Կորոնավիրուսի պանդեմիայի պայմաններում «Wizz Air»-ն սկսում է Վիեննա-Երեւան-Վիեննա թռիչքները
Չնայած կորոնավիրուսի տարածումն աշխարհում հասել է պանդեմիայի մակարդակի, հունգարական «Wizz Air» բյուջետային ավիաընկերությունն այսօր գործարկել է իր առաջին ուղղությունը դեպի Երեւան: Խոսքը Վիեննա-Երեւան-Վիեննա չվերթի մասին է: Ավիաընկերության ինքնաթիռն արդեն ժամանել է Երեւան ու մեկնել հակառակ ուղղությամբ:
Դեռ անցյալ տարվա դեկտեմբերին հայտնի դարձավ, որ եվրոպական լոուքոսթերը նախատեսում է այս տարվա ապրիլից ավիահաղորդակցություն իրականացնել Երեւանի ու Վիեննայի, ինչպես նաեւ Վիլնյուսի միջեւ: Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ հունիսից էլ կատարվելու են Լառնակա-Երեւան-Լառնակա թռիչքներ: Բոլոր ուղղությունների համար էլ նախատեսվել է շաբաթական 2-ական չվերթ:
Հատկանշական է, որ երկար տարիներ Վիեննա-Երեւան-Վիեննա թռիչքներն իրականացրել է «Austrian Airlines»-ը, որը մարտի 18-ից ժամանակավորապես դադարեցրեց բոլոր կանոնավոր թռիչքները, այդ թվում՝ դեպի Հայաստան: Մյուս կողմից՝ հայտնի է, որ մարտի 17-ին ՀՀ-ում արտակարգ դրության պարետ, փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը որոշել է արգելել 16 երկրների, այդ թվում՝ Ավստրիայի քաղաքացիների մուտքը Հայաստան:
Սա նշանակում է, որ «Wizz Air»-ի միջոցով Վիեննայից մեր երկիր կարող են ժամանել այն երկրների քաղաքացիները, որոնք ընդգրկված չեն այդ 16 երկրների մեջ: Խոսքն այս դեպքում Չինաստանի, Իրանի, Հրվ. Կորեայի, Ճապոնիայի, Իտալիայի, Իսպանիայի, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Շվեյցարիայի, Դանիայի, Ավստրիայի, Բելգիայի, Նորվեգիայի, Շվեդիայի, Նիդերլանդների եւ Միացյալ Թագավորության մասին է, գումարած՝ Ռուսաստանն ու Վրաստանը, որոնց հետ սահմանափակումներ են մտցվել կառավարության որոշումներով: Նկատենք նաեւ, որ Վիեննայից Երեւան ժամանող ՀՀ բոլոր քաղաքացիները, համաձայն պարետի որոշման, պետք է ենթարկվեն 14-օրյա կարանտինային կամ ինքնամեկուսացման ռեժիմի:
Ինչպես հայտնի է, ԱԺ-ն անցյալ տարի որոշել էր օրենսդրական փոփոխություններ կատարել ու 10.000 դրամ «օդի տուրքից» ազատել այն ֆիզիկական անձանց, ովքեր 36 ամսվա ընթացքում կմեկնեն նոր բացված չվերթներով: Տվյալ պարագայում նոր չվերթ են համարվում այն ուղղությունները, որոնք չեն սպասարկվել վերջին 12 ամսում: Քանի որ Վիեննա-Երեւան-Վիեննա չվերթները մինչեւ վերջերս իրականացվել են «Austrian Airlines»-ի կողմից, «Wizz Air»-ով ճանապարհորդողները չեն ազատվի նշված պետտուրքից:
Լրացում (22:57) - ՀՀ քաղավիացիայի կոմիտեի տեղեկացմամբ՝ «Wizz Air»-ի առաջին թռիչքով Վիեննայից Երեւան է ժամանել ՀՀ 14 քաղաքացի, փոխարենն Ավստրիա է մեկնել այդ երկրի 8 քաղաքացի:

Although the spread of coronavirus has reached pandemic levels globally, Hungary's Wizz Air budget airline launched its first flight to Yerevan today.
We are talking about the Vienna-Yerevan-Vienna flight. The plane has since landed in Yerevan and has departed for Vienna.
Last December it was announced that European low-cost airlines were planning to launch air travel between Yerevan and Vienna as well as between Vilnius beginning in April this year. Later, it became known that there would be Larnaca-Yerevan-Larnaca flights as of June. Two flights weekly were planned in all directions/.
It is noteworthy that for many years Vienna-Yerevan-Vienna flights were operated by Austrian Airlines, a company that has suspended all scheduled flights from March 18, including to Armenia. On the other hand, on March 17 Armenian Deputy Prime Minister Tigran Avinyan (appointed Head of Armenia’s State of Emergency Commission) decided to ban the entry of citizens to Armenia from sixteen countries, including Austria, to Armenia.
This means that via Wizz Air, citizens of countries not included in the list of the sixteen countries can travel to Armenia from Vienna.
The sixteen countries are China, Iran, South Korea, Japan, Italy, Spain, France, Germany, Switzerland, Denmark, Austria, Belgium, Norway, Sweden, the Netherlands and the United Kingdom. To this list we must add Russia and Georgia, countries for which the Armenian government has instituted travel restrictions.
It should also be noted that all RA citizens arriving from Vienna to Yerevan, according to a decision taken by Avinyan, must be undergo a 14-day quarantine or self-isolation regime.
Last year, Armenia’s National Assembly decided to exempt individuals departing on the newly opened routes from the 10,000 AMD "air duty".
In this case, new flights are considered destinations that have not been served in the last 12 months. Since Vienna-Yerevan-Vienna flights have been operated by Austrian Airlines until recently, travelers on Wizz Air will not be exempt from the above-mentioned duty.
Update (22:57) – Armenia’s Civil Aviation Committee reports that 14 Armenian citizens arrived in Vienna from Yerevan on the first flight of Wizz Air and that eight Austrian citizens left Armenia on the return trip.