Արսեն Թորոսյան. «Հայաստանը չունի թեստերի պակաս»
«Դպրոցահասակ երեխաներ վարակվածների մեջ կան, սակայն նրանք իրենց լավ են զգում, նրանց կյանքին վտանգ չի սպառնում։ Շատ է խոսվում, որ երեխաները կարող են դառնալ վիրուսի տարածման աղբյուր, սակայն իրենց իսկ օրգանիզմի վրա վիրուսի ազդեցության նկարագրված դեպքեր աշխարհում չկան», - լրագրողների հետ հրավիրված ասուլիսի ընթացքում ասաց առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը՝ հավելելով, որ փոխանցման շղթաները պետք է կոտրել բոլոր տարիքներում։
Ըստ նրան՝ պետք է պահպանել սոցիալական վարքագիծ, քանի որ խնդիրը լուծելու հստակ ժամկետ չկա, մինչեւ որ լինեն էպիդեմիայի նահանջ, վակցինա, կամ բուժող դեղեր», - նշեց Թորոսյանը՝ հավելելով, որ չեն կարող ասել՝ այս կամ այն դեղը բուժում է։
Այն հարցին՝ արդյոք Հայաստանն ունի թեստերի պակաս, նախարարը պնդեց. «Հայաստանը չունի թեստերի պակաս, ունի psr թեստերի բավարար քանակ եւ շարունակում է դրանք ձեռք բերել, մինչ այսօր արվել է 1440 թեստ, որից դրական է եղել 290-ը։ Եթե խոսքը վերաբերում է արագ թեստերին, դրա մասին բազմիցս խոսել եմ», - նշեց նախարարը։
«Գյումրիում վարակակիրները շատ չեն, շփման շրջանակը պարզ է»,- իր խոսքում նշեց նախարարը, հավելեց, որ Գյումրիի ինֆեկցիոն հիվանդանոցում բուժում են ստանում վարակի թեթեւ դեպքերով քաղաքացիները։
«Մարզերը չեն կարող ունենալ թեստեր, դա ունի Հիվանդությունների վերահսկման եւ կանխարգելման ազգային կենտրոնը, եւ չի կարող որեւէ մարզային հիվանդանոց անել այդ թեստը», - նշեց նախարարը՝ հավելելով, որ ունեն թեստեր Գյումրիի, Վանաձորի եւ Կապանի մասնաճյուղերը։
Ռապիդ թեստերի վերաբերյալ նշեց, որ դրանք կրկնման կարիք ունեցող արագ թեստեր են, կողմնորոշիչ են, իսկ վիրուսի ՌՆԹ-ն հայտնաբերում են psr թեստերի միջոցով» ,- նշեց նախարարը։
Վարակի տարածման վերաբերյալ նշեց, որ դեպքեր կան թե' Երեւանում, թե' հարակից մարզերում։
Վարակակիրների մեջ կա երեք բուժաշխատող՝ բուժքույր, բժիշկ եւ շտապօգնության վարորդ։
Հղիների վերաբերյալ տեղեկացրեց, որ աշխարհում ծանր դեպքեր չեն եղել, իսկ պտղի վրա ազդեցության վերաբերյալ դեռեւս վաղ է խոսել։
Էրեբունու եւ Կոտայքի մարզի արտադրամասերի վերաբերյալ նախարարը տեղեկացրեց, որ տարածքից մեկուսացվել է մի քանի հարյուր անձ, երեկվա տվյալներով՝ Էրեբունի վարչական համայնքում գործող արտադրամասից մեկուսացվել է 140 անձ՝ աշխատակից եւ փոխկապակցված անձինք։

Арсен Торосян: “В Армении нет дефицита тестов”
“Среди заболевших есть дети школьного возраста, но они чувствуют себя хорошо, угрозы для их жизни нет. Много говорится о том, что дети могут стать источником распространения вируса, однако в мире нет описанных случаев воздействия вируса на их же организм”,- сказал на сегодняшней пресс-конференции министр здравоохранения Арсен Торосян, добавив, что цепочку передачи инфекции необходимо прерывать во всех возрастах.
Министр указал на необходимость проявления социального поведения, поскольку конкретных сроков решения проблемы нет. По словам Торосяна, это будет длиться до тех пор, пока эпидемия не начнет отступать, не появятся вакцина или лекарства для лечения.
На вопрос, есть ли в Армении дефицит тестов, Арсен Торосян ответил: “В Армении нет дефицита тестов. Имеется достаточное количество PSR-тестов. До сих пор проведено 1440 тестов, из которых 290 были положительными. Если речь идет о быстрых тестах, то я неоднократно говорил о них”.
В Гюмри зараженных немного, круг их контактов установлен, сообщил министр, добавив, что в местной инфекционной больнице лечение проходят граждане с легкой формой коронавируса.
“В областях не может быть тестов. Они есть в Национальном центре контроля и профилактики заболеваний, к тому же ни одна областная больница не сможет провести тестирование”,- отметил Арсен Торосян.
Касаясь рапид-тестов, глава Минздрава пояснил, что это быстрые тесты, которые требуют повторного проведения, а РНК вируса обнаруживается с помощью PSR-тестов.
По поводу распространения коронавируса министр сказал, что случаи есть и в Ереване, и в соседних областях. Среди зараженных три медработника – медсестра, врач и водитель машины скорой помощи.
На вопрос о беременных А.Торосян сообщил, что тяжелых случаев в мире не было. Что касается воздействия на плод, то об этом говорить пока рано.
Относительно случаев заражения на производственных предприятиях в столичном округе Эребуни и Котайкской области министр сообщил, что изолировано несколько сотен человек. По последним данным, с предприятия в ереванском округе Эребуни были изолированы 140 работников и взаимосвязанных с ними лиц.