Արսեն Թորոսյան․ «Կորոնավիրուսի հաստատված դեպքերի թիվը դարձավ 122»
Կորոնավիրուսի ևս 7 հաստատված դեպք ունեցանք, այսինքն՝ հաստատված դեպքերի քանակն այս պահին դարձավ 122: Նոր դեպքերը կրկին կապված են արտադրամասում եղած օջախի հետ։ Այս մասին Կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը։
Նախարարը կանխատեսում է, որ արտադրամասի հետ կապված այլ ախտորոշումներ ևս կլինեն։
«Սպասում ենք, որ ամեն դեպքում արտադրամասից ախտորոշված պացիենտների թիվը շատանալու է՝ կապված դրա մեծության և աշխատանքների կազմակերպման բնույթի հետ»,- ասաց Թորոսյանը։
Պացիենտների առողջական վիճակին անդրադառնալով՝ Թորոսյանը նշեց, որ որևէ լուրջ խնդիր ունեցող անձ չկա, որևէ մեկի կյանքին վտանգ չի սպառնում։
«Հիմնականում չեն ջերմում, շատ փոքր մասը՝ մոտ 40 %-ի ջերմությունը տատանվում է 37 և 38 աստիճանի միջակայքում, մի քանի անձ 38-ի և 39-ի միջակայքում է ջերմում, 39-ից բարձր ջերմություն չունենք»,- ասաց Արսեն Թորոսյանը՝ նշելով, որ դա պայմանավորված է և՛ այն հանգամանքով, որ պացիենտները հսկողության տակ են գտնվում, և՛ նրանով, որ, իսկապես, նրանց առողջական վիճակը լավ է։
Անդրադառնալով վարակակիր անձանց տարիքին՝ Թորոսյանը նշեց, որ 60 տարեկանից բարձր պացիենտները 13-ն են, որոնցից որևէ մեկը լուրջ առողջական խնդիր չունի։

Арсен Торосян: “Число подтвержденных случаев коронавируса достигло 122”
Имеем 7 новых подтвержденных случаев коронавируса. Это значит, что на данный момент число заболевших достигло 122. Новые случаи опять-таки связаны с очагом заражения на производственном предприятии. Об этом по завершении сегодняшнего заседания правительства сообщил журналистам министр здравоохранения Тигран Торосян.
По его словам, следует ждать новых случаев коронавируса, связанных со случаем на предприятии.
“В любом случае мы ожидаем, что в зависимости от масштаба этого случая и характера организации работ число пациентов увеличится”,- добавил глава Минздрава.
Касаясь состояния здоровья заболевших, Торосян отметил, что у пациентов нет каких-либо серьзных проблем, угрозы их жизни тоже нет.
“Они в основном не температурят. У 40% инфицированных температура колеблется между 37 и 38 градусами. У нескольких человек температура 38-39 градусов. Пациентов с температурой выше 39 градусов нет”,- сообщил Арсен Торосян, отметив, что это обусловлено их нахождением под контролем и хорошим самочувствием.
Касаясь возраста зараженных, глава Минздрава отметил, что 13 пациентов старше 60 лет, ни у кого из них нет серьезных проблем со здоровьем.