Խորհրդարանը քննարկեց մեկանգամյա օգտագործման պլաստիկի շահագործումն արգելող նախագիծը
Խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ քննարկեց Կառավարության ներկայացրած «Առևտրի և ծառայությունների մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու առաջարկը, որով 2022 թվականից սկսած արգելվելու է մեկանգամյա օգտագործման պոլիէթիլենային տոպրակների օգտագործումը: Նախագիծը ներկայացրեց շրջակա միջավայրի նախարար Էրիկ Գրիգորյանը:
Նախարարի խոսքով` առաջարկվում է 2022 թվականի հունվարի 1-ից առևտրի օբյեկտներում արգելել մինչև 50 միկրոն հաստությամբ պոլիէթիլենային պարկերի և տոպրակների վաճառքն ու իրացումը` բացառությամբ կշռափաթեթավորման համար օգտագործվող պարկերի եւ երկրորդային հումքից արտադրված պարկերի և տոպրակների:
Գրիգորյանի խոսքով` ենթադրվում էր, որ փոփոխությունները երկու փուլով պետք է իրականացվեն. առաջին փուլում համապատասխան վճարով էր լինելու, երկրորդում տարածվելու էր արգելքը:
«Բայց քանի որ տևական ժամանակ քննարկվեց, ու հասարակության վարքի փոփոխման դրսևորումներ եղան, այսօր արդեն տարածված է բազմակի օգտագործման պարկերի օգտագործումը: Իսկ այս ժամանակահատվածում հնարավորություն կտրվի տնտեսվարողներին վերապրոֆիլավորվել շուկայում»,- ասաց նա:
«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Գևորգ Պապոյանը հետաքրքրվեց, թե ինչ է իրենից ենթադրում 50 միկրոն հաստությամբ պոլիէթիլենը, արդյոք սա ենթադրում է, որ պոլիէթիլենային բոլոր տոպրակների շահագործումը կարգելվի:
Նախարարն արձագանքեց` սուպերմարկետներում վաճառվող բոլոր տոպրակները մինչև հիսուն միկրոն հաստության են:
«Այս նախագծով արգելվելու է մեկանգամյա օգտագործման պլաստիկների օգտագործումը»,- ասաց Գրիգորյանը:
Նախարարի խոսքով` մեկանգամյա օգտագործման պլաստիկի օգտագործման արգելք են դնում ոչ միայն աղտոտումը կանխարգելելու նպատակով, այլ այն պատճառով, որ սննդային շղթա է մտնում այդ պլաստիկը: Նախարարը համոզմունք հայտնեց, որ մի քանի տարիների ընթացքում աշխարհի շատ երկրներ կհրաժարվեն պլաստիկից:
«ԱԺ նախագահին գրություն եմ գրել` խնդրելով հնարավորության դեպքում այս պլաստիկ շշերն ապակյա շշերով փոխարինվեն»,- ասաց Գրիգրյանը` ցույց տալով պատգամավորների սեղանին դրված շշերը:
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Գևորգ Գորգիսյանը հետաքրքրվեց, թե այդ դեպքում ինչ է լինելու աղբի տոպրակների հետ, եթե արգելվելու է դրանց օգտագործումը, ապա քաղաքացիները ինչ են կիրառելու: Էրիկ Գրիգորյանն արձագանքեց` աղբի տոպրակները երկրորդային հումքից են ստացվում, ուստի դրանց շահագործումը չի արգելվելու:
Նախագծի հարակից զեկուցմամբ հանդես եկավ պատգամավոր Մերի Գալստյանը` կոչ անելով կողմ քվեարկել, քանի որ սպասված նախագիծ է, հանձնաժողովն էլ դրական եզրակացություն է տվել:

Парламент обсудил законопроект, запрещающий использование одноразового пластика
На сегодняшнем заседании парламента обуждался в первом чтении представленный правительством проект поправок к закону РА ”О торговле и услугах”, которым предлагается с 2022 года запретить использование одноразовых полиэтиленовых пакетов. Проект представил министр окружающей среды Эрик Григорян.
По словам министра, предлагается с 1 января 2022 г. запретить объектам торговли продавать и использовать полиэтиленовые пакеты толщиной до 50 микрон, за исключением пакетов, предназначенных для взвешивания и упаковки продуктов, а также пакетов, изготовленных из вторичного сырья.
Э.Григорян сообщил, что изменения предполагается осуществить в два этапа: на первом этапе пакеты будут выдаваться за определенную плату, на втором – начнет действовать запрет. В этот период хозяйствующим субъектам будет предоставлена возможность для перепрофилирования.
Запрет на использование одноразового пластика обусловлен не только стремлением не допустить загрязнения окружающей среды, но и попаданием пластика в пищевую цепочку, отметил министр.
Он также сообщил, что обратился к спикеру парламента с просьбой по-возможности заменить пластиковые бутылки стеклянными.
Секретарь фракции “Просвещенная Армения” Геворк Горгисян поинтересовался, что будет с пакетами для мусора. Э.Григорян пояснил, что они изготовлены из вторичного сырья, поэтому их использование не будет запрещено.
Сопутствующий докладчик по законопроекту Мери Галстян призвала депутатов проголосовать за проект закона, отметив, что профильная комиссия дала положительное заключение.