ԱԺ-ն կրկին քննարկում է կոնտակտավորներին գտնելու համար հեռախոսազանգերը ֆիքսելու փաթեթը. ընդդիմությունը չի եկել նիստին
Խորհրդարանն արտահերթ նիստով կրկին քննարկում է «Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի» և «Էլեկտրոնային հաղորդակցության մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին օրենքների նախագծերում փոփոխություն կատարելու փաթեթը: Հիշեցնենք, որ այն այսօր առավոտյան երկրորդ ընթերցմամբ չի ընդունվել, քանի որ ընդդիմությունը բոյկոտել է քվեարկությունը:
ԱԺ այս նիստն ընթանում է առանց ընդդիմադիր խմբակցությունների. նրանք չեն եկել նիստին:
Հիմնական զեկուցող արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանն ասաց` քանի որ առավոտյան ներկայացված նախագծերն են, կարիք չկա կրկին մանրամասն ներկայացնելու:
«Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը բացատրեց հանրությանը, թե որն է պատճառը երկրորդ անգամ նիստ հրավիրելու:
«Խնդիրն այն է, որ եթե ԱԺ կանոնակարգ-օրենքի համաձայն 67 պատգամավոր է գրանցվում, ապա 34 ձայնը բավարար է, որ նախագիծն ընդունվի, սակայն քանի որ ընդդիմությունը բոյկոտեց ու չմասնակցեց քվերակությանը, հետևաբար կողմ ձայները պետք է լինեին 67: «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորներից 10-ը դիտորդական առաքելություն է իրականացնում Արցախում, այն անձինք, ովքեր եղել են բացակա, մի մասը եղել են հիվանդ, մյուս մասը խոցելի խմբում են, ցավոք անհրաժեշտություն է առաջացել, որ նրանցից մի քանիսը ներկա գտնվեն և սրանով է պայմանավորված առաջին հատվածի չեղարկումը»,- ասաց Մակունցը:
«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Ռուբեն Ռուբինյանն էլ անդրադարձավ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանի ֆեյսբուքյան ելույթին, որտեղ վերջինս ասել է` նիստին չեն գնացել, քանի որ ուշ են տեղեկացվել: Ռուբինյանը վստահեցրեց` բոլոր պատգամավորները նույն ժամին են տեղեկացվել: Ըստ Ռուբինյանի` Մարուքյանի պատճառաբանությունը ծիծաղ է առաջացնում` հաշվի առնելով այն, որ երկրում արտակարգ դրության ռեժիմ է, երկրում շուրջ 500 վարակակիր կա, որոնցից 30-ը թոքաբորբ է տանում:
Սասուն Միքայելյանն էլ ընդգծեց, որ ընդդիմության բոյկոտն արհամարհանք է հանրության նկատմամբ: Միքայելյանն ասաց` պարզ է, որ այս օրենքով երկիրը չեն փրկելու, բայց այն մի քայլ է, որը կարող է կանխարգելիչ ազդեցություն ունենալ:
ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանն էլ ընդգծեց` տպավորություն կարող է լինել, որ այս նախագիծը քննարկում են առանց ընդդիմության, սակայն այժմ նույն նախագիծն է ներկայացված, որն առավոտյան քննարկվում էր: Միրզոյանի խոսքով` առավոտյան եղել է բուռն քննարկում, ընդդիմադիր պատգամավորներն ունեցել են հնարավորություն իրենց դիրքորոշումն արտահայտելու, ինչը և արել են: Միրզոյանը շեշտեց` պատգամավորները տեղեկացվել են նիստի մասին այն ժամանակ, երբ Կառավարությունից եղել է նիստ հրավիրելու առաջարկ:
Նախագծերի փաթեթը ներկայացվեց քվեարկության, այն առաջին ընթերցմամբ ընդունվեց 69 կողմ, 0 դեմ և 1 ձեռնպահ ձայներով:
ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը դիմեց Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովին` խնդրելով առաջարկների համար նախատեսված երեք ժամը սպառելուց հետո անմիջապես հրավիրել նիստ, որպեսզի փաթեթը ստանա գլխադասային հանձնաժողովի եզրակացությունը, և երկրորդ ընթերցմամբ քննարկեն:
Միրզոյանը դիմեց մյուս խմբակցություններին` կոչ անելով հնարավորության դեպքում գալ մյուս նիստին: Միրզոյանը խնդրեց 21:30-ից լինել ԱԺ-ում:

Парламент вновь обсуждает законопроект о введении контроля за телефонными контактами
Парламент созвал еще одно внеочередное заседание для обсуждения пакета поправок в законы РА “О правовом режиме чрезвычайного положения” и “Об электронном сообщении”. Напомним, что сегодня утром документ не был принят во втором чтении, так как оппозиция бойкотировала голосование.
Это заседание Национального Собрания проходит без участия оппозиционных фракций. Лидер фракции “Мой шаг” Лилит Макунц объяснила причину повторного созыва заседания: “Проблема в том, что если регистрируется 67 депутатов, то по закону-регламенту НС для принятия проекта достаточно 34 голосов, но поскольку оппозиция бойкотировала голосование, то потребовалось 67 голосов “за”. 10 членов фракции “Мой шаг” осуществляют наблюдательную миссию в Арцахе, некоторые депутаты отсутствовали по болезни, другие входят в группу риска. К сожалению возникла необходимость, чтобы некоторые из них присутствовали на заседании. Именно этим и обусловлено аннулирование первого заседания”,- сказала Л. Макунц.
Ее коллега по фракции Рубен Рубинян коснулся выступления в прямом эфире в Фейсбуке лидера парламентской фракции “Просвещенная Армения” Эдмона Марукяна, который заявил, что не пошел на заседание, так как ему об этом сообщили поздно. Рубинян заверил, что все депутаты были оповещены в одно и то же время. Причина, на которую ссылается Э.Марукян, смехотворна, учитывая, что в стране введен режим чрезвычайного положения, имеется 500 вирусоносителей, 30 человек больны пневмонией, сказал Р. Рубинян.
Спикер НС Арарат Мирзоян отметил, что может сложиться впечатление, будто данный законопроект обсуждается без участия оппозиции, однако сейчас на обсуждение вынесен тот самый проект, который был представлен утром. На утреннем заседании, по словам спикера, состоялось бурное обсуждение, оппозиционные депутаты имели возможность высказать свою позицию, что они и сделали. А. Мирзоян подчеркнул, что депутатов проинформировали о проведении заседания сразу после того, как от правительства поступило предложение созвать повторное заседание.
Пакет проектов был поставлен на голосование и принят 69 голосами “за”. Голосующих “против” не было, воздержался один депутат.
Председатель НС обратился в постоянную комиссию по государственно-правовым вопросам с просьбой созвать заседание для составления заключения по пакету законопроектов, после чего документ будет вынесен на обсуждение во втором чтении.
Обращаясь к остальным фракциям парламента, Арарат Мирзоян призвал их прийти на следующее заседание, которое должно начаться в 21:30.