3-ից 5 տարի ազատազրկում` մեկուսացման կամ ինքնամեկուսացման պահանջները չկատարելու համար. խորհրդարանը քննարկում է նախագծերը
Կառավարությունը հրատապ ռեժիմով խորհրդարան է ուղարկել նախագծերի փաթեթ` վարչական և քրեական պատասխանատվության միջոցներ նախատեսելով արտակարգ դրության պայմաններում քաղաքացիների մեկուսացման և ինքնամեկուսացման պահանջը չկատարելու համար:
Ազգային ժողովն արտահերթ նիստով քննարկում է կառավարության ներկայացրած Քրեական օրենսգրքում և Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու առաջարկը:
Նախագծի հիմնական զեկուցողն է արդարադատության փոխնախարար Վահե Դանիելյանը: Դանիելյանը հիշեցրեց` արտակարգ դրության ռեժիմում քաղաքացիների իրավունքները սահմանափակված են, սակայն դրա իրավական կարգավորումները հստակ չեն: Փոխնախարարի խոսքով` այժմ 600 մեկուսացված անձ կա, սակայն հիմք ընդունելով այն, որ ոչ բոլորն են հոժարակամ մեկուսացվում և ինքնամեկուսացվում, նախագծերի ներկայացման հրատապություն է առաջացել:
Մեկուսացման կամ ինքնամեկուսացման պահանջները խախտելու համար նվազագույն աշխատավարձի 300-ապատիկից մինչև 500-ապիկի չափով տուգանք է առաջարկվում` 300 հազարից մինչև 500 հազար դրամ: Այն ֆիզիկական և իրավաբանական անձինք, որոնք կխախտեն արտակարգ դրության ռեժիմի պայմանները և մամուլում ու սոցցանցերում խուճապ առաջացնող տեղեկություններ կհրապարակեն, ըստ նախագծի, կտուգանվեն նվազագույն աշխատավարձի հիսնապատիկից մինչև 300-ապատիկի չափով` 50 հազարից մինչև 300 հազար դրամով:
Առաջարկվում է նաև քրեական պատասխանատվություն սահմանել այն անձանց համար, որոնց մեկուսացման և ինքնամեկուսացման պահանջները խախտելն անզգուշությամբ առաջացնում է զանգվածային հիվանդացում: Այս դեպքերում սահմանված է կալանք մինչև 3 ամիս ժամկետով կամ ազատազրկում մինչև 5 տարի ժամկետով:

Лишение свободы от 3 до 5 лет за невыполнение требований изоляции или самоизоляции: парламент обсуждает пакет поправок
Правительство в срочном порядке направило в парламент пакет законопроектов, предусматривающих меры административной и уголовной ответственности за невыполнение гражданами требований изоляции и самоизоляции в условиях чрезвычайного положения.
Национальное Собрание на сегодняшнем внеочереденом заседании обсуждает представленный правительством проект поправок в Уголовный кодекс и Кодекс административных правонарушений.
Основной докладчик по законопроектам, заместитель министра юстиции Ваге Даниелян отметил, что в условиях режима чрезвычайного положения права граждан ограничены, однако правовые регулирования не уточнены. По словам Даниеляна, в настоящее время в изоляции находятся 600 человек, однако учитывая то обстоятельство, что не все они были изолированы или самоизолированы добровольно, возникла необходимость в разработке проектов поправок.
За нарушение требований изоляции или самоизоляции предусматривается штраф в размере от 300 до 500 тысяч драмов.
Те физические и юридические лица, которые нарушат условия режима чрезвычайного положения и опубликуют в прессе или соцсетях вызывающие панику сведения, будут оштрафованы на сумму от 50 тысяч до 300 тысяч драмов.
Предлагается установить уголовную ответственность для тех лиц, нарушение которыми требований изоляции и самоизоляции вызвало по неосторожности массовые заболевания. В этом случае предусмотрен арест сроком до 3 месяцев или лишение свободы на срок до 5 лет.