Արա Պապյանի մուտքը Վրաստան ևս արգելված է․ «Վրացիք ինչի՞ց են ենթադրել, որ Վրաստան մուտքը ինձ ինչ-որ բանի համար պետք է»
2000 – 2006թթ․ Կանադայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան, այնուհետև «Մոդուս Վիվենդի» կենտրոնի հիմնադիր նախագահ Արա Պապյանի մուտքը Վրաստան արգելված է։ Այդ մասին նա իմացել է երեկ։ Արգելքի մասին «Հետքի» հարցերին պատասխանել է Արա Պապյանը։
Պրն. Պապյան, որքա՞ն ժամանակ է՝ արգելված է Ձեր մուտքը Վրաստան։
Ես չգիտեմ՝ որքան ժամանակ է արգելված։ Ես իմացել եմ, երբ ինձ Միգրացիոն ծառայությունից են զանգահարել, ես իրենց միջոցով եմ իմացել երեկ։ Զանգել են, գնացել եմ հանդիպման, հարցրել եմ՝ ինչքան ժամանակ է իմ մուտքն արգելված, իրենք ասել են՝ չգիտեն, հստակ պատասխան չտվեցին։
Միգրացիոն ծառայությունը որտեղի՞ց է իմացել՝ ինչ-որ ցուցակ են ստացե՞լ Վրաստանից։
Ենթադրում եմ, որ իրենք ինչ-որ ցուցակ ունեն։
Չե՞ն ասել պատճառները, թե ինչու են արգելել Ձեր մուտքը։
Պատճառների մասին հարցրի, էլի չգիտեին։
Վերջին անգամ ե՞րբ եք այցելել Վրաստան։
Վերջին անգամ Վրաստան 7 տարի առաջ եմ գնացել։ Դրանից հետո երբ է արգելափակվել՝ չգիտեմ, դա եղել է տարիներ առաջ, թե օրեր առաջ՝ չեմ կարող ասել։
Սոցիալական ցանցում գրել եք, որ Վրաստանի մասին գիտական հոդվածներ՝ փաստեր և փաստաթղթեր եք հրապարակել։ Ի՞նչ բովանդակություն ունեն դրանք, որ կարող էին Վրաստանի իշխանությունների զայրույթն առաջացնել։
Ես ընդհանրապես Վրաստանով չեմ զբաղվում, զբաղվում եմ միջազգային հարաբերություններով և միջազգային իրավունքով։ Երեք հոդված կա, որ ինչ-որ ձևով առնչվում է Վրաստանին, գուցե դա է պատճառ հանդիսացել։
Մեկն այն է, որ ես, քանի որ հաճախ եմ գրում պետությունների սահմանների առաջացման իրավական հիմքերի մասին, մի փաստաթուղթ եմ հրապարակել և գրել, որ Հայաստանի և Վրաստանի սահմանը որոշվել է Վրաստանի կոմունիստական կուսակցության մի որոշմամբ։ Դա հենց 1921 թվականի որոշումն է․ ոնց որ Ղարաբաղում է եղել, նույնն էլ եղել է էդ հատվածում։ Իմ հոդվածները ոչ թե քաղաքագիտական վերլուծություններ են, որ կարող էին իրենց դուրը գալ կամ չգալ, ուղղակի տարբեր պատմական փաստերի հրապարակումն էր։
Երկրորդ հոդվածն այն մասին էր, որ Վրաստանը ստորագրել է ազգային փոքրամասնությունների վերաբերյալ մի շարք կոնվենցիաներ, այդ թվում՝ Լեզուների խարտիան, որը չի հարգում։
Երրորդն էլ վերաբերում է հայ-թուրքական հարաբերություններին, բայց քանի որ այնտեղ ես վկայակոչել եմ թուրք դեսպանի նամակը Բրիտանիայի արտգործնախարարին՝ 1945-ին, որտեղ թուրք դեսպանն ասում է, որ Մոսկվայի պայմանագիրը ստորագրելուց առաջ Ստալինը մեզ առաջարկեց, որ Սուրմալուն անցնի թուրքերին, և դրա փոխարեն թուրքերը Բաթումի մարզի հյուսիսը՝ Բաթում նավահանգստով, տան Վրաստանին, այս փաստաթուղթն եմ հրապարակել։
Ես ենթադրում եմ, որ կարող է այդ 3 հոդվածներից մեկը լինի պատճառը կամ երեքը միաժամանակ։ Ուզում եմ ասել, որ սա պատմական փաստի վկայակոչում է, ոչ թե իմ գնահատականը կամ վերլուծությունը։
Վրաստանի իշխանությունները զգայուն են Ջավախքի վերաբերյալ հնչեցրած քննադատություններում և վերլուծություններում։ Դուք մամուլի ասուլիսներում կամ առանձին հարցազրույցներում կոշտ դիրքորոշում արտահայտե՞լ եք Ջավախքին առնչվող հարցերում։
Եթե ես խոսում եմ լեզվի հարգման մասին, այդտեղ Ջավախքն է, եթե ես խոսում եմ Հայաստան-Վրաստան սահմանի վերաբերյալ իրենց կուսակցության որոշման մասին, էլի Ջավախքի հարցն է։ Մյուսն էլ Բաթումն է։ Բայց հարցն այն է, որ սա պատմական փաստի արձանագրում է՝ հիմնված փաստաթղթերի վրա, սա իմ, այսպես ասած, ենթադրությունը կամ դիրքորոշումը չէ։ Իրենք դեմ են դրան, թող գրեն համապատասխան գիտական հոդված և հերքեն։ Իրենք առավելագույնն ինձ կարող են մեղադրել, որ, օրինակ, կեղծել եմ փաստաթուղթը, բայց այդպես չէ։ Ես հղումը կատարել եմ, թող գնան, տեսնեն, որ ես չեմ կեղծել, այլ ճշգրտորեն վկայակոչել եմ։ Բայց իրենք, լինելով 20-րդ դարի պետություն, ժողովրդավար պետություն և հավակնելով Եվրամիության անդամ դառնալուն՝ փորձ են անում պարզապես ճնշումների միջոցով փակել ազատ խոսքի և ազատ մտքի ճանապարհը։ Ես այդ երեք հոդվածներում որևէ տեղ վիրավորական, անհարգալից խոսք չեմ գրել ոչ Վրաստանի, ոչ վրաց ժողովրդի նկատմամբ, պարզապես կա փաստի արձանագրում։
Ձեռնարկելո՞ւ եք ինչ-որ միջոց, օրինակ՝ ԱԳՆ-ի կամ այլ գերատեսչության միջամտությամբ, որ Ձեր մուտքի արգելքը հանեն։
Ոչ, ես չեմ ձեռնարկելու։ Ճիշտ ասած՝ ինձ նման առաջարկ եղավ Միգրացիոն ծառայության իրավաբանների և մասնագետների կողմից, որոնք ինչ-որ ցուցակ ունեն, հարց հնչեց, թե արդյոք ես պատրաստ եմ ինչ-որ հոդվածներով կամ այլ բաներով հանդես չգալ, որպեսզի իրենք հետամուտ լինեն սահմանը բացելու հարցում, ես ասացի, որ պատրաստ չեմ։ Ես գրել և գրելու եմ, և դա պատմական ճշմարտություն է։ Այսինքն՝ ոչ մեկին չեմ վիրավորել, չեմ վիրավորելու, բայց եթե վաղը ձեռքումս հայտնվեց մի փաստաթուղթ, որը հետաքրքիր է, ինչո՞ւ չպիտի հրապարակեմ, միայն նրա համար, որ Վրաստանի իշխանավորներին դա դուր չի՞ գալիս։ Ես Հայաստանում էլ շատ բան եմ գրում և հրապարակում, որը մեր իշխանավորների դուրը չէր գալիս կամ հիմա էլ չի գալիս։ Դա դեռ չի նշանակում, որ ես լուռ պիտի նստեմ տեղս։
Բնական է, որ եթե Վրաստանի հետ պիտի խոսեն, ասեն, որ Պապյանը զղջացե՞լ է։ Ինձ ընդհանրապես պետք չէ Վրաստանի մուտքը։ Ես չեմ հասկանում՝ վրացիք ինչից են ենթադրել, որ էդ մուտքը Վրաստան ինձ ինչ-որ բանի համար պետք է։
Հոդվածները իմ ենթադրություն են, որովհետև իրենք էլ չգիտեն պատճառը, ես էլ չգիտեմ պատճառը։ Ինձ հարցրել են, թե ինչը կարող էր լինել արգելքի պատճառը, ես ասել եմ, որ երբևէ գործունեություն ո՛չ Թբիլիսիում, ո՛չ Ջավախքում չեմ ծավալել, չեմ էլ եղել Ջավախքում խելքը գլխին։ Մի անգամ Ջավախքով Թուրքիա եմ գնացել։ Այսինքն՝ ի տարբերություն շատերի, ո՛չ Ջավախքից եմ, ո՛չ ազգական ունեմ, ո՛չ էլ եղել եմ այդ կողմերում։ Հետևաբար, եթե չկան գործողություններ, ես ենթադրում եմ, որ իմ առնչությունը Վրաստանի հետ իմ հոդվածներն են, բայց կարող է դա չլինի պատճառը։ Ես նաև չեմ բացառում, որ թուրքերի կամ ադրբեջանցիների դուրն եկած չլինեմ, և իրենք էդ ձևով փորձեն ինձ սև ցուցակների մեջ մտցնել։ Դա էլ չեմ բացառում։
Ես Վրաստանի շահերի պաշտպանության տեսակետից շատ բան եմ արել․ Արևմուտքում ներկայացրել եմ որպես պրոարևմտյան երկիր, Վրաստանի շահերն եմ պաշտպանել այն ժամանակներում, երբ Վրաստանը ներկայացուցչություն չուներ Կանադայում, հազար ու մի բան են արել։ Վրացիները պետք է մի քիչ հասկանան, որ չի կարելի նման անհեռատես քայլերով բարեկամներ կորցնել։
Հ․գ․ ՏԿԵՆ Միգրացիոն ծառայությունը խոստացել է որոշ պարզաբանումներ տալ ավելի ուշ։ Այն կներկայացնենք առանձին։

Ара Папяну запретили въезд в Грузию: “Почему грузины решили, что въезд в Грузию мне для чего-то нужен?”
Чрезвычайному и Полномочному послу Армении в Канаде в 2000-2006 гг., учредителю и руководителю Центра “Модус Вивенди” Ара Папяну запрещен  въезд в Грузию. Об этом г-н Папян узнал вчера. Он согласился ответить на вопросы Hetq.am о введенном грузинской стороной запрете.
Г-н Папян, как давно Вам запретили въезжать в Грузию?
Я не знаю. Об этом мне стало известно вчера, после звонка из Миграционной службы. Именно от них я и узнал. Во время встречи я поинтересовался, на какой срок введен запрет, но они ничего не смогли сказать.
Как Миграционная служба узнала о запрете на Ваш въезд в Грузию? Они получили список?
Предполагаю, что у них есть какой-то список.
Вам не сообщили причину запрета?
Я спросил о причинах, но они ничего не знали.
Когда Вы в последний раз были в Грузии?
Семь лет назад. И я не знаю, когда после этого был введен запрет на мое посещение этой страны – несколько лет назад или несколько дней назад.
В социальной сети Вы написали о том, что опубликовали научные статьи о Грузии, в которых изложены некоторые факты и материалы. Какого содержания эти публикации, если вызвали гнев грузинских властей?
Грузией я вообще не занимаюсь, моя сфера -  международные отношения и международное право. Есть три статьи, которые так или иначе касаются Грузии. Может, они и стали причиной… Я часто пишу о правовых основах появления границ между государствами, поэтому опубликовал документ, в котором говорилось, что граница между Арменией и Грузией была определена решением Компартии Грузии. Это как раз решение 1921 года. То, что сделали в Карабахе, то же самое было сделано и в этом регионе. Мои статьи не содержат политологический анализ, который мог им понравиться или не понравиться, это всего лишь публикация различных исторических фактов.
Во второй статье говорилось о том, что Грузия подписала ряд конвенций о нацменьшинствах, в том числе Хартию о языке, которую, однако, не уважает.
Третья статья касалась армяно-турецких отношений, но поскольку там я ссылаюсь на написанное в 1945 г. письмо турецкого посла министру иностранных дел Британии, в котором посол сообщает, что до подписания Московского договора Сталин предложил передать уезд Сурмалу туркам, чтобы турки взамен отдали Грузии север Батумской области вместе с портом Батуми. Вот этот документ я и опубликовал. Предполагаю, что причиной могла быть одна из этих трех статей или все три одновременно. Хочу сказать, что это всего лишь констатация исторического факта, а не моя оценка или мой анализ.
Власти Грузии очень остро реагируют на критику или аналитические публикации, касающиеся Джавахка. Во время пресс-конференций или в отдельных интервью Вы высказывали жесткую позицию по вопросам Джавахка?
Если я говорю об уважении к языку, то обязательно затрагиваю вопрос Джавахка. Если я говорю о решении их партии относительно границы между Арменией и Грузией, то опять встает вопрос Джавахка. Другая тема – Батуми. Однако это основанная на документах констатация исторического факта, а не мое предположение или моя позиция. Если они против, пусть напишут соответствующую научную статью с опровержением. Максимум, в чем они могут меня обвинить, это в фальсификации документа, но это абсолютно не так. Я привел ссылку, пусть посмотрят и убедятся, что я ничего не фальсифицировал, а изложил все в точности. Но они, будучи демократическим государством, претендуя на членство в Евросоюзе, пытаются путем оказания давления заблокировать свободу слова и свободу мысли. Ни в одной из этих трех статей я не допустил оскорбительного или неуважительного слова ни в адрес Грузии, ни в адрес грузинского народа. Это всего лишь констатация фактов.
Собираетесь ли Вы предпринять какие-либо шаги, например прибегнуть к посредничеству МИД или другого ведомства, для снятия запрета на Ваш въезд?
Нет, не собираюсь. Честно говоря, мне поступило предложение от юристов и специалистов Миграционной службы, у которых есть некий список. Прозвучал вопрос, готов ли я не выступать с какими-либо статьями или публикациями, чтобы они могли добиваться открытия для меня границы, но я ответил, что не готов. Я писал и буду писать, потому что это историческая правда. Я никого не оскорблял и не собираюсь оскорблять, но если завтра у меня окажется интересный документ, почему я не должен буду его публиковать только потому, что это не нравится властям Грузии? Я и в Армении пишу о многом, что не нравилось и сейчас не нравится властям. Но это же не значит, что я должен молчать.
Если они собираются говорить с Грузией, то там, естественно, спросят, раскаялся ли Папян. Мне вообще не нужен въезд в Грузию. Не понимаю, почему грузины решили, что въезд в Грузию мне для чего-то нужен.
Статьи – это мое предположение, потому что ни им, ни мне причина неизвестна. Меня спросили, что могло стать причиной запрета, я сказал, что никогда не разворачивал деятельность ни в Тбилиси, ни в Джавахке, где даже толком не был. Один раз мне пришлось ехать в Турцию через Джавахк. То есть в отличие от многих я родом не из Джавахка, у меня там нет родственников. А если нет действий, то предполагаю, что моя причастность к Грузии обусловлена моими статьями. Возможно, однако, что причина даже не в этом. Я также не исключаю, что мог не понравиться туркам или азербайджанцам, и они таким образом пытаются включить меня в черный список.
Я многое сделал в плане защиты интересов Грузии: в тот период, когда Грузия не имела представительства в Канаде, я представлял ее как прозападную страну. Да и не только это. Грузины должны понимать,что нельзя подобными недальновидными шагами терять друзей.
P.S. Миграционная служба пообещала попозже представить некоторые разъяснения, которые мы опубликуем отдельно.