Գագիկ Բեգլարյանի նկատմամբ հետախուզում է հայտարարվել մանկապարտեզ սեփականաշնորհելու գործով
Ազգային անվտանգության ծառայությունը ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտել է տեղական ինքնակառավարման մարմիններում պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու և յուրացման եղանակով առանձնապես խոշոր չափերով հափշտակություն կատարելու դեպք։ Այս մասին տեղեկացնում է ԱԱԾ տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի բաժինը։
Ստացված փաստական տվյալների համաձայն՝ Երևան քաղաքի համայնքներից մեկի ղեկավարի, այնուհետև, Երևանի քաղաքապետի պաշտոնները զբաղեցրած պաշտոնատար անձը, անձնական շահագրգռվածությունից ելնելով, պաշտոնեական դիրքը օգտագործել է ծառայության շահերին հակառակ և դրա օգտագործմամբ յուրացրել է առանձնապես խոշոր չափերով անշարժ գույքը՝ 233.470.000 դրամ արժողությամբ՝ Երևան քաղաքի Թամանյան փողոցում գործող մանկապարտեզը:
Նախանշած հափշտակությունն ավարտին հասցնելու նպատակով՝ հիշյալ պաշտոնյան նախ գործող օրենսդրության դրույթների և ընթացակարգերի կոպիտ խախտմամբ, պաշտոնեական կեղծիք կատարելու միջոցով, ավագանու ապօրինի որոշման հիման վրա 2008 թ. դեկտեմբերի 25-ին ապահովել է համայնքային ոչ առևտրային կազմակերպություն հանդիսացող մանկապարտեզի վերակազմակերպման և այլ մանկապարտեզին միացման գործընթացը, ապա 2009 թ. մարտի 16-ին, զբաղեցնելով Երևանի քաղաքապետի պաշտոնը, հանցավոր մտադրությունն ավարտին հասցնելու նպատակով, իր որոշմամբ փոփոխել է դրա 228.3 քմ. մակերեսով տարածքի գործառնական նշանակությունը և այն ընդգրկել է ոչ բնակելի ֆոնդում՝ որպես հասարակական սպասարկման տարածք։ Դրանից հետո, նշված անշարժ գույքը ակնհայտ անհամարժեք հատուցմամբ՝ ընդամենը 23.120.000 ՀՀ դրամով, օտարվել է, իսկ 2011 թ. փետրվարի 2-ին առուվաճառքի պայմանագրով 24.000.000 ՀՀ դրամով գրանցվել է հիշյալ պաշտոնյայի հոր անվամբ, այնուհետև, կտակի ժառանգության իրավունքի վկայագրի համաձայն՝ վերագրանցվել է որպես որդու սեփականություն:
Կատարվածի արդյունքում՝ ոչ միայն հեղինակազրկվել են տեղական ինքնակառավարման մարմինները ու խաթարվել դրանց բնականոն գործունեությունը, այլև դադարեցվել է առանձին նախադպրոցական ուսումնական հաստատության գործունեությունը՝ առաջացնելով ծանր հետևանքներ, իսկ նշված պաշտոնատար անձը պաշտոնեական դիրքի օգտագործմամբ, յուրացման եղանակով հափշտակել է Հայաստանի Հանրապետությանը պատկանող առանձնապես խոշոր չափերով՝ 233.470.000 դրամ արժողությամբ անշարժ գույքը:
Առերևույթ հանցագործությունների դեպքերի առթիվ Քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցված քրեական գործով հիշյալ պաշտոնյան ներգրավվել է որպես մեղադրյալ և, հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ նա լքել է Հայաստանի տարածքը, նրա նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում, իսկ որպես խափանման միջոց դատարանի կողմից ընտրվել է կալանավորումը։
Նախաքննությունը շարունակվում է, միևնույն ժամանակ ձեռք են բերվել նաև տվյալներ 27 անշարժ գույքեր նույն եղանակով օտարելու և յուրացնելու վերաբերյալ։ Ձեռնարկվում են մեծածավալ քննչական և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ մեղադրյալին հայտնաբերելու, կոռուպցիոն շղթայի մեջ ներգրավված բոլոր անձանց պարզելու և արարքներին համարժեք քրեաիրավական գնահատական տալու ուղղությամբ։
Ծանուցում. Ենթադրյալ հանցանքի համար կասկածվողը կամ մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով։
Հ․Գ․ ԱԱԾ–ի հաղորդագրության մեջ հիշատակված անձը Երևանի նախկին քաղաքապետը Գագիկ Բեգլարյանն է։ Նրա և մի շարք այլ անձանց կողմից Երևանի կենտրոնում մանկապարտեզներ սեփականաշնորհելու մասին «Հետք»–ը գրել էր 2019 թ–ին՝ «Կենտրոնում 14 մանկապարտեզ է փակվել, տարածքը՝ վաճառվել» հետաքննությունում։

Гагик Бегларян объявлен в розыск по делу о приватизации здания детсада
Служба национальной безопасности РА в результате проведенных оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий раскрыла случай хищения в особо крупном размере, совершенный путем злоупотребления должностными полномочиями в органах местного самоуправления. Об этом сообщает отдел информации и по связям с общественностью СНБ.
Согласно полученным данным, лицо, занимавшее сперва должность руководителя одной из административных округов Еревана, а затем должность мэра столицы, использовав свое должностное положение вопреки служебным интересам, присвоил недвижимость в особо крупном размере – стоимостью 233.470.000. Речь идет о здании детского сада на улице Туманяна в Ереване.
С целью доведения до конца указанного хищения упомянутый чиновник 25 декабря 2008 г. на основе незаконного решения совета старейшин обеспечил реорганизацию детсада и осуществил процесс его слияния с другим детским садом. После этого, 16 марта 2009 г., занимая должность мэра Еревана, он своим решением изменил назначение помещения площадью 228.3 кв.м, включив его в нежилой фонд в качестве помещения, предусмотренного для общественного обслуживания. Затем это недвижимое имущество было отчуждено указанным лицом всего за 23.120.000 драмов. А 2 февраля 2011 г. он в соответствии с договором купли-продажи зарегистрировал данное помещение на своего отца за 24.000.000 драмов, а затем на основании свидетельства о праве на наследие завещания перерегистрировал его в качестве собственности своего сына.
В результате этих действий деятельность дошкольного заведения была прекращена, что вызвало тяжкие последствия, а указанный чиновник, используя свое должностное положение, присвоил путем хищения принадлежащую Республике Армения недвижимость в особо крупном размере – стоимостью 233.470.000 драмов.
В уголовном деле, возбужденном в следственном департаменте Службы национальной безопасности, упомянутое должностное лицо фигурирует в качестве обвиняемого. Учитывая то обстоятельство, что этот чиновник покинул пределы Армении, его объявили в розыск. В качестве меры пресечения суд избрал в отношении него арест.
Предварительное следствие продолжается. Вместе с тем были получены данные об отчуждении и присвоении аналогичным способом еще 27 единиц недвижимости. Осуществляются широкомасштабные следственные и оперативно-розыскные мероприятия по обнаружению обвиняемого и установлению всех вовлеченных в коррупционную цепочку лиц.
Упомянутым в сообщении СНБ должностным лицом является бывший мэр Еревана Гагик Бегларян. В 2019 г. Hetq.am опубликовал статью-расследование о приватизации Бегларяном и другими лицами зданий детских садов в центре Еревана.