Նիկոլ Փաշինյանը և Շառլ Միշելը քննարկել են Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններին վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն աշխատանքային այցով ժամանել է Բրյուսել: ՀՀ կառավարության ղեկավարը նախ հանդիպում է ունեցել Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի հետ:
Վարչապետի պաշտոնական կայքը տեղեկացնում է, որ տեսալուսանկարահանման արարողությունից հետո Հայաստանի վարչապետը և Եվրոպական խորհրդի նախագահը քննարկել են Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններին վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ: Քննարկման առանցքում է եղել Հայաստանում իրականացվող ժողովրդավարական բարեփոխումների լայն օրակարգը:
Շառլ Միշելը ողջունել է վարչապետի այցը և նշել, որ այն լավ հնարավորություն է քննարկելու համագործակցության հետագա քայլերը, այդ թվում` Հայաստանի ժողովրդավարական բարեփոխումների արդյունավետ իրականացման ուղղությամբ:
Վարչապետը կարևորել է ԵՄ-ի կողմից Հայաստանի բարեփոխումներին աջակցությունը և վստահություն հայտնել, որ պարոն Միշելի` Եվրոպական խորհրդի նախագահի պաշտոնը ստանձնելուց հետո ևս ՀՀ-ԵՄ գործակցությունը կշարունակի զարգանալ արդյունավետ: «Եվրոպական միությունը մեր բարեփոխումների իրականացման հիմնական գործընկերն է, դրանց իրականացման գործում մենք ամեն պահի զգացել ենք ԵՄ-ի օգտակար աջակցությունը»,-ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել էլ ավելի զարգացնել ՀՀ-ԵՄ հետագա համագործակցությունը, այդ թվում՝ առևտրատնտեսական կապերը:
Եվրոպական խորհրդի նախագահն ընդգծել է, որ կարևորում է Հայաստանի ընտրած բարեփոխումների ճանապարհը և հավելել, որ Եվրոպական միությունը շարունակելու է ակտիվորեն համագործակցել և աջակցել մեր երկրին` ժողովրդավարական, այդ թվում` դատաիրավական ոլորտում բարեփոխումները կյանքի կոչելու համար:
Նիկոլ Փաշինյանը և Շառլ Միշելը մտքեր են փոխանակել հունիս ամսին Բրյուսելում կայանալիք Արևելյան գործընկերության առաջիկա գագաթնաժողովից իրենց սպասելիքների շուրջ:
Վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է` Հայաստանը հետևողականորեն առաջ է շարժվելու ժողովրդավարության զարգացման ու այն ամրապնդելու ուղղությամբ, մարդու իրավունքների պաշտպանությունը և օրենքի լիարժեք գերակայությունն ապահովելու նպատակով:

Никол Пашинян и Шарль Мишель обсудили широкий круг касающихся отношений Армения-ЕС вопросов
Премьер-министр Никол Пашинян с рабочим визитом прибыл в Брюссель. Глава правительства Армении сначала встретился с председателем Европейского совета Шарлем Мишелем. После церемонии фотографирования премьер-министр Армении и председатель Европейского совета обсудили широкий круг вопросов, касающихся отношений Армения-ЕС. В центре обсуждения была широкая повестка реализуемых в Армении демократических реформ.
Шарль Мишель приветствовал визит премьер-министра и отметил, что это хорошая возможность обсудить дальнейшие шаги сотрудничества, в том числе эффективное осуществление демократических реформ в Армении.
Премьер-министр подчеркнул важность поддержки ЕС реализуемым в Армении реформам и выразил уверенность в том, что после вступления г-на Мишеля на пост председателя Европейского совета партнерство Армения-ЕС также продолжит эффективно развиваться. “Европейский союз является основным партнером в реализации наших реформ, мы постоянно чувствовали поддержку ЕС в их осуществлении”, - сказал Никол Пашинян.
Стороны выразили готовность к дальнейшему развитию сотрудничества Армения-ЕС, в том числе торгово-экономических отношений.
Председатель Европейского совета подчеркнул важность выбранного Арменией пути реформ и добавил, что Европейский союз продолжит активно сотрудничать и помогать нашей стране в реализации демократических, в том числе и судебно-правовых реформ.
Никол Пашинян и Шарль Мишель обменялись мнениями о своих ожиданиях от предстоящего в Брюсселе в июне саммита Восточного партнерства.
Премьер-министр Пашинян подчеркнул, что Армения будет последовательно продвигаться вперед в деле развития и укрепления демократии с целью защиты прав человека и полноценного обеспечения верховенства закона.