Հինգ վարակված զինծառայողներից ոչ մեկը չունի թոքաբորբ
Պաշտպանության նախարարությունը տեղեկացնում է, որ երեք զինծառայողների մոտ կորոնավիրուսի հայտնաբերմամբ պայմանավորված, մարտական խնդիրներում չընդգրկված նույն զորամասի 32 զինծառայողներից, այնուհետև ևս հինգից նախօրեին կորոնավիրուսային հիվանդության առկայության թեստավորման համար կատարվել էր նմուշառում:
Թեստավորման արդյունքում երկու զինծառայողի մոտ ախտորոշվել է կորոնավիրուս, 35 զինծառայողի թեստավորման արդյունքը բացասական է: Հաստատված դեպքերը փոխկապակցված են տվյալ զորամասում գրանցված առաջնակի դեպքի հետ: Զինծառայողները հոսպիտալացված են, նրանց առողջական վիճակը գնահատվում է բավարար։ Երկու զինծառայողներն էլ նախապես մեկուսացված էին։
Հինգ վարակված զինծառայողներից ոչ մեկը չունի թոքաբորբ, մեկի մոտ առկա է թույլ արտահայտված ջերմություն, մյուս չորս զինծառայողները բացարձակ չունեն հիվանդությանը բնորոշ ախտանիշներ։
Զինծառայողների հետ սերտ շփում ունեցածները շարունակում են մնալ մեկուսացված հատուկ առանձնացված տարածքում, որն ապահովված է կենցաղային անհրաժեշտ պայմաններով լիարժեք մեկուսացման համար։ Մեկուսացված զինծառայողներին մատուցվում է բարձրակարգ սնունդ։
Պաշտպանության նախարարությունը, ըստ անհրաժեշտության, պարբերաբար տեղեկություններ կտրամադրի զինված ուժերում կորոնավիրուսի ներթափանցման և տարածման դեմ տարվող պայքարի և և ընթացիկ վիճակագրության մասին։
ՊՆ-ն հորդորում է հետևել միմիայն պաշտոնական տեղեկատվությանը։ Զինված ուժերում արվում է առավելագույնը վիրուսի դեմ պայքարելու համար։

Ни у кого из пяти заразившихся коронавирусом военнослужащих пневмонии нет
Министерство обороны сообщает, что в связи с выявлением коронавируса у трех военнослужащих пробы для проведения тестов на коронавирус были взяты у не вовлеченных в выполнение боевых задач 32 военнослужащих той же воинской части, а затем у других пяти военнослужащих.
В результате тестирования коронавирус был выявлен у двух военнослужащих, результаты тестов остальных 35-ти оказались отрицательными. Подтвержденные случаи коронавируса связаны с зарегистрированным в данной военной части первичным случаем заражения.
Военнослужащие госпитализированы, состояние их здоровья оценивается как удовлетворительное. Двое из них уже были предварительно изолированы. Ни у кого из пяти инфицированных военнослужащих пневмонии нет. У одного имеется незначительная температура, у остальных четверых характерные для заболевания симптомы отсутствуют.
Тесно контактировавшие с военнослужащими лица продолжают находиться в полной изоляции в специально отведенном месте, которое обеспечено необходимыми бытовыми условиями. Изолированные военнослужащие получают высококачественную еду.
Министерство обороны будет регулярно предоставлять сведения о борьбе с проникновением и распространением коронавируса в Вооруженных силах, а также текущие статистические данные.
МО призывает следить только за официальной информацией. В Вооруженных силах делается максимум возможного для борьбы с коронавирусом.