Մետրոյի ուղևորների քանակը կրճատվել է 5 անգամ, ավտոբուսներինը՝ 3-ից ավելի
Կորոնավիրուսով պայմանավորված` կրճատվել է հանրային տրանսպորտից օգտվողների թիվը, դրան զուգահեռ՝ տրանսպորտային միջոցների քանակը։
Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Սերգեյ Հարությունյանն այսօր կայացած ասուլիսին վստահեցրեց, որ քաղաքապետարանը կորոնավիրուսի տարածման առաջին իսկ օրվանից բազմաթիվ կանխարգելիչ աշխատանքներ է կատարում՝ վիրուսի տարածումը կանխելու համար։
Սերգեյ Հարությունյանի խոսքով՝ հետևում են Առողջապահության նախարարության, պարետատան և «Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոն»-ի ցուցումներին։
Երևանի քաղաքապետի տեղակալն անդրադարձավ նաև հանրային տրանսպորտի աշխատանքների պաշտաճ կազմակերպմանը։ Նշեց, որ այս օրերին և՛ ուղևորների քանակն է քիչ, և՛ տրանսպորտի շարժակազմը։
«Եթե մինչ այս սովորական պայմաններում Երևանի մետրոպոլիտենը ունենում էր օրական շուրջ 75 000 ուղևոր, այս պահին ունենում է շուրջ 15 000։ Մոտավորապես հինգ անգամ մետրոյի ուղևորների քանակը կրճատվել է։ Նույն կերպ` ավտոբուսներում։ Նախկինում` 70 000, հիմա 20 000 ուղևոր է օրական։ Մինչ այս օրական 850-900 միկրոավտոբուս էր դուրս գալիս երթուղի, այս պահին 500 միկրոավտուբուս»,- նշեց քաղաքապետի տեղակալը։
Սերգեյ Հարությունյանը վստահեցրեց, որ գրանցված հանրային տրանսպորտի բոլոր միջոցները, մետրոյի վագոնները, տրոյլեբուսներն ախտահանվում են. տարբերություն չկա այն պատկանում է Երևանի քաղաքապետարանին, թե մասնավոր հատվածին։ Իսկ ախտահանման գործընթացը կատարվում է «Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոն»-ի ցուցումների և միջազգային նորմերի հիման վրա։
Սերգեյ Հարությունյանը տեղեկացրեց, որ խրոնիկ հիվանդություններ, շաքարային դիաբետ, սրտանոթային հիվանություններ ունեցող, կամ 60 տարեկանից բարձր վարորդները տանն են, չեն աշխատում։
Քաղաքապետի տեղակալը վստահեցրեց՝ չկա մի թաղամաս, որը զրկվել է տրանսպորտից, սակայն կան երթուղիներ, որոնց քանակը նվազել է։ Քաղաքապետի խոսնակ Հակոբ Կարապետյանն էլ հավելեց, որ ուղևորահոսքի կրճատումով պայմանավորված` երթուղիների որոշ սեփականատերեր նվազեցրել են վարորդներից պահանջվող օրավարձի գումարը։
Քաղաքապետի տեղակալը քաղաքացիներին տեղեկացրեց, որ կորոնավիրուսով պայմանավորված, քաղաքային պոլիկլինիկանները բաց են և առողջական ցանկացած խնդիրների դեպքում քաղաքացիները կարող են դիմել պոլիկլինիկա։ Յուրաքանչյուր շաբաթ-կիրակի բաց են լինելու երեք պոլիկլինիկաների ռենտգեն բուժսենյակները. «Այն քաղաքացիները, ում կտրվի ցուցում թերապևտի կողմից, որ պետք է անցնեն նաև ռենտգեն, նրանք կարող են գնալ և անվճար ռենտգեն հետազոտություն անցնել»,- նշեց Սերգեյ Հարությունյանը։

Количество пассажиров ереванского метро сократилось в 5 раз, автобусов – в 3 раза
В связи с распространением коронавируса сократилось число граждан, пользующихся общественным транспортом. Сократилось и количество транспортных средств.
На состоявшейся сегодня пресс-конференции вице-мэр Еревана Сергей Арутюнян подчеркнул, что с первых же дней распространения коронавируса мэрия осуществляет профилактические мероприятия.
По словам С.Арутюняна, они строго следуют рекомендациям Министерства здравоохранения и Национального центра контроля и профилактики заболеваний.
Вице-мэр коснулся также надлежащей организации работы общественного транспорта, отметив, что сократилось как количество пассажиров, так и подвижной состав общественного транспорта.
“Если в обычных условиях ереванским метрополитеном ежедневно пользовались 75 тысяч человек, то сейчас – около 15.000. Это значит, что количество пассажиров сократилось в пять раз. Аналогичная ситуация и в сфере наземного транспорта. Если раньше автобусами ежедневно пользовались 70.000 человек, то сегодня – 20.000. До сих пор в рейс выходило 850-900 микроавтобусов, а сейчас – 500”,- отметил Сергей Арутюнян.
Вице-мэр заверил, что все средства общественного транспорта, вагоны метро, троллейбусы дезинфицируются независимо от того, принадлежат они мэрии или частному сектору. Процесс обеззараживания проводится с соблюдением международных норм и указаний Национального центра контроля и профилактики заболеваний”.
Вице-мэр также сообщил, что водители, имеющие хронические заболевания, страдающие сахарным диабетом, сердечно-сосудистыми болезнями, а также старше 60 лет не выходят на работу.
В свою очередь пресс-секретарь мэра Акоп Карапетян отметил, что в связи с сокращением пассажиропотока владельцы некоторых рейсов сократили взимаемые с водителей ежедневные платежи.
С.Арутюнян сообщил, что все столичные поликлиники работают в привычном режиме, и граждане могут обращаться туда по всем проблемам со здоровьем, а по субботам и воскресеньям в трех поликлиниках будут открыты рентген-кабинеты.