Բաբկեն Թունյան. «Այսօր առանց գիտակցելու տոտալ վերահսկողության վարքագծի տակ ենք մեր վարքագծի պատճառով»
Խորհրդարանում արտահերթ նիստով շարունակվում է քննարկվել Կառավարության ներկայացրած «Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի մասին» և «Էլեկտրոնային հաղորդակցության մասին» օրենքների փաթեթում փոփոխությունների առաջարկը: Գործադիրը ցանկանում է կորոնավիրուսի տարածումը կանխարգելելու նպատակով հեռախոսազանգերի միջոցով քաղաքացիների տեղորոշումը, զանգերի քանակն ու տևողությունը վերահսկել: ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Բաբկեն Թունյանն իր ելույթում ընդգծեց` հարցը զգայուն է, ուստի դժվար է միանշանակ դիրքորոշում արտահայտել:
«Ինչու լոկացիայից բացի նաև զանգերի ժամանակն ենք ֆիքսում, արդարադատության նախարարը «բիգ դատայի» (հսկայածավալ տվյալներ, հեղ.) մասին խոսեց, ասաց, որ ինֆորամացիան հավաքվում է բոլոր հնարավոր տեղերից. անգամ մանրուք թվացող տվյալներն են հավաքագրվում, հետո որոշակի ալգորիթմների միջոցով մարդու հնարավոր վարքագծի մասին տեղեկություններ են գեներացվում: Այդ առումով կարող է անգամ աննշան թվացող հաղորդագրության փաստը թույլ տա ենթադրությունները հիմնավորել»,- ասաց պատգամավորը:
Թունյանի խոսքով` նույնն է նաև սոցիալական ցանցերի պարագայում, երբ անգիտակցաբար կարող ենք մեր մասին հնարավորինս շատ ինֆորմացիա տրամադրել:
«Ֆեյսբուքում մի քանի անգամ լայք դնելը, նկար տեղադրելը, չեքին լինելը որոշակի խմբերի կարող է ձեր մասին այնքան ինֆորմացիա տալ, որի մասին դուք չեք էլ կասկածում: Էսօր առանց գիտակցելու տոտալ վերահսկողության վարքագծի տակ ենք մեր վարքագծի պատճառով, բայց էստեղ մի հարց է առաջանում` արդյոք Կառավարությունն ունի տեխնիկական հնարավորություններ ու գործիքակազմ, որ կարողանա այդ ինֆորմացիան մշակել»,- ասաց նա:
Թունյանը նման իրավիճակում քաղաքացիների որոշակի իրավունքների սահմանափակման ճանապարհով գնալն արդարացված է համարում, սակայն շեշտում է` այն պետք է բալանսավորված լինի: Եթե հավաքագրված տեղեկությունը չի կարող որևէ կերպ նպաստել համաճարակի տարածման դեմ պայքարում, ապա այդ պարագայում, ըստ նրա, պետք է զգույշ մոտենալ ազատությունների սահմանափակմանը:

Бабкен Тунян: “Сегодня из-за своего поведения мы, сами того не осознавая, находимся под тотальным контролем”
Парламент на сегодняшнем внеочередном заседании обсуждает представленный правительством проект изменений в законы РА “О правовом режиме чрезвычайного положения” и “Об электронном сообщении”. С целью пресечения распространения коронавируса правительство намерено с помощью телефонных звонков отслеживать местоположение граждан, количество и продолжительность их звонков. Председатель постоянной парламентской комиссии по экономическим вопросам Бабкен Тунян в своем выступлении указал на деликатность предлагаемых изменений, добавив, что в силу этого очень трудно высказать однозначную позицию.
“Почему помимо локации нужно фиксировать также время поступления звонков? Министр юстиции сообщил о сборе big data – больших данных, сказал, что информацию предусматривается собираться со всех возможных мест, после чего посредством специальных алгоритмов будет произведена генерация данных о вероятном поведении человека. В этом плане даже кажущийся незначительным факт сообщения позволит обосновать те или иные предположения”,- отметил депутат.
По словам Туняна, то же самое происходит с социальными сетями, где мы неосознанно предоставляем много информации.
“В Фейсбуке мы несколько раз ставим “лайки”, размещаем фотографии, чекинимся, что предоставляет определенным группам такой объем информации о нас, о которой мы даже не подозреваем. Сегодня из-за своего поведения мы, сами того не осознавая, находимся под тотальным контролем. Но здесь возникает вопрос: располагает ли правительство техническими возможностями для обработки всей этой информации?” – сказал Б.Тунян.
Депутат хоть и считает оправданным определенное ограничение прав граждан, но вместе с тем подчеркивает, что подход дожен быть сбалансированным.
В заключение Бабкен Тунян подчеркнул, что если собранная информация не может каким-либо образом способствовать борьбе с распространением коронавируса, то к ограничению свобод нужно подходить очень осторожно.