Կորոնավիրուսից մահացել է ֆրանսահայ քաղաքական գործիչ Պատրիկ Դեւեջյանը
Մարտի 29-ին 75 տարեկան հասակում կորոնավիրուսից մահացել է ֆրանսահայ քաղաքական գործիչ, Օ դե Սեն դեպարտամենտի խորհրդի նախագահ Պատրիկ Դեւեջյանը։
Նա Ֆրանսիայի նախկին նախագահներ Ժակ Շիրակի եւ Նիկոլա Սարկոզիի հիմնական գաղափարակիցն էր, նրանց նախագահության տարիներին՝ կառավարության անդամ։
Ֆրանսիական «Լը Մոնդ» թերթի հաղորդմամբ՝ Պատրիկ Դեւեջյանը հոսպիտալացվել էր մարտի 26-ին։ Նա Թվիթերում արված գրառման մեջ նշել էր, որ իրեն հոգնած է զգում, բայց վիճակը կայուն է՝ շնորհիվ բժիշկների բացառիկ աշխատանքի շնորհիվ։
Դեւեջյանը առաջին քաղաքական-հասարակական գործիչն է Ֆրանսիայում, որը մահացավ կորոնավիրուսից։ Նա ամուսնացած էր, չորս զավակի հայր։
Պատրիկ Դեւեջյանի ընտանիքին եւ հարազատներին ցավակցական ուղերձ է հղել Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպան Հասմիկ Տոլմաջյանը։
«Վիշտն անսահման է: Խորապես ֆրանսիացի և միևնույն ժամանակ իր արմատներին մշտապես հավատարիմ Պատրիկ Դևեջյանը հայ-ֆրանսիական բարեկամության մեծ դերակատար և խորհրդանիշ էր:
Նա իր ողջ կյանքը նվիրել է հայ դատի պաշտպանությանը, հսկայական ներդրում ունեցել Ֆրանսիայում Հայոց Ցեղասպանության ճանաչմանը:
Նրա հեռացումը շատ մեծ կորուստ է բոլորիս համար:
Իմ անկեղծ ցավակցություններն եմ հայտնում Դևեջյանի տիկնոջը՝ Սոֆիին, որդիերին, հարազատներին, ընկերներին»,- նշված է դեսպանի ֆեյսբուքյան գրառման մեջ:

От коронавируса скончался французский политический деятель армянского происхождения Патрик Деведжян
29 марта в возрасте 75 лет от коронавируса скончался французский политический деятель армянского происхождения, председатель совета департамента О-де-Сен Патрик Деведжян.
Он был идейным единомышленником бывших президентов Франции Жака Ширака и Николя Саркози, при которых входил в состав правительства.
По сообщению французской “Ле Монд”, Патрик Деведжян был госпитализирован 26 марта. В своей записи в Твиттере Деведжян отметил, что чувствует себя уставшим, но благодаря исключительным усилиям врачей его состояние остается стабильным.
Деведжян – первый политический и общественный деятель Франции, скончавшийся от коронавируса. Он был женат, имел четырех детей.
Соболезнование семье и родным Патрика Деведжяна выразила посол Армении во Франции Асмик Толмаджян.
“Горе безгранично. Будучи полностью французом, но вместе с тем всегда преданным своим корням, Патрик Деведжян играл большую роль в укреплении армяно-французской дружбы, был ее символом.
Всю свою жизнь он посвятил защите Армянского Вопроса, внес огромный вклад в дело признания Геноцида армян во Франции.
Его уход – огромная потеря для всех нас.
Выражаю искренние соблезнования жене Деведжяна Софи, его детям, родным, друзьям”,- написала в Фейсбуке посол.