Վարչապետը հավաստիացնում է, որ Հայաստանը պարենի եւ վառելիքի խնդիր չունի
Երկու օր առաջվա դրությամբ՝ շաքարավազի 201 օրվա պաշար ունենք, հավի մսի՝ 64 , ձեթի՝ 38 օրվա: Միայն մարտի 1-ին 38 բեռնատար սննդամթերք է մուտք գործել Հայաստան, այդ թվում՝ 18 տոննա ձեթ, 220 տոննա շաքարավազ, 145 տոննա ցորեն, 15 տոննա հրուշակեղեն, 20 տոննա սիսեռ, սառեցված արևածաղկի, դդմի սերմ, կարտոֆիլ։
Այս մասին այսօր Կառավարության նիստին հայտարարարեց Նիկոլ Փաշինյանը՝ հավաստիացնելով, որ Հայաստանը պարենի խնդիր չունի։ Վարչապետը նշեց նաև, որ վառելիքի խնդիր նույնպես չունենք։
Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի նախագահ Գեղամ Գևորգյանը նշեց, որ չհաշված ներմուծումները՝ Հայաստանը բենզինի առնվազն 3 ամսվա պաշար ունի, դիզվառելիքի՝ 1,5 ամսվա պաշար։ «Ցորենի մեծ պաշար ունենք, որից նաև հացն է ստացվում: Այսինքն՝ ալյուրի և ցորենի մասով հանգիստ կարող ենք լինել»,-ասաց Գեղամ Գևորգյանը։
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ կարող են լինել առանձին ապրանքատեսակներ, որոնց մասով կարճաժամկետ դեֆիցիտային դեպքեր լինեն։
«Այս պահին այդպիսի երևույթ չունենք, նախորդ օրերի համեմատ երեկ անգամ առևտրի ծավալների անկում է գրանցվել, քանի որ մարդիկ նախապես շատ ապրանք են գնել»,- ասաց Փաշինյանը՝ հավելելով, որ կա ալկոգելի և դիմակների խնդիր։
ՏՄՊՊՀ նախագահ Գեղամ Գևորգյանը նշեց, որ ալկոգելի արտադրության ծավալն ավելացել է, և այն սկսել են արտադրել թվով հինգ տնտեսվարողներ։ ՏՄՊՊՀ նախագահը հավելեց նաև, որ այսօր դիմակների մեծ խմբաքանակ պետք է մտնի Հայաստան:

Pashinyan Allays Fears of Impending Food Shortage in Armenia
Armenian PM Nikol Pashinyan, at today’s government cabinet session, allayed fears that the country faces a shortage of various foodstuffs due to recent hoarding by residents given the coronavirus outbreak.
Pashinyan said the country had reserves of sugar to last 201 days, poultry (64 days) and cooking oil (38 days).
Overall, according to Pashinyan, the country faces no immediate food shortages, but that some items might be in short supply due to recent overbuying.
Gegham Gevorgyan, who head’s the country’s State Committee for the Protection of Economic Competition (SCPEC) said that Armenia has three months of gasoline reserves and eighteen months’ worth of diesel fuel.
“We have a huge reserve of wheat to make bread. You can breathe easy when it comes to flour and wheat,” Gevorgyan said at the meeting.
He said that a large shipment of masks would reach the country today, and that local production of alco-gel has been ramped up.