Պատմական հողի կատեգորիայի փոփոխման որոշումը կվերանայվի․ փոխնախարարը մանրամասնում է
Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի փոխնախարար Նարինե Խաչատուրյանը վստահեցնում է, որ քայլեր են ձեռնարկվում Արտաշատի պատմական հողերի կատեգորիայի փոփոխման որոշումը վերանայելու ուղղությամբ։
«Դիմելու ենք Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածների նախարարություն՝ չեղարկելու Լուսառատի տարածքում հողերի նպատակային նշանակությունը փոխելու մեր նախորդ գրությունը»,– «Հետք»-ին տված պարզաբանման մեջ ասաց փոխնախարարը։
Նախորդ շաբաթ գրել էինք, որ Արարատի մարզի Լուսառատ համայնքի տարածքում գտնվող պատմական հողերի նշանակությունը փոխվել էր՝ դառնալով հասարակական կառուցապատման կատեգորիայի։ Լուսառատի բնակիչները մեզ տեղեկացրել էին, որ Արտաշատ քաղաքատեղիի բլուրներից երկուսի տարածքում Արարատի մարզպետի համագյուղացին ծրագրել է «Նոյան տապանի» տեսքով հյուրանոց կառուցել։
Մշակութային ոլորտը համակարգող փոխնախարար Խաչատուրյանը հայտնեց, որ տարածքում սկսվել է հնագիտական նոր գործընթաց, ի հայտ են եկել նոր հանգամանքներ, որոնք, հնարավոր է, փոխեն նախագծի ընթացքը:
Նա ասաց, որ նոր տեխնոլոգիաների միջոցով տեսել են, որ ընդերքում բավական հարուստ քաղաքաշինություն կա։ «Հանդիպել ենք նաև հնագետների հետ, նրանք մեզ կուղարկեն համապատասխան հիմնավորող փաստաթուղթ, ըստ որի՝ հողի ընդերքում պատմամշակութային կոթողներ կան»,- ասաց փոխնախարարը: Կիրականացվի նաև Լուսառատի տարածքի նոր քարտեզագրում:
Արարատի մարզպետ Գարիկ Սարգյանը մեր գրավոր հարցմանն ի պատասխան որևէ նոր բան չի հայտնել։ Պարզապես նշել է, որ մարզպետարանը ստացել է հողերի կատեգորիան փոխելու մասին Լուսառատի համայնքապետարանի կազմած փաթեթը և դրան ընթացք է տվել։ «Փաստաթղթերի փաթեթը քննարկվել է հողերի օգտագործման ժամանակավոր սխեմաների համաձայնեցման միջգերատեսչական հանձնաժողովում և 30.12.2019թ. տրվել է թիվ 125 դրական եզրակացությունը: Ծրագիրը դեռևս գտնվում է լրամշակման փուլում, որի վերաբերյալ պատշաճ և ամբողջական տեղեկատվություն չենք կարող տրամադրել»,- նշել է Գարիկ Սարգսյանը։
Հողերի կատեգորիան փոխելու գործընթացում էական նշանակություն էր ունեցել ԿԳՄՍ նախարարության դրական եզրակացությունը։ Փոխնախարար Նարինե Խաչատուրյանը միջերատեսչական հանձնաժողովի նախագահին գրություն է ներկայացրել, որում նշել էր, թե այդ տարածքում նախարարության աշխատակիցը որևէ պատմական հուշարձան չի հայտնաբերել։ Այդ հիմքով էլ նախարարությունը դրական եզրակացություն էր տվել հողի կատեգորիան փոխելուն։ Միջգերատեսչական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունից հետո արդեն Լուսառատ համայնքի ավագանին փոխել էր բլուրների կատեգորիան։

Решение об изменении категории исторических земель будет пересмотрено: комментарий замминистра
Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Наринэ Хачатурян заверила, что предпринимаются шаги по пересмотру решения об изменении категории исторических земель в Арташате.
“Мы обратимся в Министерство территориального управления и инфраструктур с предложением аннулировать нашу предыдущую записку об изменении целевого назначения земель в общине Лусарат”,- отметила в беседе с Hetq.am заместитель министра.
На минувшей неделе мы рассказали о том, что назначение исторических земель на территории общины Лусарат в Араратской области было изменено на категорию земель общественной застройки. Жители Лусарата сообщили нам, что на двух холмах, расположенных на месте городища Арташат, односельчанин губернатора Араратской области планирует построить гостиницу в виде Ноева ковчега.
Координирующая сферу культуры замминистра Наринэ Хачатурян сообщила, что на данной территории начались новые археологические раскопки, появились новые обстоятельства, которые, возможно, изменят ход реализации проекта.
По словам замминистра, с помощью новых технологий удалось установить, что на определенной глубине имеется довольно богатый археологический пласт. “Мы встретились также с археологами, которые обещали прислать соответствующий документ с обоснованием, согласно которому в недрах земли имеются историко-культурные памятники”,- сообщила замминистра. Будет также проведено картографирование территории Лусарата.
Губернатор Арарата Гарик Саргсян в своем ответе на наш письменный запрос ничего нового не сообщил. Он лишь отметил, что администрация Лусарата прислала администрации области пакет документов, которым был дан ход. “Документы обсуждались в межведомственной комиссии по согласованию временных схем использования земель. 30.12.2019 г. было выдано положительное заключение номер 125. Программа пока находится на этапе доработки. Предоставить по этому поводу надлежащую и полную информацию не можем”,- отметил Гарик Саргсян.
В процессе изменения категории земель существенную роль сыграло положительное заключение Министерства ОНКС. По словам Наринэ Хачатурян, председателю межведомственной комиссии была направлена записка, в которой отмечалось, что сотрудник министерства не обнаружил на данной территории каких-либо исторических памятников. На этом основании МОНКС предоставило положительное заключение по изменению категории земли. После этого совет старейшин Лусарата изменил категорию исторических холмов.