Անհանգստություն մեդիադաշտում. երկու լրատվամիջոցից պահանջել են հեռացնել «կորոնավիրուսի վերաբերյալ խուճապ առաջացնող տեղեկությունները»
«Առավոտ» և «Հրապարակ» թերթերի խմբագիրներին ոստիկանությունը պահանջ է ներկայացրել լրատվամիջոցների կայքերից հեռացնել կորոնավիրուսի վերաբերյալ խուճապ առաջացնող տեղեկությունները:
«Հրապարակ»-ը լուր էր հրապարակել, որ քրեակատարողական հիմնարկներում արգելվել է դատապարտյալներին և կալանավորված անձանց հանձնուքների փոխանցումը, ինչը դժգոհություն է առաջացրել վերջիններիս մոտ: Իսկ «Առավոտ»-ը հայերեն թարգմանությամբ ներկայացրել էր Ռուսաստանի Դաշնությունում տիրող իրավիճակը՝ կապված կորոնավիրուսով վարակվածների, մահացության դեպքերի հետ:
Նշենք, որ Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքով զանգվածային լրատվամիջոցների կողմից արտակարգ դրության ժամանակ արգելված հրապարակումների, հաղորդումների թողարկումն առաջացնում է տուգանքի նշանակում` 500-800 հազար դրամի չափով: Գումարի այս չափը կաշկանդող է, և շատ լրատվամիջոցներ ստիպված են «վեճի» չբռնվել կառավարության հետ ու հեռացնել նյութերը՝ մտավախություն ունենալով, որ տուգանքի ենթարկվելու դեպքում կհայտնվեն ֆինանսական վատ վիճակում:
«Այնուամենայնիվ, հասկանում ենք իրավիճակի նրբությունը, թեև չենք կիսում այն գնահատականը, որ "Эхо Москвы" ռադիոկայանում Վալերի Սոլովեի արած մեկնաբանությունը, որ Ռուսաստանում թաքցվում են դեպքերը, դա հրապարակելով՝ կարող էր խուճապ տարածվել, մանավանդ հայ հանրության մոտ: Մանավանդ այն համահունչ էր Նիկոլ Փաշինյանի նույնատիպ գրառմանը, որ այլ երկրներ գուցե ճիշտ չեն ասում թվերը: Թե հետագայում ինչ քայլեր կարվեն, դեռ չենք որոշել, քննարկել, քանի որ տանից ենք աշխատում»,-ասաց Աննա Իսրայելյանը:
«Առավոտ» օրաթերթի առցանց տարբերակի խմբագիրը նաև հավելեց՝ քանի որ տնից են աշխատում, չեն ստացել նաև ծանուցագիր, իրավական ճանապարհով գնալու համար հիմքերն էլ չկան, պարզապես ոստիկանությունից տեղեկացրել են հեռախոսազանգով՝ չբացառելով ավելի ուշ ծանուցագրի ուղարկումը:
Աննա Իսրայելյանը նշեց, որ նյութը բաղկացած է եղել երկու մասից: Հեռացվել է միայն Ռուսաստանին վերաբերող մասը, քանի որ մյուս մասը եղել է Նիկոլ Փաշինյանի ֆեյսբուքյան գրառումն է եղել: Նյութի վերջում խմբագրությունը կատարել է գրառում, թե ինչ պատճառով է նյութը խմբագրվել:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանում կորոնավիրուսի տարածմամբ պայմանավորված՝ կառավարության արտակարգ դրություն հայտարարելու մասին 16.03.2020թ. 298-Ն որոշմամբ սահմանափակումներ են մտցվել նաև լրատվամիջոցների նկատմամբ: Մասնավորապես՝ ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց, այդ թվում` զանգվածային լրատվության միջոցների կողմից, երկրի սահմաններում, ինչպես նաև հանրապետության տարածքներից դուրս վարակման առկա և նոր դեպքերի, անձանց առողջական վիճակի, վարակի աղբյուրների, առկա կամ հնարավոր վարակակիր անձանց հետ շփված այլ անձանց շրջանակի վերաբերյալ հրապարակումները կատարվում են միայն պարետատան տրամադրած տեղեկատվությանը հղում կատարելով: Նույն եղանակով է հրապարակվում նաև վարակի թեստավորում անցնող անձանց և մեկուսացվածների քանակի, ինչպես նաև խուճապի հանգեցնող կամ խուճապային իրադրություն ստեղծելու վտանգ պարունակող տեղեկությունների վերաբերյալ հրապարակումների, տեղեկատվական նյութերի, հարցազրույցների, հաղորդումների հրապարակային տարածումը, փոխանցումը, ներառյալ` ինտերնետային կայքերում և սոցիալական ցանցերում:
Կառավարության որոշման համաձայն՝ հաղորդումները չպետք է հակասեն պաշտոնական տեղեկատվությանը և պետք է հնարավորինս վերարտադրեն այն: Իսկ սահմանված դրույթների խախտմամբ կատարված հաղորդումները ենթակա են անհապաղ վերացման այն կատարած անձանց կողմից:
Բորիս Նավասարդյան. «Այլընտրանքային աղբյուրների բացակայությունը և կառավարության կողմից սահմանափակ տեղեկատվության տարածումը կարող է խուճապ առաջացնել»
Երևանի մամուլի ակումբի (ԵՄԱ) նախագահ Բորիս Նավասարդյանը «Հետք»-ի հետ զրույցում ասաց, որ տեղեկություններ չունի, թե արտակարգ դրություն հայտարարելու կառավարության որոշումից հետո քանի լրատվամիջոցի է նման պահանջ ներկայացվել, քանի որ ոչ բոլոր լրատվամիջոցներն են նման տեղեկությունները հրապարակում: Սակայն, ստացված կոնկրետ տեղեկությունները, լրատվամիջոցներին դիմելու առիթը, պատճառն արդեն անհանգստացնող են: Ավելի անհանգստացնող է, երբ չկա նույնական մոտեցում: ԵՄԱ նախագահի դիտարկմամբ՝ կան տեղեկություններ, որ տարածվում են և որևէ մեկը հեռացման պահանջ չի ներկայացվում, իսկ մյուսներին ներկայացվում է:
Բորիս Նավասարդյանն ասաց, որ այդ տարբերակված մոտեցումը հնարավոր է չունի դիտավորություն, քանի որ հնարավոր չէ ամբողջ տեղեկատվությունը վերահսկել:
Բորիս Նավասարդյանը նշեց, որ կառավարությունը, ելնելով իրավիճակից, ինքն է որոշում, թե ինչպիսի միջոցներ պետք է ձեռնարկի տեղեկատվության տարածման սահմանափակման համար: Սակայն, կասկածելի է ընտրված միջոցի համաչափությունը:
«Կարծում եմ՝ Հայաստանում տեղեկատվության տարածման առումով ծայրաստիճան բարդ իրավիճակ չէր խուճապ առաջացնելու, տարածելու առումով, որ այդպիսի խիստ միջոց է ընտրվել: Կարելի էր շատ ավելի փափուկ միջոցներով հարցը լուծել, մանավանդ, որ չի կարելի ասել՝ անհանգստությունը բնակչության մոտ մեծ է, կամ կա որևէ անվստահություն կառավարության կողմից տրամադրվող ինֆորմացիայի նկատմամբ, և լսարանի կողմից լրատվամիջոցների այլընտրանքային աղբյուրների որոնման անհրաժեշտություն կար»,-նշեց Բորիս Նավասարդյանը:
Երևանի մամուլի ակումբի նախագահի խոսքով՝ սահմանափակում մտցնելը ընդունելի մոտեցում է, սակայն պարտադիր չէ, կառավարությանը որևէ մեկը չէր պարտադրում տեղեկատվության հոսքերը սահմանափակել, նույնիսկ, եթե արտակարգ դրություն է հայտարարվել:
Հարցին, թե տեղեկատվության մեկ, տվյալ դեպում՝ պաշտոնական աղբյուրից փոխանցված տեղեկատվության մատուցումը հասարակությանը արդյոք անվստահություն չի՞ առաջացնում, քանի որ չկա այլընտրանք, Բ. Նավասարդյանը պատասխանեց. «Տեսականորեն, հնարավոր է: Խուճապ կարող է առաջացնել ոչ միայն չստուգված տեղեկությունների տարածումը, այլև տեղեկատվության պակասը: Եթե նույնիսկ այս պահին վարչապետը մանրամասն ներկայացնում է իրավիճակը, սակայն կարող է փոխվել իրավիճակը և կառավարությունը չուզենա կամ հնարավորություն չունենա այն ամբողջական տեղեկատվությունը տրամադրել, որը հետաքրքրում է հանրությանը: Այս պարագայում այլընտրանքային աղբյուրների բացակայությունը և կառավարության կողմից սահմանափակ տեղեկատվության տարածումը կարող է առաջացնել խուճապ»:
Մոտ երեք տասնյակ լրատվամիջոցների խմբագիրներ դիմել են արտակարգ դրության պայմաններում պարետի «պաշտոնը» զբաղեցնող Տիգրան Ավինյանին՝ խնդրելով պարզաբանել, թե, օրինակ, պատասխանատվության ինչ միջոցներ են նախատեսվում ԶԼՄ-ների համար, կամ՝ վերջիններս կարո՞ղ են հրապարակել կամ տարածել օտարերկրյա պետությունների ու միջազգային կառույցների պաշտոնատար անձանց՝ վարակի վերաբերյալ հայտնած տեղեկությունները, թե՞ դրանց տարածումն արգելված է ՀՀ տարածքում, արդյոք «պաշտոնական տեղեկատվությունը» բացառապես Հայաստանի պետական պաշտոնատար անձանց կողմից հայտնած տեղեկություններն են, եթե այո, ապա որո՞նք են դրանց հաղորդման եղանակները և այլն:
ԵՊՀ քաղաքացիական դատավարության ամբիոնի վարիչ, իրավաբան Վահե Հովհաննիսյանը մեզ հետ զրույցում ասաց, որ եթե կան իրավունքի որոշակի սահմանափակումներ, ապա այդ սահմանափակումների իրականացումը պետք է ապահովվի իրավաչափորեն: Ըստ նրա՝ պետք է գնահատման արժանացնել սահմանափակումներն իրականացնելու իրավաչափությունը, թե որքանով է այդ կարգը գնահատողականությունից և սուբյեկտիվ հայեցողությունից դուրս, որպեսզի հետագայում վիճարկելու և հակադրվելու համար հիմք հանդիսանա:
Վահե Հովհաննիսյանը նշեց, որ առհասարակ արտակարգ դրությունը նախատեսում է սահմանադրական իրավունքների սահմանափակում: Ընդ որում, այդ սահմանափակումը, տվյալ պարագայում նախատեսված է կառավարության որոշման մեջ:
«Իրավաբանական տեսանկյունից իրավունքի սահմանափակման վերաբերյալ որոշում կայացնելն իրավաչափ է, սակայն քանի որ «խուճապ առաջացնելը» և «խուճապ» հասկացությունները գնահատողական կատեգորիա են, այստեղ կարող ենք գործ ունենալ որոշակի սուբյեկտիվ հայեցողության հետ: Քանի որ արտակարգ իրավիճակներում պետք է հսկողությունը և ընդհանրապես պրոցեսների կառավարման աստիճանը բարձրացվի, ավելի ճիշտ է կանխման գործընթաց իրականացնել, այլ ոչ թե հետագայում պայքարել դրա հետևանքների դեմ»,-նշեց Վ. Հովհաննիսյանը:
Իրավաբանի խոսքով, լրատվամիջոցների՝ որոշ ուղղություններով հրապարակումներն արգելելը, սահմանափակելը կամ դրանք հեռացնելը կարող է ինքնին մտահոգությունների, խուճապի տեղիք տալ: Վ. Հովհաննիսյանի ասելով՝ ներկայումս հասարակության մեջ խուճապ չի նկատում, սակայն 1-2 հրապարակումները կարող են խուճապ առաջացնել, ինչը պետք է դիտարկվի պատճառահետևանքային կապի մեջ:
Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանի դիրքորոշումն այն է, որ լրատվամիջոցների աշխատանքի անհամաչափ սահմանափակումներ չեն կարող լինել։ Այս մասին «Հետք»-ին տեղեկացրեց Պաշտպանի գրասենյակի հանրային կապերի բաժնի պետ Նունե Հովսեփյանը։
«Արտակարգ դրության պայմաններում օրենքով սահմանվում է կարծիքի ազատության սահմանափակման հնարավորություն։ Կոնկրետ կառավարության որոշմամբ տրված սահմանափակումների մասով Մարդու իրավունքների պաշտպանի դիրքորոշումն այն է, որ դրանք պետք է նպատակ ունենան տրամադրելու մեր հասարակությանը համաճարակի վերաբերյալ ճշգրիտ և պաշտոնական աղբյուրներից բխող տեղեկատվություն, և սահմանափակումները պետք է մեկնաբանվեն և գործնականում կիրառվեն հենց այդ իրավաչափ նպատակի շրջանակում։ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում իրականացվում է մեդիա մոնիտորինգ և, հաշվի առնելով լրատվամիջոցների ներկայացրած մի շարք մտահոգությունները, Մարդու իրավունքների պաշտպանը նախաձեռնել է առանձին ուսումնասիրություն և հանդես կգա դիրքորոշմամբ»,-հայտնում են ՄԻՊ գրասենյակից:

Медиаполе обеспокоено: от двух СМИ потребовали удалить “сеющие панику сведения о коронавирусе”
Полиция потребовала от редакторов газет “Аравот” и “Грапарак” удалить со своих сайтов сеющие панику сведения о коронавирусе.
“Грапарак” разместила информацию о том, что в уголовно-исполнительных учреждениях запрещена передача посылок осужденным и арестованным лицам, что вызвало их недовольство. А “Аравот” опубликовала армянский перевод статьи о ситуации в России, в которой рассказывалось о распространении коронавируса и смертных случаях в этой стране.
Отметим, что Кодексом административных правонарушений публикация статей или выпуск в эфир передач, запрещенных в условиях чрезвычайного положения, наказывается штрафом в размере 500-800 тыс.драмов. Такая сумма является серьезным сдерживающим фактором, поэтому многие СМИ, опасаясь ухудшения своего финансового положения, предпочитают не вступать в “спор” с правительством и удалять материалы.
“Тем не менее, мы понимаем деликатность ситуации, хотя и не разделяем мнение о том, что комментарий Валерия Соловея радиостанции “Эхо Москвы”, в котором он говорил о сокрытии в России случаев коронавируса, может вызвать панику, причем в армянском обществе. Тем более, что эти высказывания созвучны записям Никола Пашиняна о том, что другие страны, возможно, не сообщают реальные цифры. Мы пока не решили, какие действия предпримем в дальнейшем, поскольку работаем удалённо”,- сказала редактор онлайн-версии “Аравота” Анна Исраелян.
В подобных условиях работы извещение не было получено, просто полиция сообщила об этом по телефону, не исключив, что в дальнейшем будет отправлено и извещение.
Материал, по словам Исраелян, состоит из двух частей. Удалена лишь та часть, которая касается России. Во второй части представлена фейсбуковская запись Никола Пашиняна, а в конце добавлен комментарий о том, по какой причине отредактирован данный материал.
Напомним, что в решении правительства 298-Н от 16.03.2020 г. о введении в Армении чрезвычайного положения в связи с распространением коронавируса установлены ограничения в том числе и для средств массовой информации. В частности, публикации физических и юридических лиц, включая СМИ, о круге лиц, контактировавших с уже зараженными или являющимися потенциальными вирусоносителями лицами, об уже имеющихся или новых случаях заражения как в стране, так и за ее пределами, о состоянии здоровья заболевших, об источниках заражения должны размещаться только со ссылкой на информацию, предоставленную комендатурой.
То же самое касается публичного распространения, в том числе интернет-сайтами, статей, информационных материалов, интервью, содержащих сведения о количестве протестированных и изолированных лиц, а также сведения, вызывающие панику или содержащие угрозу создания панической ситуации.
Борис Навасардян: “Отсутствие альтернативных источников и распространие правительством ограниченной информации может вызвать панику”
Председатель Ереванского пресс-склуба (ЕПС) Борис Навасардян в беседе с Hetq.am сказал, что не располагает сведениями о том, скольким СМИ после введения ЧП было предъявлено такое требование, поскольку не все средства информации публикуют такого рода информацию. Однако полученные конкретные данные и причины обращения к СМИ вызывают обеспокоенность. Но еще больше беспокоит отсутствие одинакового подхода. По утверждению председателя ЕПК, получены сведения о том, что от одних СМИ требуют удалять те или иные материалы, а от других – нет.
Такой выборочный подход, возможно, не имеет под собой умысла, поскольку контролировать весь объем информации невозможно.
Правительство, исхоя из ситуации, само решает, какие средства использовать для ограничения распространения информации. Однако сомнение вызывает соразмерность выбранного средства, считает Б.Навасардян.
“Думаю, ситуация в Армении в плане распространения информации не была настолько сложной, чтобы вызвать панику и прибегнуть к столь жестким мерам. Вопрос можно было бы решить в более мягкой форме, тем более, что нельзя говорить о том, что население проявляет чрезмерную обеспокоеннсть”,- отметил председатель ЕПК.
По словам Навасардяна, введение ограничений – приемлемый подход, однако никто не принуждал правительство к ограничению информационных потоков, даже в условиях чрезвычайного положения. На вопрос, не вызовет ли предоставление информации из одного, в данном случае официального, источника, недоверие у общественности, особенно в условиях отсутствия альтернатив, наш собеседник ответил: “Теоретически это возможно. Панику может вызвать не только распространение непроверенных сведений, но и недостаток информации. Даже если премьер-министр подробно обрисовывает ситуацию на данный момент, то в случае изменения ситуации правительство не захочет или не будет иметь возможность предоставить общественности всю интересующую ее информацию. В этом случае отсутствие альтернативных источников и распространение правительством ограниченной информации может вызвать панику”.
Редакторы около трех десятков СМИ обратились к занимающему в период чрезвычайного положения ”должность” коменданта Тиграну Авиняну с просьбой разъяснить, какие меры ответственности предусмотрены для СМИ, могут ли они публиковать или распространять сведения о коронавирусе, предоставленные официальными лицами иностраных государств или международных структур, или их распространение на территории РА запрещено? Являются ли “официальной инфрмацией” сведения, сообщаемые исключительно государственными должностными лицами Армении? И если да, то каковы способы передачи этой информации?
Заведующий кафедрой гражданского судопроизводства Ереванского государственного университета Ваге Ованнисян в беседе с нами сказал, что если есть определенные ограничения права, то их осуществление должно иметь правомерное обеспечение.
Вообще чрезвычайное положение предусматривает ограничение конституционных прав, утверждает эксперт. Причем в данном случае это ограничение предусмотрено решением правительства. “Поскольку в условиях чрезвычайного положения необходимо повышать уровень контроля и в целом процессов управления, то правильнее осуществлять процесс пресечения, а не бороться в дальнейшем с последствиями”,- отметил В.Ованнисян.
По словам юриста, введение запрета на размещение публикаций определенных направлений или их удаление само по себе может дать повод для беспокойства или паники. В настоящее время в обществе не замечены панические настроения, однако 1-2 публикации могут вызвать панику, что следует рассматривать в причинно-следственной связи.
Позиция Защитника прав человека Армана Татояна состоит в том, что в работе СМИ не дожно быть несоразмерных ограничений. Об этом Hetq.am сказала начальник отдела общественных связей офиса омбудсмена Нуне Овсепян.
“В условиях чрезвычайного положения законом установлена возможность ограничения свободы мнения. Конкретно по части ограничений, установленных решением правительства, позиция Защитника прав человека сводится к тому, что они должны быть направлены на предоставление общественности правдивых и исходящих иp официальных источников сведений об эпидемии, и ограничения должны трактоваться и применяться на практике именно в рамках этой правомерной цели.
В офисе ЗПЧ проводится медиа-мониторинг, однако учитывая обеспокоенность ряда СМИ, Арман Татоян инициировал отдельное исследование и выступит с изложением своей позиции”,- отметили в офисе омбудсмена.