Նիկոլ Փաշինյանը մանրամասնում է արտակարգ դրության անցնելու ռեժիմի պայմանները
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց` չկա որևէ այլ տեղեկատվություն, քան մինչ այս պահը իրավասու գերատեսչությունների կողմից հաղորդվածը:
«Կորոնավիրուսով հիվանդացության 30 հաստատված դեպք կա, և այդ դեպքերից 19-ը առնչվում է Էջմիածնի նշանդրեքին, երեք հոգի՝ առաջին ախտորոշված դեպքի հետ և ամենամտահոգող դեպքը երեկ ախտորոշված դեպքերն են` Երևանի արտադրական ձեռնարկություններից մեկում հայտնաբերվածները: Նրանց շփման շրջանակը պարզման փուլում է, այդ մարդիկ կմեկուսացվեն»,- ասաց Փաշինյանը:
Փաշինյանի խոսքով` կորոնավիրուսով հիվանդացած անձանց ամենաբարձր տարիքային խումբը 60-ից բարձրն է, այդ խմբի երեք անձի մոտ է հայտնաբերվել վիրուսը, որոնցից մեկի մոտ թոքաբորբ է:
Փաշինյանի խոսքով` բոլոր ախտորոշվածները լավ կամ բավարար վիճակում են:
«Այս պահի դրությամբ իրավիճակը կարելի է համարել կառավարելի: Ամենամեծ ռիսկը կապված է արտադրամասի դեպքի հետ, բայց, կարծես թե, կարողացել ենք գծանշել այդ շրջանակը: Ուղղակի նման դեպքերում երբեք չես կարող վստահ լինել, դրա համար է, որ նման որոշում կայացվեց»,- ասաց նա:
Վարչապետի խոսքով` արտակարգ իրավիճակների մասին օրենքը չի նախատեսել դրույթ համաճարակային իրավիճակների համար:
«Վերջին քսան օրվա ընթացքում ականատես ենք լինում դեպքերի, երբ մեր սիրելի հայրենակիցները միշտ չէ, որ հետևում են նախարարության առաջարկած վարքագծային կանոններին՝ ապահովելու ինչպես իրենց, այնպես էլ ուրիշների անվտանգությունը, և շատ դեպքերում իրադարձությունները կարող են զարգանալ այնպես, որ անհրաժեշտ լինի հարկադրանքի միջոցներ ձեռնարկել»,- մանրամասնեց Փաշինյանը:
Վարչապետի խոսքով` կորոնավիրուսի տարածումը կանխարգելելու նպատակով է ստեղծվել պարետատունը:
«Մենք նոր կարգավիճակ ենք տվել այն հանձնաժողովին, որը գործում է հունվարի 30-ից»,-ասաց նա:
Անդրադառնալով պարենի պաշարներին՝ Նիկոլ Փաշինյանը վստահեցրեց` երկրում բավարար պաշարներ կան, և առնվազն մեկ ամսվա համար դեֆիցիտ չի առաջանա: Փաշինյանը հավելեց` պարետապետը բավարար լիազորություններ ունի որոշումներ կայացնելու, օրինակ՝ որոշ ապրանքների արտահանումն արգելելու հարցում:
«Խիստ սահմանափակումներ կան տեղեկությունների տարածման առումով, սա բացառապես կորոնավիրուսի հետ է կապված և չի նշանակում, որ ագելվելու է Կառավարության աշխատանքի որևէ քննադատական հրապարակումը: Սահմանափակումը վերաբերում է միայն վիրուսի հետ կապված տեղեկություններ տարածելուն»,- ասաց նա` հավելելով, որ հանրությունը, թերևս, այս ժամանակահատվածում տեսել է, թե ինչպես Է Կառավարությունը րոպե առաջ փորձում հանրությանը տեղեկացնել վիրուսի հետ կապված ցանկացած նոր իրավիճակի մասին:
Վարչապետը նաև հավելեց, որ երկրի ողջ տարածքով արգելվել են հանրային հավաքները, ինչպես` հարսանիքներ, նշանդրեքներ, հուղարկավորություններ:
«Զգայուն է թաղումների հարցը, մենք ոչ թե ի սկզբանե սահմանափակումներ ենք դնում, այլ կարող են լինել համաճարակային կենտրոններ, որ իրավիճակից ելնելով՝ մասնակիցների թիվը սահմանափակվի, չլինի քսանից ավելի»,- ասաց նա:

Никол Пашинян разъяснил условия режима чрезвычайного положения
В связи с введением в стране чрезвычайного положения в парламенте было созвано специальное заседание.
Выступивший на заседании премьер-министр Никол Пашинян сообщил, что на данный момент подтверждены 30 случаев коронавируса,19 из которых связаны с обручением в Эчмиадзине, три – с первым диагностированным случаем, однако наибольшую обеспокоенность вызывает случай заражения на ереванском производственном предприятии. Круг контактов этих лиц уточняется, они изолированы”,- сказал Пашинян, отметив, что все зараженные чувствуют себя хорошо или удовлетворительно.
“На данный момент ситуацию можно считать управляемой. Самые большие риски связаны с выявлением коронавируса на производственном предприятии, но нам как будто удалось очертить этот круг. Просто в таких случаях никогда ни в чем нельзя быть уверенным, поэтому и было принято такое решение”,- сказал премьер.
По словам Пашиняна, в законе о чрезвычайном положении не предусмотрен пункт, касающийся эпидемиологических ситуаций.
“За последние двадцать дней мы стали свидетелями случаев, когда наши уважаемые соотечественники не всегда следовали рекомендованным министерством здравоохранения правилам поведения с целью обеспечения как их безопасности, так и безопасности других граждан. И во многих случаях события могут развиваться так, что возникнет необходимость в применении принудительных мер”,- сказал Пашинян.
По словам премьера, с целью пресечения распространения коронавируса создана комендатура. “Комиссии, которая работает с 30 января, мы придали новый статус”,- пояснил глава правительства.
Касаясь продовольственных запасов, Никол Пашинян заверил, что в стране достаточно продовольствия и как минимум в течение месяца дефицита не будет. Премьер также добавил, что у комендата досточно полномочий для того, чтобы, например, запретить экспорт определенных товаров.
“Строгие ограничения вводятся в вопросе распространения сведений, что связано исключительно с распространением коронавируса и не означает, что будет запрещена критика в адрес правительства”,- подчеркнул Никол Пашинян, добавив, что по всей стране действует запрет на общественные собрания, связанные со свадьбами, обручениями, похоронами.