Նախկին պատգամավորներն ու նրանց մերձավորներն ունեն հարկային պարտավորություններ
Արմավիրի մարզի մի շարք համայնքներում չեն կարողանում հողի և գույքահարկի գծով խոշոր (500 հազ. դրամ և ավելի) պարտավորություն ունեցողներից հավաքագրել հարկերը: Պարտք ունեցողների թվում են նախկին պատգամավորներ, պատգամավորների որդիներ, ինչպես նաև հիմնարկ-ձեռնարկություններ:
2019թ. դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ պարտք ունեցողների վերաբերյալ տվյալները հրապարակվել է Արմավիրի մարզպետարանի կայքէջում: Ըստ այդմ, մարզում խոշոր հարկային պարտավորություններ ունեցող ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց հողի հարկի ապառքը և տույժ-տուգանքները կազմում են 204 մլն 959 հազար դրամ, իսկ գույքահարկի ապառքը և տույժերն ու տուգանքները՝ 222 մլն 630 հազար դրամ:
Ավտոմեքենայի գույքահարկի գծով Էջմիածնի համայնքապետարանին մոտ 3 մլն 584 հազար դրամի պարք ունի ԱԺ նախկին պատգամավոր Հակոբ Հակոբյանի (Ճոյտ) որդին՝ Արմեն Հակոբյանը: Դեռևս Էջմիածնի նախկին համայնքապետ Կարեն Գրիգորյանի պաշտոնավարման տարիներից որոշումներ են կայացվել Արմեն Հակոբյանին պատկանող «BENTLY-CONTINENTAL GT 6.0» մակնիշի ավտոմեքենայի ժամանակին չվճարված գույքահարկը գանձելու մասին, սակայն՝ անօգուտ:
Արմեն Հակոբյանի հայրը՝ Հակոբ Հակոբյանը, «Հետք»-ի հետ զրույցում ասաց, թե տարիներ առաջ դժբախտ պատահար է եղել և որդու «BENTLY-CONTINENTAL GT 6.0» մակնիշի ավտոմեքենան այրվել է:
«Այդ ավտոմեքենան գոյություն չունի: Ոստիկանությունը տեղյակ է, կամեռաներով թող ստուգեն, այդ ավտոն օգտագործվե՞լ է, թե՞ ոչ: Չգիտեմ, թե ինչի է պարտքեր գոյացել»,- ասում է Հակոբ Հակոբյանը:
Հակոբ Հակոբյանի եղբայրը, ում անունը նույնպես Արմեն է, շենք-շինություններ ունի մարզի Նորակերտ համայնքում: Նշված անշարժ գույքի գծով ապառքները՝ ներառյալ տույժ-տուգանքները, կազմում են մոտ 5 մլն 352 հազար դրամ, որը նույնպես չի վճարվել:
«Եղբայրս մահացել է, իրավահաջորդ չկա, որ վճարումներ կատարի»,- ասում է Հակոբ Հակոբյանը: Վերջինս դժվարացավ պատասխանել, թե ինչպես պետք է մարվի Հակոբյանների անունով գոյացած պարտքերը:
Այգեկի համայնքապետարանին, 2019թ. դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ, մոտ 1 մլն 732 հազար դրամի պարտք ունի նաև ԱԺ նախկին պատգամավոր Առաքել Մովսիսյանը: Պարզվում է՝ նա չի վճարել իր ավտոմեքենայի գույքահարկը:
2 մլն 300 հազար դրամի է հասել նաև ԲՀԿ-ական նախկին պատգամավոր Ռուստամ Գասպարյանի Մերսեդես GL 450 մակնիշի ավտոմեքենայի գույքահարկը: Այս ամիսների ընթացքում պարտքն աճել է, քանի որ մարզպետարանի կայքէջում հրապարակված տեղեկատվության համաձայն, Գասպարյանի պարտքը 2019թ. դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ կազմել է 2 մլն 79 հազար դրամ:
Ռուստամ Գասպարյանը ավտոմեքենայի գույքահարկը չվճարելու «սովորություն» ունի: «Հետք»-ը դեռևս տարիներ առաջ էր գրել, որ նախկին պատգամավորը հարկային պարտավորությունները չի կատարում: 2016թ. Արմավիրի համայնքապետարանը երկու հայցադիմում էր ներկայացրել Ռ. Գասպարյանի դեմ: Վերջինս չէր վճարել իր «Մերսեդես-Բենց GL450 4MATIC» և «Նիսսան Արմադա 5.6» մակնիշների ավտոմեքենաների գույքահարկը: Դատարանը մասնակի բավարարել էր համայնքապետարանի հայցը և այն ժամանակ պատգամավոր Ռ. Գասպարյանից բռնագանձել գումարները: Սակայն, պարզվում է, դրանից հետո էլ նախկին պատգամավորը չի վճարում հարկերը:
Ռուստամ Գասպարյանի հետ կապ հաստատել չհաջողվեց: Նա կամ չէր պատասխանում հեռախոսազանգերին, կամ անհասանելի էր:
Ըստ հրապարակված տեղեկատվության՝ նախորդ տարվա դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ, Էջմիածնի համայնքապետարանի նկատմամբ մոտ 7 մլն դրամի չկատարված պարտավորություն ունի Էջմիածնի պահածոների գործարանը:
Դեռևս 2019թ. հոկտեմբերի 16-ին Էջմիածնի համայնքապետը գույքահարկի և հողի հարկի ժամանակին չվճարված գումարները գանձելու մասին որոշում էր կայացրել: Այդ ժամանակ որոշվել էր բռնագանձել 2 մլն 425 հազար դրամ:
Պահածոների գործարանը Էջմիածնի համայնքապետի նշված որոշումը բողոքարկում է դատարան: Համայնքապետի 16.10.2019թ. թիվ 859 որոշումն անվավեր ճանաչելու պահանջ դատարանին ներկայացվել է 2019թ. դեկտեմբերի 18-ին: Առաջին դատական նիստը նշանակվել է ապրիլի 21-ին:
Մոտ 2 մլն 125 հազար դրամի չկատարած հարկային պարտավորություն է ունեցել նաև «Էջմիածնի հաց» ընկերությունը: Վերջինս պատկանում է նախկին պատգամավոր Մանվել Գրիգորյանի ընտանիքին:
«Էջմիածնի հաց»-ից չկատարած հարկային պարտավորությունների վերաբերյալ Էջմիածնի համայնքապետը ևս պարբերաբար որոշումներ կայացրել է, սակայն դրանք այդպես էլ մնացել են անկատար:
Նախորդ տարեվերջի դրությամբ, Էջմիածնի համայնքապետարանին շենք- շինությունների գծով չվճարված գույքահարկի գումար է պարտք նաև Էջմիածնի նախկին համայնքապետ Հրաչիկ Աբգարյանը: Վերջինս համայնքապետի պաշտոնը զբաղեցրել է 2002-2005թթ.: Հ. Աբգարյանի պարտավորության չափը՝ տույժ-տուգանքներով, կազմում է 1 մլն 295 հազար դրամ:

У бывших депутатов и их родственников есть невыполненные налоговые обязательства
В ряде общин Армавирской области не могут собрать налоги с лиц, имеющих крупные обязательства по линии налогов на землю и имущество. Эти суммы достигают 500 тыс. драмов и больше. В числе должников – бывшие депутаты парламента, их сыновья, а также учреждения и предприятия.
31 декабря 2019 г. администрация Армавирской области опубликовала на своем сайте данные о не уплативших налоги лицах и организациях. Согласно сайту, задолженности физических и юридических лиц, включающие как налоги, так и пени и штрафы за их неуплату, составляют 204 млн 959 тыс. драмов, а штрафы и пени за неуплату имущественного налога – 222 млн 630 тыс. драмов.
Сын бывшего депутат Национального Собрания Акопа Акопяна (он же Чойт) Армен Акопян должен мэрии Эчмиадзина 3 млн 584 тыс.драмов в качестве налога на автомобиль. Решения о взимании с Акопяна-младшего налога на принадлежащий ему автомобиль “BENTLY-CONTINENTAL GT 6.0” принимались еще в период, когда мэром города был Карен Григорян. В беседе с Hetq.am отец должника, Акоп Акопян, сообщил, что несколько лет назад произошел несчастный случай, в результате которого автомобиль сына сгорел.
“Машина не существует, и полиция знает об этом. Я не знаю, почему образовался долг”,- сказал Акопян.
Его брат, которого тоже зовут Армен, имеет в общине Норакерт здания и строения. Недоимки по линии этой недвижимости, включая штрафы и пени на общую сумму 5 млн 352 тыс.драмов, тоже не уплачены.
“Брат умер, правопреемника, который мог бы заплатить этот долг, нет”,- сообщил Акоп Акопян. Он затруднился сказать, как будут погашены эти долги.
По положению на 31 декабря 2019 г. задолженность перед администрацией общины Айгек в размере 1 млн 732 трыс. драмов имеет и бывший депутат парламента Аракел Мовсисян. Оказалось, что он не заплатил даже налог на свой автомобиль.
Бывший депутат НС от партии “Процветающая Армения” Рустам Гаспарян накопил задолженность в 2 млн 300 тыс.драмов по линии налога на автомобиль “Мерседес GL 450”. За истекшие месяцы долг вырос, поскольку по положению на 31 декабря 2019 г. он составлял 2 млн 79 тыс. драмов.
Надо сказать, что Р.Гаспарян имеет привычку не платить транспортный налог. Несколько лет назад Hetq.am писал о том, что бывший депутат не выполняет свои налоговые обязательства. В 2016 г. администрация Армавира подала два иска против Гаспаряна, который не платил имущественный налог на принадлежащие ему автомобили “Мерседес Бенц GL450 4MATIC” и “Ниссан Армада 5.6”.
Суд удовлетворил иск частично, взыскав с Р.Гаспаряна часть суммы. Но, как выяснилось, бывший депутат и после этого не стал платить налоги.
Согласно опубликованным данным, невыполненные налоговые обязательства на сумму около 7 млн драмов имеет также Эчмиадзинский консервный завод.
Около 2 млн 125 тыс. драмов составляет задолженность по налогам компании ”Эчмиадзинский хлеб”, которая принадлежит семье бывшего депутата парламента Манвела Григоряна. Несмотря на неоднократные решения мэрии по вопросу неуплаченных компанией налогов, проблема остается нерешенной.
Задолженность по линии налогов на недвижимость есть и у бывшего главы Эчмиадзина Грачика Абгаряна. Должность мэра он занимал в 2002-2005 гг. Размер задолженности Абгаряна , включая пени и штрафы, составляет 1 млн 295 тыс. драмов.