте Hetq.am”,- сказал депутат.
По его словам, при изучении деклараций кандидатов в будущие судьи Комиссия по предупреждению коррупции сможет лишь выяснить, каким имуществом они владеют, но это не значит, что будет проверена их этика.
“Мы говорим о веттинге, об очистке рядов судей, между тем внедрение этого механизма означает повления зависимых судей”,- заявил Марукян.
По словам лидера “Просвещенной Армении”, предлагаемыми изменениями можно возбудить дисциплинарное производство в отношении судьи за нарушение трудовой дисциплины. “А как быть в тех случаях, когда судья до полуночи пишет приговоры? Разве это нормально?”- добавил Эдмон Марукян.
“Если мы хотим иметь справедливую судебную власть, то вмешательство со стороны власти должно быть минимальным. После революции звучали заявления о том, что все судьи коррумпированы. А на последних слушаних утверждалось, что есть десять процентов судей, избавившись от которых можно навести порядок”,- сказал депутат.
Марукян также сказал, что у “Просвещенной Армении” есть предложения, и если они будут приняты, то тогда станет ясно, поддержит фракция пакет поправок или нет.