Վարչապետը հավաստիացնում է, որ Հայաստանը պարենի եւ վառելիքի խնդիր չունի
Երկու օր առաջվա դրությամբ՝ շաքարավազի 201 օրվա պաշար ունենք, հավի մսի՝ 64 , ձեթի՝ 38 օրվա: Միայն մարտի 1-ին 38 բեռնատար սննդամթերք է մուտք գործել Հայաստան, այդ թվում՝ 18 տոննա ձեթ, 220 տոննա շաքարավազ, 145 տոննա ցորեն, 15 տոննա հրուշակեղեն, 20 տոննա սիսեռ, սառեցված արևածաղկի, դդմի սերմ, կարտոֆիլ։
Այս մասին այսօր Կառավարության նիստին հայտարարարեց Նիկոլ Փաշինյանը՝ հավաստիացնելով, որ Հայաստանը պարենի խնդիր չունի։ Վարչապետը նշեց նաև, որ վառելիքի խնդիր նույնպես չունենք։
Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի նախագահ Գեղամ Գևորգյանը նշեց, որ չհաշված ներմուծումները՝ Հայաստանը բենզինի առնվազն 3 ամսվա պաշար ունի, դիզվառելիքի՝ 1,5 ամսվա պաշար։ «Ցորենի մեծ պաշար ունենք, որից նաև հացն է ստացվում: Այսինքն՝ ալյուրի և ցորենի մասով հանգիստ կարող ենք լինել»,-ասաց Գեղամ Գևորգյանը։
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ կարող են լինել առանձին ապրանքատեսակներ, որոնց մասով կարճաժամկետ դեֆիցիտային դեպքեր լինեն։
«Այս պահին այդպիսի երևույթ չունենք, նախորդ օրերի համեմատ երեկ անգամ առևտրի ծավալների անկում է գրանցվել, քանի որ մարդիկ նախապես շատ ապրանք են գնել»,- ասաց Փաշինյանը՝ հավելելով, որ կա ալկոգելի և դիմակների խնդիր։
ՏՄՊՊՀ նախագահ Գեղամ Գևորգյանը նշեց, որ ալկոգելի արտադրության ծավալն ավելացել է, և այն սկսել են արտադրել թվով հինգ տնտեսվարողներ։ ՏՄՊՊՀ նախագահը հավելեց նաև, որ այսօր դիմակների մեծ խմբաքանակ պետք է մտնի Հայաստան:

В Армении нет проблем с продовольствием и горючим – премьер-министр
По положению на позавчера запасов сахара хватит на 20 дней, куриного мяса – на 64 дня, растительного масла – на 38 дней. Только 1 марта в Армению прибыло 38 грузовиков с продовольственными товарами. Это 18 тонн растительного масла, 220 тонн сахарного песка, 145 тонн зерна, 15 тонн кондитерских изделий, 20 тонн гороха “нут”, семена подсолнуха, тыквы,картофель. Об этом на сегодняшнем заседании правительства сообщил премьер-министр Никол Пашинян, заверив, что в Армении нет проблем с продовольствием и горючим.
Председатель Государственной комиссии по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) Гегам Геворкян отметил, что, помимо поставок, в Армении запасов бензина хватит как минимум на 3 месяца, дизтоплива – на 1,5 месяца. “Имеются большие запасы зерна, который используется и для выпечки хлеба. Так что по части муки и зерна можем быть спокойны”,- добавил Геворкян.
Премьер не исключил, что по части отдельных видов товаров возможен кратковременный дефицит. “Но на данный момент такого явления мы не меем. По сравнению с предыдущими днями объемы торговли сократились в три раза, так как люди заранее закупились товарами”,- сказал Пашинян, добавив, что есть проблемы с алкогелем и медицинскими масками.
Председатель ГКЗЭК сообщил, что объемы производства алкогеля увеличились, антисептик уже производят пять хозяйствующих субъектов. А сегодня в Армению поступит крупная партия медицинских масок.