Փոխնախարար. «Մենք սահմանափակում ենք մարզերից Երևան և Երևանից մարզեր ուղևորահոսքը»
Այսօր նախատեսվում է փոփոխություններ իրականացնել պարետի որոշման մեջ, որով կդադարեցվի միջմարզային ավտոբուսներով և միկրոավտոբուսներով ուղևորափոխադրումները: Այս մասին Կառավարությունում հրավիրված ասուլիսին ասաց Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Արմեն Սիմոնյանը:
«Պլանավորվում է արգելել նաև ներմարզային ուղևորափոխադրումները, դրանք հինգ մարզում են ներկա պահին գործում»,- ասաց նա:
Փոխնախարարը հիշեցրեց, որ պարետի որոշմամբ ուղևորափոխադրումների գործունեության վերաբերյալ որոշակի սահմանափակումներ են ներառվել: Այժմ որոշ ներմարզային և ներհամայնքային երթուղիներ գործում են: Ներմարզային ուղևորափոխադրումներ գործում են Լոռու, Շիրակի, Սյունիքի, Կոտայքի մարզերում, իսկ ներհամայնքային` Գեղարքունիքի, Տավուշի, Շիրակի, Լոռու, Սյունիքի, Կոտայքի մարզերում:
«Սահմանափակումների ողջ իմաստն է, որ մարդիկ քիչ շփվեն, մենք կանխարգելենք վիրուսի տարածումը: Միջմարզային ուղևորափոխադրումները դադարեցվել են, նաև դադարեցվել են մեկ ուղևորից ավելի փոխադրումները մարդատար մեենաներով` բացառությամբ երեխաների և այն անձանց, որոնք խնամքի կարիք ունեն»,- ասաց նա:
Փոխնախարարի խոսքով` փոփոխության իմաստն այն է, որ քաղաքացիները մարզից մարզ չտեղափոխվեն մարդատար մեքենաներով` սահմանված քանակից ավելի ուղևորով:
«Մենք սահմանափակում ենք մարզերից Երևան և Երևանից մարզեր ուղևորահոսքը, եթե թեթև մարդատարներ մեքենաներով չսահմանափակեինք, ավտոբուսներով տեղափոխվող անձանց մուտքը կտեղափոխվեր մարդատար մեքենաներ»,- ասաց նա:
Անդրադառնալով ավիացիայի գործունեությանը փոխնախարարն ասաց, որ այս պահին չորս ռուսական և մեկ բելառուական ընկերություն է գործում, բելառուսական ընկերության դեպքում առաջիկա չվերթը Մինսկ-Երևան ուղղությամբ է: Ուղևորահոսքը ևս կրճատվել է, եթե մարտի ութի դրությամբ օրական 6000 է եղել, ապա այսօրվա դրությամբ մոտ 800 է:
Երկաթուղային տրանսպորտը գործում է՝ բացառությամբ արագընթաց գնացքի, այսօրվանից այն դադարեցվում է:
Երկաթուղային տրանսպորտում ևս կանխարգելիչ աշխատանքներ են կատարվում: Փոխնախարարը հայտնեց, որ ցուցում է տրվել Հարավկովկասյան երկաթուղուն, որպեսզի վագոններում պահպանվի սոցիալական հեռավորությունը:

Заместитель министра: “Мы ограничиваем пассажиропоток из областей в Ереван и из Еревана в области”
Сегодня в решение коменданта бдут внесены изменения, которые предусматривают прекращение пассажироперевозок внутриобластными автобусами и микроавтобусами. Об этом сообщил на сегодняшней пресс-конференции в правительстве заместитель министра территориального управления и инфраструктур Армен Симонян.
“Планируется запретить также внутриобластные пассажироперевозки, которые в настоящий момент осуществляются в пяти областях”,- сказал замминистра.
А. Симонян напомнил о том, что решением коменданта в сфере пассажироперевозок действуют определенные ограничения. На данный момент действуют некоторые внутриобластные и внутриобщинные маршруты.
Внутриобластные пассажироперевозки выполняются в областях Лори, Ширак, Сюник, Котайк, внутриобщинные – в областях Гегаркуник, Тавуш, Ширак, Лори, Сюник, Котайк.
“Смысл ограничений в том, чтобы люди меньше контактировали друг с другом, что позволит нам пресечь распространение вируса. Межобластные пассажироперевозки отменены, не разрешена перевозка легковыми автомобилями более одного пассажира. Исключение составляют дети и лица, нуждающиеся в уходе”,- отметил Армен Симонян.
Замминистра также сообщил: “Мы ограничиваем пассажиропоток из областей в Ереван и из Еревана в области. Если б мы не запретили перевозку людей легковыми автомобилями, то пассажиры, пользующиеся автобусами, прибегли бы к услугам легковых машин“.
Касаясь авиасообщения, А. Симонян сообщил, что на данный момент действуют одна российская и одна белорусская авиакомпании. Последняя в ближайшее время выполнит рейс Минск-Ереван.
Сократился и пассажиропоток: если по положению на 8-е марта число пассажиров за день достигло 6000, то сегодня – 800.
Железнодорожный транспорт работает, за исключением скоростного поезда.
Здесь также выполняются профилактические работы. По словам замминистра, компании “Южно-Кавказская железная дорога” дано указание обеспечивать в вагонах социальную дистанцию.