Կորոնավիրուսից մահացել է ֆրանսահայ քաղաքական գործիչ Պատրիկ Դեւեջյանը
Մարտի 29-ին 75 տարեկան հասակում կորոնավիրուսից մահացել է ֆրանսահայ քաղաքական գործիչ, Օ դե Սեն դեպարտամենտի խորհրդի նախագահ Պատրիկ Դեւեջյանը։
Նա Ֆրանսիայի նախկին նախագահներ Ժակ Շիրակի եւ Նիկոլա Սարկոզիի հիմնական գաղափարակիցն էր, նրանց նախագահության տարիներին՝ կառավարության անդամ։
Ֆրանսիական «Լը Մոնդ» թերթի հաղորդմամբ՝ Պատրիկ Դեւեջյանը հոսպիտալացվել էր մարտի 26-ին։ Նա Թվիթերում արված գրառման մեջ նշել էր, որ իրեն հոգնած է զգում, բայց վիճակը կայուն է՝ շնորհիվ բժիշկների բացառիկ աշխատանքի շնորհիվ։
Դեւեջյանը առաջին քաղաքական-հասարակական գործիչն է Ֆրանսիայում, որը մահացավ կորոնավիրուսից։ Նա ամուսնացած էր, չորս զավակի հայր։
Պատրիկ Դեւեջյանի ընտանիքին եւ հարազատներին ցավակցական ուղերձ է հղել Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպան Հասմիկ Տոլմաջյանը։
«Վիշտն անսահման է: Խորապես ֆրանսիացի և միևնույն ժամանակ իր արմատներին մշտապես հավատարիմ Պատրիկ Դևեջյանը հայ-ֆրանսիական բարեկամության մեծ դերակատար և խորհրդանիշ էր:
Նա իր ողջ կյանքը նվիրել է հայ դատի պաշտպանությանը, հսկայական ներդրում ունեցել Ֆրանսիայում Հայոց Ցեղասպանության ճանաչմանը:
Նրա հեռացումը շատ մեծ կորուստ է բոլորիս համար:
Իմ անկեղծ ցավակցություններն եմ հայտնում Դևեջյանի տիկնոջը՝ Սոֆիին, որդիերին, հարազատներին, ընկերներին»,- նշված է դեսպանի ֆեյսբուքյան գրառման մեջ:

Patrick Devedjian, a French former cabinet minister and close adviser of former French President Nicolas Sarkozy, died on March 29 after testing positive for Covid-19.
Devedjian was also the former president of the Parisian Haut-de-Seine administrative district.
Devedjian was 75. He was married with four children.
Armenian Ambassador to France Hasmik Tolmajyan sent a letter of condolences to Patrick Devedjian's family and relatives.
“The sadness is boundless. Deeply French and at the same time always devoted to his roots, Patrick Devedjian was a great actor and symbol of Armenian-French friendship.
He dedicated his entire life to advocating for the Armenian cause, making a huge contribution to the recognition of the Armenian Genocide in France.
His passing is a huge loss for all of us.
I express my sincere condolences to Devedjian's wife, Sophie, her sons, relatives and friends,” reads the ambassador's Facebook post.
Armenian PM Nikol Pashinyan, in a Twitter post, conveyed his codolences to Devedjian's family, calling Patrick Devedjian's death " a great blow to French Armenians, the Armenian people and France."
“It is with deep sorrow that I learned of the demise of Patrick Devedjian. He was an exceptional personality, a politician of convictions and principles, a faithful fighter for the Armenian cause, an essential figure in French-Armenian friendship,” Pashinyan wrote, in French, in a Twitter post.