Զորակոչից խուսափած ՀՀ քաղաքացիներն առայժմ Հայաստան վերադառնալ չեն կարող
«Սահմանված կարգի խախտմամբ պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքացիների մասին» օրենքն իր ուժը կորցրել է դեկտեմբերի 31-ին, և չկա այլ օրենք, որը կարգավորում է զորակոչից խուսափած և հայրենիք վերադառնալ ցանկացող ՀՀ քաղաքացիների վերաբերյալ իրավահարաբերությունները:
Սա նշանակում է, որ արտերկրում գտնվող զինվորական ծառայություն չանցած և հետախուզման մեջ գտնվող ՀՀ քաղաքացիները Հայաստան վերադառնալուց անմիջապես հետո ենթարկվելու են քրեական պատասխանատվության: Վերոնշյալ օրենքի համաձայն` այս քաղաքացիները կարողանում էին պետական տուրք վճարել և ազատվել քրեական պատասխանատվությունից:
Ամիսներ առաջ ԱԺ պատգամավորներ Մխիթար Հայրապետյանը, Անդրանիկ Քոչարյանը և Արման Բաբաջանյանը նոր կարգավորումներ էին առաջարկում զինծառայությունից խուսափելու պատճառով քրեական հետապնդման մեջ գտնվող անձանց վերաբերյալ, սակայն տարեվերջին նախագծի համահեղինակ Մխիթար Հայրապետյանը նախագիծը հանել է շրջանառությունից: Այս մասին զրուցեցինք պատգամավորի հետ:
«Դեկտեմբերի վերջին կառավարության մեր գործընկերների խնդրանքով այն հանել ենք շրջանառությունից` պայմանով, որ պետք համատեղ է աշխատենք պաշտպանության նախարարության հետ: Կա նման տարբերակ, որ բոլորովին նոր օրենք կարող է գրվել կամ մեր առաջարկած նախագծի վրա համատեղ աշխատելու ենք»,-ասաց Մխիթար Հայրապետյանը:
Հայրապետյանի խոսքով` առաջիկա օրերին նախատեսվում է քննարկումների շարք պաշտպանության նախարարության հետ:
«Չի բացառվում, որ բոլորովին նոր` կոնցեպտուալ մոտեցումներ կներկայացնի ՊՆ-ն, այս պահին որևէ հստակ բան ասել չեմ կարող: Կարծում եմ՝ հունվարի վերջին կառավարության դիրքորոշումը շատ ավելի հստակ կլինի: Եթե ՊՆ-ն գտնի, որ ամեն դեպքում բոլորովին նոր նախագծի անհրաժեշտություն կա, ապա, կարծում եմ, ես ու իմ գործընկերները կգնանք փոխզիջման ճանապարհով»,-ասաց Մխիթար Հայրապետյանը: Պատգամավորը նաև վստահեցրեց, որ «Սահմանված կարգի խախտմամբ պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքացիների մասին» օրենքը փոփոխության չի ենթարկվելու. այն այլևս չի գործելու:
«Սա ասում եմ նաև արտերկրում գտնվող մեր քաղաքացիներին»,-ասաց նա:
Մեր հարցին, թե ինչ են անելու այն քաղաքացիները, որոնք ուզում են հայրենիք վերադառնալ, սակայն վերադառնալու դեպքում կարող են քրեական պատասխանատվության ենթարկվել, քաղաքական մեծամասնությունը ներկայացնող Մխիթար Հայրապետյանն ասաց. «Պիտի սպասեն մինչև կառավարությունն այս հարցում հստակեցնի իր դիրքորոշումը»:
Պատգամավորներն իրենց հեղինակած նախագծով առաջարկում էին զորակոչից խուսափած անձի մինչ 27 տարին (պահեստազորի դեպքում՝ մինչ 35) լրանալը վերջինիս ազատել քրեական պատասխանատվությունից, եթե նա ինքնակամ ներկայացել է զինվորական կոմիսարիատ և նրա նկատմամբ օրենքով սահմանված կարգով կայացվել է որոշում: Եթե լրացել է անձի 27 (պահեստազորի դեպքում՝ 35) տարին, ապա նրա նկատմամբ քրեական հետապնդումը կդադարեցվի, եթե նա Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ սահմանված կարգով վճարել է պայմանագրային զինվորական ծառայողի երկու տարվա աշխատավարձի և հավելավճարների չափով գումար կամ անցել է պայմանագրային զինվորական ծառայության երկու տարի ժամկետով:
Հիշեցնենք նաև, որ «Լուսավոր Հայաստանն» առաջարկում էր ժամանակավոր լուծում` ևս մեկ տարով երկարաձգել «Սահմանված կարգի խախտմամբ պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքացիների մասին» օրենքի գործողության ժամկետը, սակայն նախագիծը նույնիսկ օրակարգ ներառելու հարցը չստացավ դրական եզրակացություն:

Уклонившиеся от военного призыва граждане РА пока не смогут вернуться в Армению
Закон РА “О гражданах, не прошедших обязательную военную службу в нарушение установленного порядка ” утратил силу 31 декабря прошлого года. Другого регулирующего правовые отношения с гражданами, уклонившимися от военного призыва и желающими вернуться в Армению, пока нет.
Это значит, что находящиеся за границей граждане Армении, которые не прошли обязательную службу в армии и были объявлены в розыск, сразу по прибытии на родину будут привлечены к уголовной ответственности. Согласно вышеупомянутому закону, эти лица могли заплатить госпошлину и освободиться от уголовной ответствености.
Несколько месяцев назад депутаты НС Мхитар Айрапетян, Андраник Кочарян и Арман Бабаджанян предложили новое регулирование для лиц, подвергающихся уголовному преследованию за уклонение от военной службы. Однако в конце года соавтор проекта Мхитар Айрапетян изъял проект из обращения. Мы побеседовали с депутатами на эту тему.
“В конце декабря по просьбе наших коллег из правительства мы изъяли проект из обращения при условии, что будем работать вместе с Министерством обороны. Возможно, будет разработан совершенно новый закон, либо мы совместно поработаем над предложенным нами проектом”,- отметил М. Айрапетян.
По словам депутата, в ближайшие дни предусмотрено провести ряд обсуждений с представителями Минобороны.
“Не исключено, что Министерству обороны будет представлен совершенно новый концептуальный подход. Думаю, к концу января позиция правительства станет более конкретной. Если МО посчитает, что необходим новый проект, то я и мои коллеги пойдем по компромиссному пути”,- сказал Мхитар Айрапетян. Депутат также подчеркнул, что закон РА “О гражданах, не прошедших обязательную военную службу в нарушение установленного порядка”, не претерпит изменений, он просто перестанет действовать.
“Я говорю это и для находящихся за границей наших граждан”,- добавил Айрапетян. На вопрос, что делать лицам, которые хотят вернуться на родину, но в случае возвращения могут быть привлечены к уголовной ответственности, депутат ответил: “Они должны подождать, пока правительство уточнит свою позицию по этому вопросу”.
Разработанным депутатами законопроектом предлагается освободить от уголовной ответственности уклонившихся от военного призыва граждан до исполнения им 27 лет (в случае с резервистами – 35 лет), если они добровольно явятся в военный комиссариат или если в отношении них будет принято решение в установленном законом порядке. В случае исполнения лицу 27 лет (для резервистов – 35 лет) уголовное преследование в отношении него прекращается, если данное лицо заплатило в установленном правительством порядке сумму, равную зарплате и доплатам за два года, либо прошло 2-летнюю контрактную военную службу. Напомним, что парламентская фракция “Просвещенная Армения” предлагала продлить еще на год срок действия закона РА “О гражданах, не прошедших обязательную военную службу в нарушение установленного порядка”, однако проект не вошел в повестку заседания парламента.