Մարուքյանն առաջարկում է համաներում հայտարարել բանակից խուսափած 27 տարին լրացած անձանց նկատմամբ, որոնք հետախուզվում են
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանն առաջարկում է համաներում հայտարարել 27 տարին լրացած Հայաստանի այն քաղաքացիների նկատմամբ, ովքեր հետախուզման մեջ են բանակից խուափելու պատճառով:
Այս մասին ԱԺ հայտարարությունների ժամին հայտարարեց Էդմոն Մարուքյանը:
«Շուրջ մեկ ամիս առաջ «Լուսավոր Հայաստանը» դիմել էր Կառավարությանը առաջարկելով համաներմամբ հանդես գալ 27 տարին լրացած Հայաստանի այն քաղաքացիների նկատմամբ, ովքեր չեն ծառայել, հետախուզման մեջ և չեն կարող վերադառնալ Հայաստան»,- ասաց նա:
Հիշեցնենք, որ դադարել է «Սահմանված կարգի խախտմամբ պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքացիների մասին» օրենքի գործողության ժամկետը, որի համաձայն քաղաքացիները կարողանում էին վճարել բացակայած զորակոչերի համար և ազատվել քրեականն պատասխանատվությունից: Այժմ 27 տարին լրացած Հայաստանի քաղաքացին, որի նկատմամբ հետախուզում է հայտարարվել բանակից խուսափելու համար, հայրենիք վերադառնալուն պես կարող է զրկվել ազատությունից:
Մարուքյանի խոսքով` իր այս առաջարկը շատերն են քննադատել` որակելով բանակից խուսափողներին աջակցություն: Մարուքյանը պնդեց` բանակից խուսափելը հանցագործություն է, սակայն պետությունն այլ ելք պետք է գտնի իր քաղաքացիների համար, ոչ թե ասի` եկեք բանտ նստեք: Պատգամավորը հայտնեց, որ այս օրերին իր հետ այդպիսի շատ քաղաքացիներ են կապ հաստատել` ասելով, որ չեն կարողանում հայրենիք վերադառնալ: Ըստ նրա` շուրջ 3500 քաղաքացու նկատմամբ համաներում հայտարարելը քայլ է, որ այդ քաղաքացիները կարողանան հայրենիք վեևադառնալ:
«Պաշտպանության նախարարությունն ասում է` եթե համաներումն ընդունենք, ապա 18 տարեկան մեկ այլ քաղաքացի կարող է մտածել, որ կարող է խուսափել բանակից ու հետագայում համաներվել: Կարող ենք նայել, թե վերջին համաներմամբ ինչ հանցագործություններ կատարած անձինք են համաներման տակ ընկել, էս իմաստով բանակից խուսափելը հանրային նվազ վտանգ ունեցող հանցագործություն է»,- ասաց նա` հավելելով, որ շատերը մանկության տարիներին են տեղափոխվել Հայաստանից:
«Կրկին դիմում եմ Կառավարությանը համաներման առաջարկը քննարկելու, հնարավորություն տալ մարդկանց վերադառնալ հայրենիք»,- եզրափակեց Մարուքյանը:

Эдмон Марукян предлагает объявить амнистию в отношении уклонившихся от военной службы и объявленных в розыск лиц
Лидер парламентской фракции “Просвещенная Армения” Эдмон Марукян предлагает объявить амнистию в отношении тех покинувших Армению граждан 27-летнего возраста, которые объявлены в розыск из-за уклонения от военной службы. Об этом Марукян заявил на сегодняшнем заседании Национального Собрания.
“Примерно месяц назад “Просвещенная Армения” обратилась в правительство с предложением амнистировать тех 27-летних граждан Армении, которые объявлены в розыск из-за уклонения от службы в армии и поэтому не могут вернуться на родину”,- сказал депутат.
Напомним, что срок действия закона РА “О гражданах, не прошедших обязательную военную службу в нарушение установленного порядка”, согласно которому граждане могли, заплатив определенную сумму, освободиться от уголовной ответственности, уже истек. В настоящее время объявленные в розыск граждане Армении 27-летнего возраста по возвращении на родину могут быть лишены свободы.
По словам Эдмона Марукяна, выдвинутое им предложение удостоилось критики и было расценено как поддержка уклонившихся от армии лиц. Депутат, однако, утверждает, что хотя уклонение от армии действительно является преступлением, государство должно найти выход для своих граждан, а не угрожать им тюрьмой по возвращении на родину. Марукян отметил, что в эти дни с ним связались многие оказавшиеся в подобной ситуации лица, которые сообщили, что не могут вернуться на родину. По словам лидера фракции, объявление амнистии в отношении около 3500 граждан может способствовать их возвращению в Армению.
“Министерство обороны утверждает, что в случае объявления амнистии найдутся 18-летние граждане, которые подумают, что могут уклониться от военной службы, а в дальнейшем подпасть под амнистию. Но если посмотреть, на какие преступления распространилась последняя амнистия, то уклонение от службы в армии можно считать наименее опасным для общества преступлением”,- сказал Эдмон Марукян, добавив, что многие из этих граждан уехали из Армении еще детьми.
“Я вновь призываю правительство обсудить предложение об объявлении амнистии и дать возможность молодым людям вернуться на родину”,- заявил депутат.