COVID-19․ թեժ գծի աշխատանքը
Մարտի երեքին Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնում ստեղծվել է կորոնավիրուսի հիվանդության վերաբերյալ արագ արձագանքման խումբ և թեժ գիծ, որի նպատակն է պատասխանել քաղաքացիների զանգերին և ուղղորդել նրանց, թե որ ախտանիշների դեպքում ում կարող են դիմել։
Զանգերի կենտրոնում գործում է շուրջօրյա հերթապահություն։ Մարտի 3–ից մինչեւ մարտի 20–ը կենտրոնը ստացել է 14231 զանգ։ Ըստ կենտրոնի հանրային կապերի պատասխանատու Սիրանուշ Զաքարյանի՝ վերջին շաբաթվա ընթացքում զանգերի թիվն աճել է, վերջին 5 օրերին գրանցվել է մոտ 5000 զանգ։ Կենտրոնում աշխատում է 36 բժիշկ-համաճարակաբան։
«Զանգերը հիմնականում վերաբերում են բնակիչների անհանգստություններին, տարբեր երկրներում առկա վիճակին, զանգերի մի մասը խորհրդատվական բնույթ ունեն։ Շատ ժամանակ հարցնում են՝ ջերմություն ունենք, ի՞նչ անենք, մեր մասնագետները ներկայացնում են իրավիճակը, ուղղորդում մարդկանց։ Զանգերի կենտրոնը նախատեսված է միայն կորոնավիրուսային հիվանդությունների վերաբերյալ հարցերի համար», - նշեց Սիրանուշ Զաքարյանը։
Ի պատասխան մեր այն հարցին՝ արդյոք բոլոր զանգերն են ստանում պատասխաններ, Սիրանուշը նշեց, որ հնարավոր է լինեն զանգեր, որոնք կարող են անպատասխան մնալ, քանի որ աշխատում են 5 հոգի և օրական ստանում մոտ 3000 զանգ․ «Ուղղակի կոչ կանեմ քաղաքացիներին, եթե այդ պահին ունենան անպատասխան զանգեր, ապա քիչ անց նորից փորձեն, որովհետև իրենց հետ կարող է նույն պահին զանգի ևս 10 քաղաքացի»։
Կենտրոնի բժիշկ-համաճարակաբանները հավաքվում են տեղեկատվություն զանգահարողի վերաբերյալ, թե ում հետ է շփվել, ինչ ախտանիշներ ունի, արդյոք վերջին շրջանում եղել է վարակակիր երկրներում։ Ինֆորմացիան հնարավորություն է տալիս կատարել համապատասխան ուղղորդում։ Թեժ գիծ զանգելուց և կորոնավիրուսին բնորոշ ախտանիշների մասին զրույցից հետո օպերատորները շտապօգնություն չեն կանչում, այլ ուղղորդում են որպեսզի քաղաքացին ինքը զանգի և շտապօգնություն կանչի, որից հետո նաև տեղեկացնում են բժիշկներին, թե ինչ ախտանիշներով է քաղաքացին զանգահարել։
«Այս օրերին կենտրոնը զբաղվում է հիվանդների հայտնաբերմամբ, մեկուսացմամբ, շփման շրջանակի հայտնաբերմամբ, վարակակիրների ինքնամեկուսացմամբ և օրվա ընթացքում կատարվում է հսկողություն կենտրոնի աշխատակիցների կողմից»,- հավելեց Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի հանրային կապերի պատասխանատու Սիրանուշ Զաքարյանը, նշելով, որ կենտրոնում են հավաքվում նաև հիվանդության վերաբերյալ տվյալները։

COVID-19: работа горячей линии
3-го марта в Национальном центре по контролю и профилактике заболеваний начали действовать группа быстрого реагирования и горячая линия. Позвонив на горячую линию, можно, например, узнать, куда следует обратиться для прохождения теста на коронавирус.
В период с 3-го по 20-е марта центр получил 14.231 звонок. По словам руководителя отдела общественных связей центра Сирануш Закарян, за последнюю неделю количество звонков увеличилось. В течение последних пяти дней поступило около 5000 звонков. В центре работают 36 врачей-эпидемиологов.
“Звонящие в основном выражают обеспокоенность по тому или иному вопросу, интересуются ситуацией в разных странах. Очень часто спрашивают, что им делать при температуре. Наши специалисты отвечают на все вопросы. Центр предусмотрен только для реагирования на звонки, касающиеся коронавируса”,- отметила Сирануш Закарян.
Обращающихся так много, что некоторые звонки могут остаться без ответа. Сотрудников всего пять, а количество звонков в день превышает 3000.
“Хочу предупредить граждан, что если в какой-то момент на их звонок никто не отвечает, надо попробовать позвонить чуть позже”,- сказала наша собеседница.
Врачи-эпидемиологи центра собирают информацию о звонящих гражданах: с кем они общались, какие симптомы имеют, были ли в последнее время в странах с широким распространением коронавируса.
Эти сведения позволяют правильно направлять людей.
“В эти дни центр занимается выявлением больных, их изоляцией, установлением круга контактов, самоизоляцией вирусоносителей, а также осуществляет контроль в течение всего дня”,- отметила Сирануш Заккарян, добавив, что, помимо этого, они собирают данные о болезни.