Էդմոն Մարուքյան. «Մարդկանց ասում ենք նստեք տանը, բայց մենք գալիս ենք, դիմակ չենք կրում, սոցիալական հեռավորություն չենք պահում»
Խորհրդարանը սկսեց հերթական նիստերի աշխատանքը` կորոնավիրուսի դեմ պայքարի կանխարգելիչ միջոցառումների քննարկմամբ:
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը նիստի սկզբում առաջարկեց հետաձգել նիստերը:
«Կարծում եմ հիմա քառօրյա հրավիրելով, մեր աշխատողներին աշխատանքի կանչելով վատ օրինակ ենք ծառայում մեր ժողովրդին: Մենք կարող ենք խորհրդի անդամներով քվորում չապահովել, օրակարգը չհաստատել և նիստերը չիրականացնենք` առավել ևս հրատապ նախագիծ չունենք»,- ասաց Մարուքյանը` ընդգծելով, որ ցանկացած հրատապ իրավիճակում խորհրդարանը կարող է արագ հավաքվել:
ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանն արձագանքեց` առաջարկը երկու կողմ ունի, եթե լիներ նման օրենսդրական առաջարկ, պատրաստ էին քննարկել, սակայն նման ռեժիմով այժմ աշխատել չեն կարող. օրենսդրությունն այլ է:
«Կարծում եմ, այնուամենայնիվ, կյանքը շարունակվում է, բացի մեր հանձնաժողովները օրակարգը զտել են, մենք հիմա քննարկելու ենք այն հարցերը, որոնք առավել առաջնային են: Մենք չգիտենք, երբ կավարտվի արտակարգ դրությունը, գիտենք, որ ամիսների, տարվա վերլուծություն կա: Էդ ռեժիմով չենք կարող մի տարի մնալ, վստահ եմ` կլինեն նախագծեր, որ կարևոր կլինեն տարբեր ոլորտների համար»,- ասաց Միրզոյանը:
Մարուքյանն արձագանքեց` խոսքն օրակարգը չհաստատելու մասին է:
«Մարդկանց ասում ենք` նստեք տանը, բայց մենք գալիս ենք, դիմակ չենք կրում, սոցիալական հեռավորություն չենք պահում, նույն ամբիոնին ենք մոտենում, բռնակները բռնում ենք: Խոսքը վերաբերում է խստացված ռեժիմի ժամկետին»,- ասաց Մարուքյանը` հավելելով, որ կարգուկանոն պահելու հարցում վատ օրինակ կարող են լինել մարդկանց համար:
ԱԺ նախագահը հիշեցրեց, որ պատգամավորները նաև հանրային ծառայողներ են, և իրավիճակ ներկայացրեց, երբ բոլոր հանրային ծառայողները սկսեն տանը նստել ու չաշխատել:
«Կյանքը կանգ առնել չի կարող, Սահմանադրությունը պարտադրում է աշխատել»,- ասաց ԱԺ խոսնակը:
Մարուքյանն արձագանքեց` պատգամավորներ կան, որոնք Ֆրանսիայից են վերադարձել, սակայն չեն ինքնամեկուսացել, իսկ եթե օրենսդիրները չեն հետևում կարգուկանոնին, ապա ժողովուրդն ինչպես լուրջ վերաբերվի:
Օրակարգը դրվեց քվեարկության և հաստատվեց:
Հիշեցնենք, որ արտակարգ դրության ռեժիմում 20 և ավելի անձանց հավաքները արգելվում են: Պատգամավորների թիվը 132 է, այսօրվա նիստին գրանցվել էր 99 պատգամավոր:

Эдмон Марукян: “Мы призываем людей сидеть дома, а сами приходим сюда, маски не носим, социальную дистанцию не соблюдаем…”
Сегодняшнее четырехдневное заседание парламента началось с обсуждения мероприятий по борьбе с коронавирусом. В начале заседания лидер фракции “Просвещенная Армения” Эдмон Марукян выступил с предложением отложить заседания Национального Собрания. “Я думаю, что созывая четырехдневное заседание и вызывая людей на работу, мы показываем народу плохой пример ”,- сказал Марукян, отметив, что в чрезвычайной ситуации парламент всегда сможет оперативно собраться.
Спикер Арарат Мирзоян сказал, что в случае выдвижения такого законодательного предложения они были бы готовы его обсудить, но сейчас работать в таком режиме не могут. “Жизнь, несмотря ни на что, продолжается. Нам сейчас предстоит обсуждение первоочередных вопросов. Мы не знаем, когда будет отменено чрезвычайное положение, но есть анализ для нескольких месяцев, для года. Мы не можем ждать год. Уверен, появятся проекты, представляющие важность для различных сфер”,- добавил А.Мирзоян.
Марукян пояснил: “Мы призываем людей сидеть дома, а сами приходим сюда, маски не носим, социальную дистанцию не соблюдаем, подходим к одной и той же трибуне... Речь идет о сроке ужесточенного режима”. По словам депутата, в вопросе соблюдения дисциплины они могут служить людям плохим примером.
Спикер напомнил о том, что депутаты являются общественными служащими, которые не могут не работать. ” Конституция обязывает работать”,- сказал глава НС.
Э.Марукян напомнил о том, что некоторые депутаты вернулись из Франции, но не самоизолировались, а если законодатели не выполняют необходимые требования, то и народ не будет серьезно относиться к этому вопросу.
Повестка заседания была поставлена на голосование и утверждена.
Напомним, что режим чрезвычайного положения запрещает собрания более 20 человек. На сегодняшнем заседании зарегистрировались 99 из 132 депутатов.