Սամվել Մայրապետյանի նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը
«Հ2» հեռուստաընկերության սեփականատեր Սամվել Մայրապետյանի նկատմամբ խափանման միջոց ընտրվեց կալանավորումը:
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Արտուշ Գաբրիելյանի, քիչ առաջ հրապարակեց վերը նշված որոշումը: Այս մասին «Հետքի» հետ զրույցում ասաց Մայրապետյանի պաշտպաններից Լուսինե Սահակյանը՝ ակնհայտ ապօրինի որակելով այս որոշումը:
Նշենք, որ կաշառք տալուն օժանդակելու մեջ մեղադրվող Մայրապետյանի նկատմամբ նախկինում ընտրված խափանման միջոց անձնական երաշխավորությունը վերացվել է օրեր առաջ: Ըստ ՀՔԾ-ի՝ Մայրապետյանը խախտել է այս խափանման միջոցի պայմանն ու խուսափել վարույթն իրականացնող մարմնի կանչով ներկայանալուց:
Նման պայմաններում Մայրապետյանի նկատմամբ հետախուզում էր հայտարարվել և նրան կալանավորելու միջնորդություն ներկայացվել դատարան, որը, փաստորեն, բավարարվել է:
Մայրապետյանին բուժման նպատակով երկրից թույլատրվել էր դուրս գալ 2019-ի հունվարի 25-ին։ Նրա համար անձնական երաշխավորություն էին տվել Առողջապահության նախարարության գլխավոր նյարդավիրաբույժ Ռուբեն Ֆանարջյանը և Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգի ղեկավար Տեր Վահրամ քահանա Մելիքյանը՝ յուրաքանչյուրը վճարելով 15 մլն դրամ։

Мерой пресечения в отношении Самвела Майрапетяна избран арест
В отношении владельца телекомпании “Второй канал” Самвела Майрапетяна избрана мера пресечения в виде ареста. Такое решение немногим ранее огласил ереванский суд общей юрисдикции под председательством судьи Артуша Габриеляна. Об этом Hetq.am сообщила защитник Майрапетяна Лусинэ Саакян, назвавшая принятое решение “незаконным”.
Отметим, что избранная ранее в отношении владельца “Второго канала” мера пресечения в виде личного поручительства несколько дней назад была изменена. Самвел Майрапетян, как известно, обвиняется в содействии даче взятки. Согласно сообщению Специальной следственной службы, он нарушил условия меры пресечения и уклонился от явки по вызову осуществляющего производство органа.
В этой ситуации С.Майрапетян был объявлен в розыск, а в суд было представлено ходатайство о его аресте, которое фактически уже удовлетворено.
В январе 2019 г. Майрапетяну было разрешено выехать из страны с целью лечения. За него поручились главный нейрохирург Министерства здравоохранения Рубен Фанарджян и руководитель информационной системы Первопрестольного святого Эчмиадзина, священник Ваграм Меликян. Каждый из них заплатил по 15 млн драмов.
Последние в ходе допроса в ССС сказали, что не могут обеспечить явку Майрапетяна в осуществляющий производство орган.