Կառավարության նիստը սկսվեց կորոնավիրուսի կանխարգելման մասին քննարկմամբ
Կառավարության արդեն երրորդ նիստը սկսվում է կորոնավիրուսի մասին քննարկմամբ: Փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը, մինչ բուն օրակարգի հաստատումը, հետաքրքրվեց կորոնավիրուսի կանխարգելմանն ուղղված աշխատանքներով:
Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը խոսեց երեկ արձանագրված 3 նոր դեպքերի մասին:
«Այս պահին ունենք կորոնավիրուսով վարակի հաստատված չորս դեպք: Պացիենտներից երեքը այս պահին սիմպտոմներ չունեն, չնայած դիմելու պահին ունեցել են ջերմություն, և միայն մեկն ունի գանգատներ՝ աջակողմյան թոքաբորբ և ջերմություն, որը բուժում է ստանում, մնացած պացիենտները որևէ բուժում չեն ստանում»,- նշեց Ա. Թորոսյանը:
Նախարարի խոսքով՝ պացիենտները Հայաստան են ժամանել Իտալիայից: Ժամանման պահին որևէ գանգատ չեն ունեցել, սակայն գտնվել են մասնագետների հսկողության տակ թե՛ տնային այցերի, թե՛ հեռախոսակապի միջոցով: Գանգատների ի հայտ գալուն պես հոսպիտալացվել են, և նրանց մոտ հաստատվել է վիրուսի առկայությունը:
Այդ օրերին պացիենտների հետ շփման մեջ եղած անձանց հայտնաբերում և մեկուսացնում են, արդեն 10 անձ մեկուսացվել է հատուկ պահման վայրում, որտեղ ևս 31 հոգի կա:
Հիշեցնենք, որ երեկ երեկոյան կոնորավիրուս էր հայտնաբերվել Իտալիայից ժամանած 2 Հայաստանի քաղացիների և 1 Իտալիայի քաղաքացու մոտ: Նրանք այժմ գտնվում են Նորքի ինֆեկցիոն հիվանդանոցում:

Заседание правительства началось с обсуждения вопроса о профилактике коронавируса
Уже третье заседание правительства начинается с обсуждения вопроса о коронавирусе. До утверждения повестки вице-премьер Тигран Авинян поинтересовался мероприятиями по профилактике заболевания.
Министр здравоохранения Арсен Торосян соообщил о трех новых случаях заражения коронавирусом.
“На данный момент мы имеем четыре подтвержденных случая. У трех пациентов симптомы отсутствуют, хотя на момент обращения у них была температура. И только у одного пациента выявлена правосторонняя пневмония и температура. Он получает лечение. Остальные пациенты лечения не получают”,- сказал А.Торосян.
По словам министра, в Армению зараженные коронавирусом лица прибыли из Италии. На момент прибытия у них не было жалоб, тем не менее специалисты установили над ними контроль в виде посещений на дому и общения по телефону.
Как только у этих граждан появились жалобы, их сразу госпитализировали. Тесты дали положительный результат.
Все лица, которые в эти дни общались с заболевшими, выявляются и изолируются. На данный момент изолировано 10 человек. Все они доставлены в место особого содержания, где уже находится 31 человек.
Напомним, что вчера вечером коронавиру был обнаружен у двух прибывших из Италии граждан Армении и одного гражданина Италии. Они переведены в инфекционную больницу в Норке.
На снимке: заседание комиссии, координирующей работы по предупреждению распространения коронавируса.