Ամփոփվել է գյուղոլորտին օժանդակության միջոցառումների ծրագիրը, քննարկվել են սոցիալական աջակցության ուղղությունները
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ Կառավարությունում այսօր կայացել է հերթական խորհրդակցությունը, որի ընթացքում քննարկվել են կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների չեզոքացման միջոցառումները: Այս մասին տեղեկացնում է վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:
Ներկայացվել է, մասնավորապես, գյուղատնտեսության ոլորտի միջոցառումների ծրագրի ամփոփիչ տարբերակը, որում ներառվել են թեմայի առնչությամբ երեկ և նախորդ շաբաթ տեղի ունեցած քննարկումների արդյունքները: Լրացուցիչ արծարծվել են գյուղոլորտին օժանդակության մեխանիզմներին վերաբերող մի շարք հարցեր: Ամփոփելով վարչապետը հանձնարարել է հանրային քննարկման դնել նախագիծը և նշել, որ կառավարությունը ծրագրի արդյունավետության մոնիթորինգ է իրականացնելու՝ անհրաժեշտության դեպքում արագ արձագանքելու և ծրագիրը կատարելագործելու նպատակով:
Հաջորդիվ անդրադարձ է եղել սոցիալական աջակցության ուղղություններին և հնարավորություններին: Քննարկումը ծավալվել է, մասնավորապես, թիրախային խմբերը հստակեցնելու, ռեսուրսները հասցեական և արդարացի բաշխելու ուղղությամբ քայլերի և գործիքակազմի շուրջ, ներկայացվել են մի շարք դիտարկումներ։ Ընդգծվել է, որ պետության օժանդակության թիրախում պետք է լինի աշխատող մարդը, ու ինստիտուցիոնալ խողովակներով պետք է խրախուսել ու աջակցել նրան:
Վարչապետը հանձնարարել է միջգերատեսչական աշխատանքային խմբի շրջանակում, հիմք ունենալով վերոնշյալ բանաձևը, քննարկել սոցիալական աջակցության միջոցառումների փաթեթը, ամփոփել առաջարկությունները և առաջիկա օրերին ներկայացնել կառավարություն:

Обобщена программа мероприятий по поддержке сельского хозяйства, обсуждены направления социальной помощи
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна в правительстве состоялось очередное совещание, в ходе которого были обсуждены меры по устранению экономических последствий коронавируса.
В частности, был представлен обобщенный вариант Плана действий в области сельского хозяйства, в который были включены результаты состоявшихся вчера и на прошлой неделе обсуждений по этой теме. Был также затронут ряд вопросов, связанных с механизмами поддержки сельского хозяйства. Подводя итоги, премьер-министр поручил провести общественное обсуждение проекта и отметил, что правительство проведет мониторинг эффективности программы, чтобы в случае необходимости быстро реагировать и улучшать программу.
Затем были обсуждены направления и возможности социальной помощи. Были, в частности, обсуждены шаги и механизмы уточнения целевых групп, справедливого и равного распределения ресурсов, был представлен ряд замечаний. Было подчеркнуто, что в центре государственной поддержки должен быть работающий человек, и институциональными каналами необходимо поощрять и поддерживать его.
Премьер-министр поручил в рамках межведомственной рабочей группы на основе вышеупомянутой формулы обсудить пакет мер социальной помощи, обобщить предложения и представить их правительству в ближайшие дни.