ԱԺ-ն ամբողջությամբ ընդունեց մեկուսացման կամ ինքնամեկուսացման պահանջները խախտելու դեպքում քրեական ու վարչական պատասխանատվության միջոցներ նախատեսող փաթեթը
Խորհրդարանն արտահերթ նիստում քննարկեց և ընդունեց արտակարգ դրության պայմաններում քաղաքացիների մեկուսացման և ինքնամեկուսացման պահանջը չկատարելու համար վարչական և քրեական պատասխանատվության միջոցներ նախատեսող Կառավարության ներկայացրած նախագծերի փաթեթը: Փաթեթն ընդունվեց միաձայն` 117 ձայնով:
Նախագծերը ներկայացրեց արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը` ընդգծելով, որ զանգվածային լրատվամիջոցներ հասկացությունը փոխարինվում է լրատվական գործունեություն իրականացնող հասկացությամբ: Նախարարը նաև տեղեկացրեց, որ Կառավարությունը քննարկում է խոսքի ազատության սահմանափակման դրվագով փոխոխություններ կատարելու նախաձեռնությունը, ուստի այս օրենսգրքով կատարվող փոխոխությունները ապագային միտված կլինեն:
Նախագծի հարակից զեկուցող Սիսակ Գաբրիելյանի խոսքով` քրեական պատասխանատվություն է նախատեսված միայն այն արարքի համար, եթե մեկուսացված կամ ինքնամեկուսացված անձը, խախտելով կանոնները, վարակ տարածի ու վնաս հասցնի ուրիշների առողջությանը:
«Միայն կանոն խախտելը բավարար չէ քրեական պատասխանատվության, ժողովրդական լեզվով ասած, դատվելու համար, կանոնները խախտելը վարչական պատասխանատվություն է, քրեական իրավունքի տեսանկյունից հանցագործություն կհամարվի, եթե կանոները խախտելու արդյունքում վարակի մեկ այլ անձի: Այս դեպքում տուգանք է նշանակվում, կամ կալանք` մեկ ամիս ժամկետով, իսկ եթե վարակելու հետևանքով ծանր վնաս Է հասցրել մեկ այլ անձի առողջությանը, այդ դեպքում 500-700 հազար տուգանք կամ կալանք` մեկից երեք ամիս, կամ ազատազրկում երկու տարի ժամկետով: Եթե նույն արարքն առաջացնի մահ` ազատազրկում երկուսից չորս տարի ժամկետով»,- ասաց Գաբրիելյանը:
Ըստ նախագծի` լրատվական գործունեություն իրականացնողի կողմից արտակարգ դրության ընթացքում սահմանված տեղեկությունների հրապարակման կամ տարածման կանոնները խախտելը առաջացնում է տուգանքի նշանակում` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հարյուրապատիկից երեքհարյուրապատիկի չափով:
Մեկ օրվա ընթացքում արտակարգ դրության ընթացքում սահմանված տեղեկությունների հրապարակման կամ տարածման կանոնների խախտմամբ տարածված հրապարակումը չվերացնելը՝ առաջացնում է տուգանքի նշանակում` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հինգհարյուրապատիկից հազարապատիկի չափով։
Արտակարգ իրավիճակի հիմքով հայտարարված արտակարգ դրության ընթացքում որպես սահմանափակում նախատեսված մեկուսացման կամ 2 ինքնամեկուսացման կանոնները կամ ազատ տեղաշարժվելու իրավունքի այլ սահմանափակումները խախտելն առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ նվազագույն աշխատավարձի հարյուրապատիկից երկուհարյուրհիսնապատիկի չափով։
Մեկուսացում է համարվում անձանց, այդ թվում` հիվանդի կամ վարակվածի կամ նրանց հետ շփված անձանց (կոնտակտավորների) առանձնացումը դրա համար նախատեսված որոշակի տարածքում՝ այլ անձանց հետ անմիջական շփումը բացառելու և վարակի տարածումը կանխելու նպատակով: Ինքնամեկուսացում է համարվում անձանց, այդ թվում` հիվանդի կամ վարակվածի կամ նրանց հետ շփված անձանց (կոնտակտավորների) առանձնացումը իրենց մշտական բնակության կամ իր նախընտրությամբ մեկ այլ վայրում՝ այլ անձանց հետ անմիջական շփումը սահմանափակելու և վարակի տարածումը կանխելու նպատակով:
Քվեարկությունից հետո ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը դիմեց քարտուղարությանը՝ ասելով աշխատանքները կազմակերպել այնպես, որ հնարավորինս արագ ստորագրի փաթեթն ու ուղարկի նախագահին:

Парламент утвердил законопроекты об уголовной и административной ответственности за нарушение требований изоляции и самоизоляции
Национальное Собрание на сегодняшнем внеочередном заседании утвердило представленный правительством пакет законопроектов, предусматривающих уголовную и административную ответственность за невыполнение гражданами требований изоляции и самоизоляции в условиях чрезвычайноого положения.
Законопроекты представил министр юстиции Рустам Бадасян. Он, в частности, отметил, что понятие “средства массовой информации” заменено понятием “осуществляющий информационную деятельность”. Министр также отметил, что правительство обсуждает инициативу по внесению изменений в положения об ограничении свободы слова.
Сопутствующий докладчик по проекту Сисак Габриелян сообщил, что уголовная ответственность предусмотрена только в тех случаях, когда изолированное или самоизолированное лицо вследствие нарушения установленных правил распространяет инфекцию и наносит вред здоровью других.
“Одного нарушения требований недостаточно для привлечения к уголовной ответственности. С точки зрения уголовного права преступлением это будет считаться в том случае, если нарушение требований приводит к заражению другого лица. В этом случае назначается штраф, либо арест сроком на месяц. Если же заражение причиняет тяжкий вред здороввью другого лица, то в этом случае предусмотрен штраф в размере 500-700 тыс. драмов, арест на срок от одного до трех месяцев, либо лишение свободы на срок два года. Если это же деяние вызывает смерть, то срок лишения свободы составляет от двух до четырех лет”,- сказал С.Габриелян.
За нарушение правил публикации или распространения установленных в условиях чрезвычайного положения сведений осуществляющий информационную деятельность привлекается к штрафу в размере от 100 до 300 минимальных зарплат.
Неудаление информации, опубликованной в нарушение установленных правил публикации или распространения сведений в условиях режима чрезвычайного положения, наказывается штрафом в размере от 500 до 1000 минимальных зарплат.
Штраф назначается и в случае нарушения правил изоляции и самоизоляции, а также нарушения ограничений права на свободное перемещение в условиях чрезвычайного положения.
После голосования спикер НС Арарат Мирзоян обратился к секретариату с призывом организовать работу так, чтобы пакет был подписан и отправлен президенту РА в максимально короткие сроки.