ՌԴ-ն բավարարել է Լևոն Սարգսյանին՝ «Ալրաղացի Լյովիկին» ՀՀ իրավապահներին հանձնելու միջնորդությունը
Ռուսաստանի Դաշնությունը կարտահանձնի «Ալրաղացի Լյովիկ» անունով հայտնի Լևոն Սարգսյանին, ով մեղադրվում է 11 տարի առաջ Պետական եկամուտների կոմիտեի նախկին նախագահ Արմեն Ավետիսյանի առանձնատան վրա կատարված ավազակային հարձակումը պատվիրելու գործով։
Գլխավոր դատախազության հանրային կապերի բաժնի պետ Արևիկ Խաչատրյանը «Հետք»-ի հետ զրույցում ասաց, որ Ռուսաստանի Դաշնության գլխավոր դատախազությունը որոշում է կայացրել բավարարել հետախուզվող Լևոն Սարգսյանին քրեական հետապնդման ենթարկելու նպատակով Հայաստանի Հանրապետության իրավապահ մարմիններին հանձնելու մասին Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազության միջնորդությունը։
«Ռուսաստանի Դաշնության իրավասու մարմիններին հանձնարարվել է իրականացնել Լ․ Սարգսյանի փոխանցումը Հայաստանի Հանրապետության իրավասու մարմիններին` հանձնելու մասին որոշումն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո: Այս կապակցությամբ Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազությունը Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանությանը հանձնարարել է կազմակերպել Լ․ Սարգսյանի տեղափոխումը»,- հայտնեց Արևիկ Խաչատրյանը։
Լևոն Սարգսյանի փաստաբան Աշոտ Սարգսյանը նրա մեղադրանքի վերաբերյալ հարցերին չպատասխանեց, հայտնեց նաև, որ արտահանձնման հետ կապված հարցերով զբաղվում է մեկ այլ փաստաբան՝ ՌԴ-ից։
Նշենք, որ Սարգսյանի վերաբերյալ քննվող քրեական գործը վերաբերում է կազմակերպված խմբի կազմում առանձնապես խոշոր չափերով գույք հափշտակելու նպատակով ավազակային հարձակում կատարելու և հանցավոր համագործակցությանը մասնակցելուն: Տևական ժամանակ ՌԴ-ում բնակվող Սարգսյանի նկատմամբ հետախուզում է հայտարարվել դեռևս 2018-ի հոկտեմբեր ամսին: 2019 թվականի նոյեմբերին հայտնի դարձավ, որ Սարգսյանը ՌԴ-ում ձերբակալվել, ապա կալանավորվել է։
Սարգսյանի անունը շոշափվել է նաև Մարտի 1-ի գործի շրջանակներում։ Մասնավորապես՝ Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գործով դատական նիստերից մեկի ժամանակ նա հայտարարել էր, որ իր մեղադրանքում առկա է ձևակերպում, իբր իր և Սերժ Սարգսյանի մտերիմ անձինք մասնակցել են 2008-ին հավաքները ճնշելու գործընթացին:
Պատասխանելով լրագրողների հարցին՝ ովքե՞ր են այդ մտերիմ մարդիկ, ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը տվել էր Լևոն Սարգսյանի անունը։ Դավթյանը, սակայն նշել էր նաև, որ Լևոն Սարգսյանի արարքին դեռևս իրավական գնահատական չի տրվել, որովհետեւ նրա արարքին համապատասխան գնահատական տալու համար գործողություններ պիտի արվեն:

РФ удовлетворила ходатайство армянской стороны об экстрадиции Левона Саргсяна
Российская Федерация экстрадирует в Армению Левона Саргсяна по кличке Алрахаци Лёвик (Лёвик Мукомольный), который обвиняется в заказе на разбойное нападение на особняк бывшего председателя Комитета госдходов Армена Аветисяна.
Руководитель отдела общественных связей Генпрокуратуры Аревик Хачатрян сообщила Hetq.am, что Генпрокуратура Российской Федерации приняла решение удовлетворить ходатайство армянских коллег о передаче правоохранительным органам РА объявленного в розыск Левона Саргсяна с целью осуществления в отношении него уголовного преследования.
“Правоохранительным органам РФ поручено после вступления решения об экстрадиции в законную силу осуществить передачу Левона Саргсяна правоохранительным органам Республики Армения. В связи с этим Генпрокуратура поручила РА Полиции организовать доставку Л.Саргсяна”,- сообщила Аревик Хачатрян.
Адвокат Левона Саргсяна Ашот Саргсян не ответил на вопрос о предъявленном его подзащитному обвинении, отметив лишь, что вопросами экстрадиции занимается российский адвокат.
Отметим, что уголовное дело, по которому проходит Л.Саргсян, касается его участия в составе организованной группы в разбойном нападении с целью хищения имущества в особо крупном размере. Саргсян, который долгое время проживает в РФ, был объявлен в розыск в октябре 2018 г. В ноябре 2019 г. стало известно о его задержании, а затем и аресте в России.
Отметим, что имя Левона Саргсяна упоминается также в рамках дела о событиях 1 марта 2008 г. В частности, в обвинительном заключении говорится, что близкие люди экс-президентов РА Роберта Кочаряна и Сержа Саргсяна участвовали в подавлении акций протестов 2008 года. На вопрос журналистов, о ком идет речь, генпрокурор РА Артур Давтян назвал Л. Саргсяна.